FC Slovan Liberec | Jak se dařilo hráčům Slovanu v mládežnických reprezentacích? (+video)
29.03.2018

Jak se dařilo hráčům Slovanu v mládežnických reprezentacích? (+video)

Liberec – Během reprezentační přestávky si několik našich hráčů celý týden zpestřilo účastí v zápasech národních týmů. Jmenovitě se jednalo o Matěje Pulkraba, Karla Knejzlíka, Tomáše Wiesnera a Filipa Havelku. Pojďme se podívat, jak se jim v jednotlivých utkáních vedlo:

Matěj Pulkrab, Karel Knejzlík, Tomáš Wiesner

Trio v tomto složení si připsalo cenné zkušenosti, všichni tři totiž naskočili do obou zápasů české "jednadvacítky". V tom prvním, proti Chorvatsku, si čeští mladíci poradili se svým soupeřem a zvítězili 2:1. Všichni Liberečtí začínali v základní sestavě, Wiesner s Knejzlíkem odehráli celý zápas, Pulkrab byl střídán v 70. minutě. Ovšem výhra se na Městském fotbalovém stadionu v Karviné nerodila zcela jednoduše. Lvíčata se dostala do vedení ve 12. minutě, když skóre zápasu otevřel po pěkném Knejzlíkovu centru z rohového kopu na přední tyč Lischka.

Oba naši hráči, kteří nastoupili v obraně (Knejzlík na pozici levého krajního obránce, Wiesner naopak na postu pravého) podporovali útok a byli aktivní i směrem dopředu. Ve 44. minutě tvrdě střílel z hranice vápna Wiesner a brankářovi chorvatského celku nadělal problémy, chybělo málo, aby se k odraženému balónu dostal Pulkrab. Slovaňáci si plnili i defenzivní povinnosti, v druhém poločase Knejzlík zblokoval jednu z chorvatských střel a vypomohl tak brankáři Staňkovi. Ovšem v 63. minutě Chorvaté zužitkovali, podobně jako náš tým v prvním poločase, rohový kop a srovnali skóre. Lvíčata se ale dokázala rychle oklepat a o 7 minut později díky Haškovi šli znovu do vedení. Výsledek se už neměnil a čeští reprezentanti tak oplatili hostům porážku 1:5 z Chorvatska.

Do druhého zápasu proti Řecku naskočila neobměněná sestava. Utkání to bylo ale o poznání horší, po prvním poločase naše mužstvo prohrávalo 0:2. Trenér Lavička se tedy rozhodl udělat změny a zkusit něco se zápasem udělat. Ve 46. minutě došlo ke dvěma střídáním, jedno z nich se týkalo i Tomáše Wiesnera. Češi se už ale nedokázali vzchopit, dostali ještě jeden gól, a nakonec tedy prohráli 0:3. Matěj Pulkrab i Karel Knejzlík odehráli celé utkání. Porážka výrazně znepříjemnila celému výběru postup na EURO 2019 v Itálii. Zbývají stále ještě 4 duely, ale na přímý postup už svěřenci Lavičky ztrácejí 9 bodů, v ohrožení je i baráž do níž půjdou jen čtyři nejlepší týmy z druhých míst. Na Chorvatsko ztrácíme 6 bodů, ale máme horší vzájemné zápasy. Po utkání s Řeckem se tedy celá situace zkomplikovala a šance na postup jsou spíše teoretické.

Filip Havelka

Filip Havelka se dostal do nominace české reprezentace do 20 let a zasáhl do obou zápasů. Čeští fotbalisté se v této kategorii účastnili tzv. Elitní ligy. V nabité konkurenci, čítající například týmy z Anglie, Itálie či Německa, se svěřenci Karla Krejčího rozhodně neztratili. Nejprve si mladíci poradili s Itálií, kterou porazili 1:0, Havelka odehrál celý zápas. V druhém utkání proti Nizozemsku Havelka naskakoval z pozice náhradníka v 56. minutě a dopomohl tak k výhře 3:1. To nakonec znamenalo skvělé třetí místo ve skupině, pouze s tříbodovou ztrátou na první Němce.

Miroslav Holeňák

Kromě čtveřice hráčů plnil reprezentační povinnosti i náš asistent Miroslav Holeňák, který stejnou pozici zastává i u reprezentační "devatenáctky". Ta zahájila závěrečnou fázi kvalifikace v Itálii duelem s Polskem, v němž získala bod za bezgólovou remízu. Poté však čeští mladíci podlehli 2:3 Řecku a ztratili tak naději na postup na šampionát. S domácí Itálií tak hrála U19 už jen o čest a dosáhla na remízu 1:1.