FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Brno 0:1
09.08.2009

Gambrinus liga, 3. kolo: FC Slovan Liberec vs. 1. FC Brno 0:1 (0:1)

Michal Vít
Ve 3. kole Gambrinus ligy přijelo na stadion U Nisy ambiciózní Brno. Hosté se prosadili hned ze své první šance ve druhé polovině prvního poločasu a poté díky propracované defenzívě nepouštěli naše hráče do většího tlaku. Hře Slovanu neprospěla ani trojice vystřídavších hráčů. S Moravany jsme tak ztratili další důležité body a soupeři se tak v ligové tabulce vzdalují mílovými kroky.
3.kolo, neděle 9.8.2009
0:1
(0:1)
FC Zbrojovka BrnoFC Zbrojovka Brno
FC Slovan Liberec: Z. Hauzr - T. Gebre Selassie, M. Holeňák, R. Dejmek, T. Janů - L. Vácha, T. Frejlach (57. J. Ćorić), M. Gecov, B. Dočkal (61. M. Bosančić) - J. Diviš (72. J. Nezmar), A. Kerić
FC Zbrojovka Brno: T. Bureš - J. Križko, M. Jílek, J. Dvorník, F. Dřížďal - L. Michna (65. R. Dostálek), T. Polách (75. C. Leonardo), L. Mareček, E. Lira - M. Rabušic, T. Došek
Branky: 35. M. Rabušic. ŽK: 83. J. Nezmar - 56. E. Lira, 88. M. Jílek. Rozhodčí: Adam - Moudrý, Urban, Benedikt.
Diváci: 4872

V souboji s Brnem dali trenéři v útoku důvěru dvěma rychlíkům Keričovi s Divišem. Do obranné čtyřky se potom na levý kraj vrátil kapitán Janů. Na místě ofenzivního záložníka potom dostal v základní sestavě poprvé přednost Frejlach před Coričem.

Oba celky se v prvním poločase prezentovaly rozvážnou hrou. Poprvé se před branku soupeře dostal až v 11. minutě liberecký Kerič, ale jeho střelu mu stačil zblokovat Dřížďal. Ve 20. minutě se po centru Váchy dostal k hlavičce Diviš, ale mířil přímo do gólmana Bureše. O dvě minuty později zaútočil po pravé straně Diviš, ve vápně poslal zpětnou přihrávku na paty Váchovi, ten ještě skluzem vybojoval míč pro Frejlacha, který tvrdou střelou zpoza vápna znovu prověřil pozornost Bureše. Další příležitost Slovanu přišla ve 28. minutě, kdy se dostal ke střele Diviš, svou přízemní ránu však poslal z úhlu pouze do boční sítě.

Jako blesk z čistého nebe přišla první vydařená akce hostů, která se ihned zařadila do sekce gólových. Ve 35. minutě odcentroval z pravé strany do naší rozhozené obrany Michna a Rabušic dostal spoustu prostoru, aby s klidem hlavou překonal Hauzra - 0:1. Po nečekaném vedení Brna jakoby hráčům Slovanu zdřevěněly nohy a i díky tomu, že se Brno zatáhlo do hluboké defenzívy jsme se již do konce poločasu nedokázali více prosadit.

Nástup do druhé půle o zvýšení aktivity Slovanu nevypovídal. Stále jsme se nemohli dostat do svého obvyklého tempa. Určitý náznak tlaku přišel v 54. minutě po centru Keriče, kdy těsně před neobsazeným Váchou zažehnal situaci Jílek. O pět minut později střílel nepříjemně z dálky Gebre, Bureš jeho střelu vyboxoval pouze k Coričovi, ten se ještě snažil v pádu zakončit, ale hostujícího gólmana nakonec neprostřelil.

Na neuspokojivou hru reagovali trenéři dvěma střídáními, kdy se do zálohy dostali postupně Corič s Bosančičem. Právě Bosančič po chvilce zahrával rohový kop, ze kterého vzešla naše největší šance zápasu. Dejmek si naběhl na přední tyč a hlavičkou poslal míč do vzdálenější tyče, kde chybělo málo, aby se odražený míč dostal k volnému Keričovi.

Brno však Slovan kromě této situace ke své brance příliš nepouštělo. O snaze prolomit brněnskou hradbu hovořilo i třetí střídání, nezvykle provedené již v 72. minutě. Ani to nám však směrem dopředu moc nepomohlo a s ubývajícími minutami se náš výkon čím dál tím víc dostával do křeče. Brno v závěru utkání šikovně drželo míč na svých kopačkách a závěrečný tlak Slovanu tak představoval pouze několik málo centrů do šestnáctky, které se bohužel nesetkaly s účinkem. I ve druhém domácím kole Gambrinus ligy jsme tak U Nisy nedokázali vyhrát a ligová situace je tak na pováženou. Aby nám neutekl zbytek ligového pelotonu je proto potřeba bodovat v Plzni.