FC Slovan Liberec | Martin Chlumecký: Reprezentace je odměna za dobře odvedenou práci v klubu
19.11.2014

Martin Chlumecký: Reprezentace je odměna za dobře odvedenou práci v klubu

Lukáš Michalík
Liberec – Reprezentační výběr do osmnácti let vedený trenérem Malurou se v minulých dnech zúčastnil turnaje v turecké Antalyi, kde mu kromě domácích byli soupeřem také reprezentace Německa a Nizozemska. V nominaci českého týmu nechyběl talentovaný obránce Martin Chlumecký, který už ve svých sedmnácti letech stačil nakouknout do kabiny prvoligového áčka. "To, že mohu reprezentovat svou zem, pro mě znaměná opravdu hodně a moc si toho vážím," přiznal liberecký zadák.

S reprezentací ses zúčastnil kvalitně obsazeného turnaje v Turecku. Jak turnaj celkově hodnotíš a co jeho organizační stránka?
Turnaj to byl velice kvalitní, řekl bych, že tyto tři týmy se řadí mezi naprostou evropskou špičku. Například Holandsko bylo ve finále mistrovství Evropy, kde nakonec s Anglií prohrálo až po penaltách. V organizaci nebyl žádný problém, bylo o nás skvěle postaráno. Co se týče ubytování, regenerace i stravy, nemohli jsme si na nic stěžovat. Vše bylo na luxusní úrovni.

V úvodním duelu jste nestačili na domácí Turecko, které zvítězilo zásluhou dvou pokutových kopů. Jak jsi duel viděl ze svého pohledu?
Do prvního zápasu jsem nenastoupil, ale bylo vidět, že Turci jsou velice kvalitní a nepříjemný soupeř. V první půli nás přehrávali a až po změně stran se hra vyrovnala. Bohužel jsme inkasovali po dvou sporných penaltách.

Následoval souboj s tradičně silnými Němci...
Zápas s Německem začala už úplně jiná sestava, včetně mě. V prvním poločase nás soupeř k ničemu nepouštěl, byli jsme pod tlakem, hrálo se převážně na naší polovině a my se snažili hrát spíše na brejky. Ve druhé půli se hra vyrovnala, dokázali jsme s Němci držet krok a dokonce se nám podařilo snížit, ale vzápětí jsme po soupeřově pěkné akci inkasovali na 1:3. Po tomto gólu jsme do toho neskutečně šlápli, vydali se ze všech sil a znovu snížili. Do konce zápasu jsme navíc Němce přehrávali. Škoda, že rozhodčí v poslední minutě neodpískal po ruce ve vápně penaltu v náš prospěch, myslím si, že remíza by byla zasloužená. Musím říci, že rozhodčí nám na turnaji celkově moc nepomohli (smích). Celý zápas na mě hrál zhruba dvoumetrový útočník tmavé pleti, který byl hodně nepříjemný a silný na balónu. Souboje a potyčky s ním mi hodně daly. Byl to opravdu bojovný zápas.

Turnaj jste zakončili duelem s Nizozemci a znovu prohráli pouze o gól. Co bys řekl k závěrečnému střetnutí?
Proti Nizozemsku jsem odehrál první poločas. Nizozemci častěji drželi balón a moc nám ho nepůjčovali. V první půli jsme hráli neorganizovaně a nepřesně, u někoho už se možná lehce projevila únava. Do hry jsme se dostali opět až po přestávce. Gól jsme dostali těsně před koncem prvního poločasu, kdy jsme neuhlídali náběh jednoho hráče na zadní tyči a ten už uklidil centr téměř do prázdné branky. Druhou půli se hra vyrovnala, škoda, že jsme z našich šancí nedokázali žádnou proměnit. Chybělo nám více důrazu ve vápně. Všechny zápasy byly velmi náročné a bylo potřeba se na ně dobře připravit i po psychické stránce.

Ve Slovanu nastupuješ buď jako stoper nebo levý bek. Kde tě v průběhu turnaje využíval trenér Malura?
Teď už mě jak ve Slovanu, tak v reprezentaci, využívají jenom jako stopera. Na pozici levého obránce ale samozřejmě můžu kdykoliv zaskočit.

Martin Chlumecký

Který z týmů byl podle tebe nejsilnější a co vám ukázala konfrontace s evropskou špičkou? V čem myslíš, že jste nejvíce zaostávali?
Z mého pohledu byli nejlepším soupeřem Němci, kteří porazili Holandsko 4:0. Nejvíce jsme ztráceli v rychlosti práce s míčem a také v koncovce. Řekl bych, že naši soupeři byli i technicky lepší, celkově působili vyspělejším dojmem. Všechny tyto činnosti se ale dají zlepšit. Když budeme poctivě pracovat, věřím, že se na tuto špičku dotáhneme. Alespoň jsme se mohli přesvědčit, kde máme nedostatky a na čem máme pracovat nejvíce.

Jak jsi byl spokojen se svými výkony, hodnotili tě nějakým způsobem trenéři individuálně?
Osobně jsem se svými výkony na turnaji spokojen, ale samozřejmě, vždy to může být lepší. Po posledním zápase s Nizozemském jsme měli velké hodnocení. Každý se měl sám vyjádřit ke svému výkonu a pak ke každému řekl něco i trenér. Já jsem z tohoto hodnocení vyšel poměrně dobře, i když, výtky samozřejmě byli také.

Když bys měl porovnat utkání například v Juniorské lize s těmi na mezinárodní úrovni, v čem bys hledal největší rozdíly?
Řekl bych, že mezinárodní úroveň je přeci jenom ještě někde jinde. To se týká jak kvality, tak třeba atmosféry, nebo i celkového přístupu okolo. Někteří kluci, kteří proti nám nastoupili, už hrají v A-týmech velkých zahraničních klubů a to je samozřejmě znát. Ale na druhou stranu, také v Juniorské lize mají některé zápasy vysokou kvalitu.

Jak jste si užili turecké klima? Vzhledem k deštivému podzimnímu počasí u nás určitě příjemná změna...
Hlavně kvůli tomu se mi nechtělo zpět do Česka (smích). Počasí bylo skvělé! Když jsme měli volno a chtělo se nám, mohli jsme se chodit koupat do moře. Vždy po zápas jsme měli regeneraci buď v moři, nebo v hotelu a bazénu. Byla to příjemná změna.

Co jste se spoluhráči dělali v době volna? Proběhla nějaká kulturní vložka?
Jednou jsme se byli podívat ve městě Side, které leží kousek od Antalye, kde jsme byli ubytovaní. Skoro každý si něco koupil. Všude jsou tam v uličkách obchody, ve kterých něco nabízejí, ať už oblečení, nebo kebab. Smlouvají o cenách a chovají se hrozně přátelsky. Mají tam jiný život.

Jaké budou tvoje první dny po návratu domů? Máš od trenérů přislíbené nějaké volno, nebo se rovnou zapojíš do tréninku?
Volno nejspíš nebudu mít žádné. Hned se připojím k dorostu a o víkendu už zase pocestuju na zápas do Hlučína.

Jaké akce v dohledné době čekají reprezentaci do osmnácti let?
Nějaký přípravný kemp by měl být zase v lednu.

V nominaci národního týmu se v poslední době objevuješ poměrně pravidelně. Co pro tebe znamená možnost obléci reprezentační dres?
To, že mohu reprezentovat svou zem, pro mě znaměná opravdu hodně a moc si toho vážím. Byl to takový můj malý sen. Je to vždy příjemné zpestření a taková odměna za dobře odvedenou práci v klubu.