FC Slovan Liberec | Martin Chlumecký: Reprezentace si vážím, doufám, že to bude co nejdéle pokračovat
07.05.2015

Lukáš Michalík
Liberec - Obránce našeho nejstaršího dorosteneckého výběru U19 Martin Chlumecký je pravidelným účastníkem srazů mládežnických reprezentací. Tento osmnáctiletý stoper, který v letošní sezoně nakoukl i do kádru áčka, nechyběl v nominaci reprezentačních koučů Malury a Hoftycha pro kvalitně obsazený turnaj na Slovensku. Jak talentovaný fotbalista tuto akci hodnotí? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Martine, s reprezentační osmnáctkou ses zúčastnil turnaje Slovakia Cup. O jaký turnaj jde a jak bys zhodnotil jeho úroveň?
Co vím, tak Slovakia Cup je každoročně dobře obsazený turnaj, kde třeba loni startovaly i podobné země. Co.se týče úrovně a organizace, myslím si, že to bylo vše na klasicky vysoké úrovni, i na pěkném místě, kde jsme mohli regenerovat přímo u hotelového jezera.

V úvodním zápase jste nastoupili proti Spojeným arabským emirátům, které jste porazili 2:1 a ty jsi na místě stopera odehrál celý zápas. Jak utkání hodnotíš?
I když nám první duel proti Emirátům herně úplně nevyšel, výsledkově jsme ho zvládli, a to je vždy v prvních zápasech důležité. Před turnajem bych zřejmě nevěřil, že právě Arabové budou asi tím nejnepříjemnějším soupeřem. Byli malí, mrštní a výborně individuálně technicky vybavení. Byl to dobrý zápas hraný ve vysokém tempu.

Následně jste zvládli také duel s Norskem a trenér Malura si pochvaloval po všech stránkách výrazné zlepšení výkonu.Jak jsi viděl zápas s Nory ze svého pohledu?
Snad pro všechny bylo překvapením, že Norové nám přišli asi nejméně nebezpeční, čímž samozřejmě nechci nijak snižovat jejich kvalitu. Nakonec, oni vyhráli více zápasu než my, ale proti nám jim to zkrátka nevyšlo úplně podle jejich představ. Nicméně pravdou je, že kluci zahráli dobře a v první půli Nory pomalu nepustili na naši polovinu, natož do nějaké šance. Hlavně záloha byla všude a pracovala velmi dobře. Ve druhém poločase se hra začala vyrovnávat, ale kluci už ten jednobrankový náskok udrželi, i když gólů jsme mohli dát hlavně v první půli více. Oba dva zápasy hodně ovlivnil silný vítr, takže výkopy gólmanů se dost vracely.

Tentokrát jsi v sestavě chyběl, šlo o to, aby se do hry dostali všichni hráči?
Na turnaji jsme byli tři stopeři, takže to trenér musel nějak protočit, protože chtěl, aby se herní vytíženost rozložila na všechny hráče zhruba stejně.

Martin Chlumecký při utkání s Ruskem

V závěrečném utkání ve skupině jste nestačili na výběr Ruska. Tentokrát jsi opět odehrál celé utkání, bylo tím nejtěžším v rámci skupiny?
Zápas s Ruskem jsme si pokazili sami. Měli jsme ho výborně rozehraný, po prvním poločase jsme vedli 1:0 a navíc od 10. minuty hráli proti deseti. Bylo vidět, že z nás Rusové mají respekt, takže se trochu zatáhli a hráli někdy až zákeřně. Jenže místo toho, abychom po změně stran hru uklidnili a ještě přidali nějaké góly, tak jsme laxně inkasovali z nákopu, kde jsme se špatně zajistili, a druhý gól dostali z přímáku, který soupeřův hráč skvěle trefil. Trenéři byli po zápase hodně naštvaní, ale nemohli jsme se jim vůbec divit. Byla to škoda, i když postup do finále už jsme měli zaručený.

Jak jsi už zmínil, i přes porážku s Rusy jste postoupili do finálového utkání proti domácímu Slovensku, do něhož jsi nakonec nezasáhl. Kde hledat příčiny porážky 1:2?
Zápas se Slovenskem byl vcelku vyrovnaný, šance byly na obou stranách. Bohužel, Slováci z nich dokázali vytěžili více. Přišlo mi, že byli hladovější po výhře a také o něco klidnější v mezihře.

Na turnaji jste tedy obsadili konečné druhé místo. Panovala v kabině s tímto výsledkem spokojenost?
Bezprostředně po finále jsme byli zklamaní, protože jsme měli ambice celý turnaj vyhrát. Každopádně, druhé místo se taky počítá.

Ze čtyř turnajových utkání jsi odehrál dvě celá. Jak jsi spokojen se svým vytížením a odvedeným výkonem na turnaji?
Jen škoda, že na mě nevyšlo to finále....Jinak jsem byl, tedy až na druhý poločas s Ruskem, spokojený.

Martin Chlumecký v dresu národního týmu

Můžeš nastínit, jaké akce čekají reprezentační osmnáctku v nejbližších měsících?
V nejbližší době nás čeká dvojzápas v Černé Hoře a poté v létě ještě bezpochyby zajímavější a kvalitnější turnaj v americkém Los Angeles. Doufám, že u obou akcí budu i já (úsměv).

V reprezentaci se poslední dobou objevuješ se železnou pravidelností. Bereš nominace do národního týmu jako odměnu za dobře odvedenou práci v klubu?
Samozřejmě. Vždy je to příjemné zpestření a pokaždé se na srazy těším, je radost tam s klukama být. Vážím si toho a doufám, že to bude co nejdéle pokračovat, ale vždy se to odvíjí od práce a výkonů v klubu.