FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Č. Budějovice 1:2
14.08.2016

Obrovský tlak a nespočetné množství šancí. I tak juniorka nestačila na Dynamo

Kryštof Rossmann
Liberec - Liberečtí junioři byli po celý zápas aktivnějším mužstvem. Diktovali tempo, vytvářeli si šance. Na vítězství to však nestačilo, hosté totiž využili oba své brejky. Vyrovnání odmítl i kapitán Bláha z nařízené penalty.
3.kolo, neděle 14.8.2016
1:2
(1:1)
SK Dynamo Č. BudějoviceSK Dynamo Č. Budějovice
FC Slovan Liberec: Konečný – Bartošák (66. Heppner), Karafiát, Čuřík, Chlumecký (72. Šustr) – Bláha (K), Machuča, Barac (79. Šustek), Šulc, Lesniak – Micovčák (51. Dudek)
SK Dynamo Č. Budějovice: Rotbauer – Kadlec, Hric, Křiváček, Tomášek (K), Vaněk, Bálek, Švantner (88. Collin), Škoda (87. Fišer), Frnoch, Krejčí (83. Blažek)
Branky: 27. Karafiát – 15. Švantner, 47. Křiváček. Rozhodčí: Berka – Poživil, Kříž. ŽK: 33. Bláha, 82. Šustr – 64. Vaněk. Diváci: 120.

Zápasy Slovanu s Českými Budějovicemi bývají vždy nesmírně vyrovnané. Z historických šesti vzájemných střetnutí skončily hned čtyři remízou. Po jednom vítězství poté ukořistil každý z celků. Tato statistika je navíc obohacena o velký počet branek. Průměrně až do nedělního duelu padalo 4,83 gólů.

Liberečané vstoupili do zápasu mnohem aktivněji. Téměř celý poločas diktovali tempo a vytvořili si nemalý počet šancí. První větší příležitost přišla už v páté minutě, když Machuča svou nabídkou z nařízené standardní situace nalezl Karafiáta. Tomu ale zakončení nesedlo a na svou gólovou chvilku si tak musel ještě počkat.

Zanedlouho se do dobré střelecké pozice propracoval sám Ondřej Machuča. Jeho dělovku zvládl Rotbauer vyrazit pouze k dobíhajícímu Baracovi, jenže liberecký záložník poslal ve velké rychlosti míč pouze mimo tři tyče. A poté se hosté dostali do rychlého kontru. Kryštof Kadlec tváří v tvář Konečnému rozduněl levou tyč, od níž se balón odrazil nešťastně na kopačku dobíhajícího Patrika Švantnera.

Slovan inkasovaná branka nepoložila, ba naopak. S postupem času přidalo naše mužstvo na obrátkách, z čehož vyplynulo kýžené vyrovnání. Centr z rohového kopu nasměroval přesně do pravé šibenice zařízení Ondřej Karafiát. Další branky už se diváci v prvním poločase nedočkali, a to i přestože v závěru Českobudějovičtí disponovali trestným i rohovým kopem.

Na začátku druhé půle přišel v podstatě obdobný moment jako na začátku té první. Dynamo uniklo díky vystižení zpětné přihrávky do brejku. Balón odskočil až k Jakubu Křiváčkovi, který se s ničím nepáral a do "voleje" vložil všechnu sílu. Nakonec ze situace vznikla parádní branka, Konečný se k tyči natahoval marně.

V šedesáté minutě mohl vyrovnat Dudek, jehož hlavu nalezl perfektním pasem Čuřík. Střídající útočník ale šanci zahodil, když osamocený v šestnáctce nedokázal míč nasměrovat mezi tři tyče.

Poté na druhé straně musel ukázat svoje kvality Konečný, proti němuž se do dalšího úniku řítil Švantner. Liberecký gólman vyběhl daleko z branky a vynikajícím zákrokem hostujícího ostrostřelce zastavil.

Od této chvíle byl na hřišti jenom jeden celek. Modro-bílí svého soupeře drtili, ale gól vytěžit nedokázali. Vedle zamířila Baracova technická rána zpoza vápna a nevyužita zůstala i nařízená penalta po faulu Vaňka. Bláhovu dobře umístěnou střelu k levé tyči zneškodnil výtečným zákrokem Rotbauer.

S přibývajícím časem rostla na obou stranách nervozita, což byl také jeden z důvodů, proč již Slovan nedokázal žádnou ze standardních situací, rohových kopů nebo střel přetavit v úspěch. Nakonec tak českobudějovickému Dynamu překvapivě vůči průběhu utkání podlehl 1:2.

Pavel Čapek (FC Slovan Liberec): „Myslím si, že zápas byl hlavně o nás, přičemž my jsme ho nezvládli. Kdybychom v prvním poločase přidali z mnoha velkých šancí gól, mohlo to vypadat úplně jinak. Jsem zklamaný, Dynamo je soupeř, kterého jsme na domácím trávníku měli porazit. Bohužel nás potrestal dvěma chybami z rychlých brejků. My jsme naopak efektní nebyli. Prohráli jsme duel sami. Měli jsme hodně šancí, k tomu ještě penaltu. Prohra mě mrzí i z toho pohledu, že jsme byli doplněni o hráče z A-týmu. Sice jsme měli územní převahu, víc šancí, ale soupeř nás potrestal a vyhrál. Takže rozhodně převažuje zklamání, výkon špatný nebyl, ale přišla zbytečná ztráta bodů. Myslím, že i kdybychom hráli další půlhodinu gól nedáme. Nedá se nic dělat, musíme jet dál.