FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Hradec Králové 5:1
20.08.2016

Brázdová čtyřmi góly rozhodla zápas s Hradcem

Kryštof Rossmann
Liberec - Výborný výkon předvedla ve druhém kole první ženské fotbalové soutěže Šárka Brázdová. Ta vstřelila hned čtyři branky, nicméně i tak měly Liberečanky zápas jednoznačně pod svou kontrolou. Ukázaly daleko kvalitnější a konstantnější herní projev, což jim nakonec přineslo zasloužené tři body.
2.kolo, sobota 20.8.2016, 14:00
5:1
(3:0)
FC Hradec KrálovéFC Hradec Králové
FC Slovan Liberec: Kuľková - Pižlová (K) (60. Hančová), Němečková, Jeřábková (77. Košková) - Tůmová (55. Černá), Matějková, Kutifelová, Šušolová, Dlouhá (57. Fritzová) - Jarchovská, Brázdová
FC Hradec Králové: Poláková - Benešová, Chládková (40. Bibrlová), Lacinová (K), Svobodová - Novotná, Hýlová (79. Chocholoušová), Miklová (34. Hrbková), Valentová (87. Strýhalová), Černá M. - Plzáková
Branky: 38., 41., 76., 87. Brázdová, 15. Dlouhá - 55. Hýlová. Rozhodčí: Hasíková - Vaňová, Chlum (N). ŽK: 70. Hančová (LIB). Diváci: 70.

Začátek duelu patřil domácím hráčkám. Nejprve předvedla pěkný průnik přes tři soupeřky Pižlová, poté vyslala pěknou nabídku do vápna Brázdová. V obou případech ale míč nenašel příjemce a akce tak skončila dříve než vůbec pořádně začala. V sedmé minutě zkusila aktivní Brázdová nůžky, nicméně balón netrefila přesně. To vzápětí pálící Šušolová už ano, v tomto případě však do střely vložila liberecká záložnice příliš razance.

V parném počasí se oba celky i nadále snažily co nejrychleji prolomit obranu soupeřova mužstva. O další projektil směrem k Polákové se pokusila Matějková. Střelu nakonec liberecká hráčka mezi tři tyče nenamířila. Za několik chvil zdánlivě přetažený centr z pravé strany nakonec k překvapení všech diváků a východočeské brankářky skončil přesně u Karoliny Dlouhé, která doklepla míč s ledovým klidem do zařízení.

Zanedlouho musela zasahovat také Kuľková. Strážkyně liberecké svatyně vyběhla včas a rozvíjející se útok Hradce zastavila ještě v zárodku. Aktivita Hradce se postupem času zvyšovala. O další vzruch v publiku se postarala svou přízemní ranou Monika Černá. Kuľková přesným zásahem pokus zneškodnila.

V jednadvacáté minutě měly hostující hráčky k dispozici po nepřesnosti na straně Slovanu rohový kop. Dlouhý centr málem překvapil domácí brankářku, s přispěním obrany nakonec ale odvrátila balón včas. Z následného protiútoku zahrozila Brázdová. Tu však z gólové pozici vychytala Dita Poláková, která vyběhla snad v poslední možný okamžik.

Liberečanky byly kvalitnějším celkem, dokázaly udržet balón na svých kopačkách a vytvářely si velké množství šanci. V té další ale pohořela Jarchovská. Obrovskou příležitost totiž uspěchala a zbytečně brzy vystřelila. Poláková si s tvrdou ranou poradila, kdyby rána přišla z větší blízkosti, natahovala by se marně.

Po půlhodině hry se do šance znovu propracovala liberecká útočnice oblékající trikot s číslem 9. Ta unikala vstříc gólmance. Ani tentokrát však svou střelu vůbec nenasměrovala ideálně. Následná hlavička Tůmové zařízení přeletěla.

Následně měla obrovskou šanci a druhý gól na kopačce Kutifelová, které hlavou v pádu nabídla skórování Jarchovská. Liberecká záložnice stanula ve velké blízkosti zařízení, nicméně oba její pokusy byly zblokovány. Poté se do hry dostala střídající Hrbková a téměř ihned královehradeckou hru oživila. Jenže potřetí v první půli unikla do brejku Jarchovská, tentokrát zvolila přihrávku na úplně osamocenou Šárku Brázdovou, jež vší silou poslala balón pod břevno.

Rychlé liberecké útočnice dělaly obraně hostujícího celku nemalé problémy. Krásnou střelou se prezentovala Šárka Brázdová, která zvyšovala už na tříbrankové vedení. Poláková neměla nárok. O pár okamžiků později mohla snížit vedení Slovanu Jana Lacinová, její dobře umístěnou střelu ale Kuľková pěkným zásahem zlikvidovala. Oba celky se tak do kabin po prvních pětačtyřiceti minutách rozcházely za stavu 3:0. Nutno podotknout, že Liberečanky mohly vést klidně daleko větším rozdílem, šancí měly obrovské množství. Právě efektivita v koncovce by v příštích zápasech mohla hrát klíčovou roli.

Šárka Brázdová

V samotném začátku druhé půle vypálila Monika Černá. Zařízení sice netrefila, nicméně nebezpečně vypadající situace byla předzvěstí zvyšující se aktivity Královehradeckých. Na druhé straně naopak sjel balón z kopačky Matějkové. Nevyvedená střela si našla cestu až k Andree Jarchovské, jejíž rána udělala na čele Polákové hodně vrásek. Skóre se nakonec neměnilo, stejně jako v dvaapadesáté minutě, když napřáhla Šušolová. Ta jen těsně přestřelila zařízení.

Z následného brejku nakonec vznikl po faulu Pižlové trestný kop. K jeho exekuci se postavila obránkyně Veronika Benešová a svým pokusem zeď nepropálila. U míče však hostující hráčky zůstaly, k dispozici měly rohový kop. Ten skončil ale pouze v náručí Kuľkové a žádný velký závar před brankou se tak prozatím nekonal. V šestapadesáté minutě se fotbalistky v bílých dresech poprvé radovaly. Skórovala ranou z levé strany Barbora Hýlová. Od této chvíle byly na následujících patnáct minut Královehradecké fotbalistky jednoznačně lepším týmem.

Mezitím, co se děj odehrával převážně na liberecké polovině se, začala stoupat teplota. Ještě před vynucenou přestávkou se dostaly do kontru Liberečanky. Střílela Šušolová, nakonec však úspěch její přízemní projektil nepřinesl. Slovenská reprezentantka se, co se střelby týče, byla velmi aktivní, když zakončovala i další akci Slovanu, jenže pokusu opět chyběla razance. Poté už následovala zmiňovaná občerstvovací přestávka.

Jako kdyby měla živá voda větší účinek na hostující bojovnice. Ty okamžitě vlétly na polovinu našeho mužstva a balón dlouho při nepřehledné situaci a změti těl poskakoval uvnitř šestnáctky. Jak se později ukázalo, tento moment byl v konečném součtu tím rozhodujícím. Skóre se nakonec na 3:2 nezměnilo a Liberečanky vyrazily na útočnou zteč...

kterou zužitkovaly. Poté, co Černá dobře vybojovala balón na postranní čáře, předvedla krásnou kličkovanou zakončenou střelou ke vzdálenější tyči Šárka Brázdová. Ta samá hráčka skórovala ještě jednou, když Šárka Brázdová po přihrávce Jarchovské z bezprostřední blízkosti nedala Polákové sebemenší šanci. V nastaveném čase ještě vyzkoušela pozornost Polákové samotná Jarchovská, další branku poté, co se neujal ani pěkný centr Hančové, nepadla.

Slovaňačky si tak můžou odškrtnout úvodní branku i první branku v nadcházejícím ročníku. Zápas "pravdy" je čeká příští týden, pojedou totiž na hřiště posilněné Dukly!

Tým dále děkuje za výborné prostředí městu Hrádek nad Nisou. Zázemí bylo na perfektní úrovni.

Jiří Dvořák (FC Slovan Liberec): „Dařilo se nám kombinovat, přičemž se utkání povedlo Šárce Brázdové, která vstřelila čtyři branky. Hradec Králové hrál přesně ten systém, který jsme očekávali, zkoušeli zabezpečenou obranu, ale my si s tím poradili a proměnili jsme šance. Po poločase jsem v šatně holky upozorňoval, aby udržely dál koncentraci, nicméně výsledek 3:0 nás stejně trochu uklidnil, což umocnilo i vedro. Polevili jsme a Hradec se dostal zpět do hry. Následně jsme měli co dělat, abychom se vrátili do původního tempa."