FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Znojmo - FCSL 4:1
03.05.2014

Liberec ve druhé půli čtyřikrát inkasoval a Znojmu nakonec podlehl 1:4

Dominik Jakubec
Brno/Liberec - V Brně, kde našel fotbalový azyl celek Znojma, nastoupili v sobotu hráči Slovanu k zápasu 27. kola Gambrinus ligy. Pavelka sice poslal Liberecké v úvodu druhé půle do vedení, ve zbytku zápasu se však domácí čtyřikrát prosadili a zvýšili své naděje na záchranu. Liberec musí naopak nadále svádět tuhé boje o evropské poháry s Teplicemi, s nimiž se střetne za týden.
27.kolo, sobota 3.5.2014, 16:30, Městský fotbalový stadion Srbská (Brno)
1. SC Znojmo FK 1. SC Znojmo FK
4:1
(0:0)
1. SC Znojmo FK: Hrubý – Hříbek, Buchta, Hnaníček (C), Mudra – Cihlář (74. Gál-Andrezly), Zeba (79. Haurdič), Crnkić, Lacko, Reljić (89. Stáňa) – Vašíček.
FC Slovan Liberec: Kovář - Coufal, Rajnoch, Pimpara, Pokorný - Obročník (84. Bouška), Pavelka - Kolár, Jarolím (C), Frýdek (88. Novotný) - Fleišman (58. Budnik).
Branky: 59. Crnkić, 62. Cihlář, 86. a 90+2. Vašíček - 49. Pavelka, ŽK: 20. Reljić, 38. Zeba - 9. Coufal, 52. Pokorný, 89. Budnik, Rozhodčí: Proske – Paták, Pospíšil.
Diváci: 875

Jako první se v chladném počasí zahřál Přemysl Kovář, který v samotném úvodu vyrážel Lackovu střelu, zákrok se však vzápětí ukázal jako zbytečný, neboť hru pro ofsajd zastavil zdvižený praporek pomezního sudího. O minutu později už musel liberecký gólman předvést své kvality naostro, když se na něj řítil osamocený Crnkić, jeho pokus o kličku však Kovář vystihl a míč vyrazil na roh. Liberečtí nebyli v úvodní čtvrthodině příliš vidět.

I nadále hrálo aktivněji Znojmo. Václav Vašíček se s míčem dostal až na hranici vápna a vystřelil, nechal ovšem pouze vyniknout Přemysla Kováře, který se překonat nenechal. To jeho protějšek Hrubý si na míč pořádně sáhl až ve 22. minutě, kdy na něj poslal ostrou dalekonosnou přízemní střelu Frýdek, znojemský gólman však dokázal pokus zastavit. Po necelých třiceti minutách hry se pak znovu zaskvěl Kovář, když tváří v tvář vychytal domácího Mudru. A o moment později byl v hlavní roli vidět opět liberecký brankář, když kryl Buchtovu nebezpečnou střelu na zadní tyč.

O teprve druhý pozdrav směrem k domácímu gólmanovi se ve 35. minutě postaral znovu Frýdek, oba brankáři se však ukazovali v dobré formě a ani jeden z nich nehodlal kapitulovat. V první pětačtyřicetiminutovce již žádná větší příležitost k vidění nebyla a do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Vstup do druhé půle se Libereckým vyvedl. David Pavelka zůstal zcela osamocen na malém vápně, na hlavu mu přilétl milimetrový centr a mladý záložník míč bez obtíží uklidil za Hrubého záda. Na druhé straně se do velmi podobné příležitosti dostal Reljić, ovšem s jedním podstatným rozdílem - srbský záložník v zakončení selhal a Kováře nepřekonal.

Po hodině hry bylo ovšem vyrovnáno. Nermin Crnkić se dostal k odraženému míči po málo důrazném odkopu liberecké defenzivy a propálil jinak skvělého Kováře. A o tři minuty později bylo ještě hůř. Po nevydařeném rohovém kopu Liberce rozjeli domácí rychlý brejk, který hlavou zakončil Tomáš Cihlář a dokonal tak obrat. Od případného třetího gólu v rozmezí několika minut zachránil Slovan při Vašíčkově šanci Přemysl Kovář.

Srovnat se soupeřem krok mohl za Liberecké střídající Budnik, na něhož poslal přesný centr Kolár, ukrajinský útočník ovšem hlavičkoval těsně nad. Další velkou šanci na vyrovnání měl v 79. minutě Marek Jarolím, který si sice připravil míč na silnější pravou nohu, ze zajímavé pozice však přestřelil. Znojmo tak mohlo zvýšit, když Reljić postupoval zcela sám na branku. Dokázal obejít i Kováře, následně ovšem zazmatkoval a poslal míč pouze vedle pravé tyče.

Možnost vyrovnání si pak Liberečtí sebrali doslova sami. Dosud vynikající Kovář dostal od Pimpary malou domů, podcenil však napadání Václava Vašíčka, který ho ve skluzu obral o balon a bez sebemenších obtíží zvýšil na 3:1. Stejný hráč pak v nastavení pečetil výhru domácích, když se dostal do samostatného úniku a z hranice velkého vápna přízemní ranou obstřelil Kováře.

Leoš Kalvoda (1. SC Znojmo FK): Samozřejmě jsme spokojeni. Mám velkou radost, že jsme vyhráli a otočili výsledek proti silnému Liberci. Díky tomu jsme stále v boji o sestup. Kluci se přesvědčili o tom, že mají vnitřní sílu a kvalitu. Byla v nich vidět zloba ještě z té Příbrami, zdravě se nabudili. Ovšem až ve druhém poločase. Po tom prvním byla pořádně bouřka v kabině. Přiznám se, že tam lítaly i některé věci, ale to k tomu patří. Čeká nás ještě velice těžký los, budeme bojovat dál.

David Vavruška (FC Slovan Liberec): Vzal bych to od druhého poločasu, kdy se začalo něco dít. První poločas byl z obou stran víceméně opatrný. Místo abychom se po gólu Pavelky dostali do pohody, tak jsme vlastní nedisciplinovaností přišli o dobrý výsledek. Místo toho jsme inkasovali čtyři góly. To, co nám zbylo na hřišti, bylo torzo kádru, dokonce bylo dnes připraveno pět hráčů z juniorky, máme tam i dorostence. Momentálně doplácíme na šířku kádru. Také další kluci mají málo ligových zkušeností a bylo to vidět. Nejsme v dobrém rozpoložení, musíme se morálně semknout a vybojovat kýžené čtvrté místo, což je náš cíl. I když to tentokrát nedopadlo dobře, nic není ztraceno.