FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Č. Budějovice 5:1
30.05.2015

Slovan se úspěšně rozloučil se sezonou 2014/15, České Budějovice deklasoval 5:1

Dominik Jakubec
Liberec - Po dlouhých měsících nadešel konec sezony, která byla z pohledu Slovanu plná extrémů. V lize sice dlouho bojoval o záchranu, tu si ale s předstihem zajistil a navíc vybojoval také domácí pohár. V posledním ligovém utkání se nám postavily České Budějovice, které už měly jistý sestup.
30.kolo, sobota 30.5.2015, 17:15, U Nisy
5:1
(1:1)
SK Dynamo Č. BudějoviceSK Dynamo Č. Budějovice
FC Slovan Liberec: Lukáč – Coufal, Brabec, Pokorný, Fleišman – Sackey (70. Soungole) – Frýdek, Pavelka (C) (82. Djika), Breznaník – Šural, Bakoš (86. Hadaščok).
SK Dynamo Č. Budějovice: Křížek – Janotka, Novák, Lengyel (C), Eliáš – Řezáč, Pešek (55. Vaněk), Benát, Volešák (68. Otepka), Dvořák – Varadi (80. Pasecký).
Branky: 36. a 58. Šural, 76. Breznaník, 85. Fleišman, 89. Hadaščok - 31. Řezáč. ŽK: 73. Pavelka - 77. Otepka. Rozhodčí: Pechanec – Pospíšil, Vysloužil. Synot hráči utkání: Josef Šural - Zdeněk Křížek.
Diváci: 3875

Utkání začalo lépe pro náš tým, který si počínal aktivněji a snažil se postupovat budějovickou obranou, nikomu se ale dlouho nedařilo prověřit gólmana Křížka. První velká šance se rodila v desáté minutě, kdy hostující stoper Lengyel chyboval a "našel" svou přihrávkou Šurala, který mohl postupovat sám do vápna, nakonec ale příliš zpomalil a po zasekávačce o míč při pokusu o střelu slabší nohou přišel.

Jen o chvíli později to zkoušel střelou Frýdek, jeho přízemnímu pokusu ale chyběla razance a Křížek tak neměl moc práce. Zkušenému gólmanovi nejspíš příliš vrásek na čele nevytvořila ani střela Michala Breznaníka, který po dalším útoku mířil vysoko nad. Po čtvrthodině vypadala nadějně rychlá akce Slovanu, po níž Frýdek vysunul Šurala a Křížek měl co dělat, aby byl u balonu jako první.

Slovan své soupeře tlačil, což se projevovalo na stupňujících se šancích. Po přetaženém centru se k hlavičce dostal Marek Bakoš a chytře mířil obloučkem na vzdálenější tyč, Křížek však na poslední chvíli míč vyrazil. O chvíli později to stejný hráč zkoušel střelou z dálky a jeho povedená střela jen těsně minula brankovou konstrukci. A do třetice mohl Bakoš zařídit vedení, když mu pouze několik centimetrů scházelo k tečování Breznaníkovy prudké střely, která nakonec minula levou tyč Křížkovy brány.

Na další velkou šanci musely tribuny čekat pouze tři minuty. Po nich se uvnitř šestnáctky zjevil u míče David Pavelka, v tísni ale levačkou netrefil balon ideálně a pokus tak mířil až někam k rohovému praporku. O to větší šok ale přišel po půlhodině hry. Jiří Fleišman podklouzl a nezachytil centr, který jeho směrem mířil, Michal Řezáč postupoval sám na brankáře a Lukáče i vracejícího se Fleišmana pohlednou kličkou obešel, načež zakončoval do prázdné brány.

Náš tým se pokusil rychle zareagovat, po rohovém kopu dobře pálil Breznaník, ale jeho prudký projektil opět těsně minul branku. O chvíli později už ale přeci jen přišla první branka Slovanu. Po krátkém tlaku se k míči uvnitř vápna dostal Josef Šural, který ranou z první nedal gólmanovi šanci zasáhnout.

Závěr půle už žádné vyložené příležitosti ani na jedné straně nepřinesl a do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu 1:1, přestože měl Slovan jednoznačnou územní převahu.

Druhý poločas navázal přesně tam, kde ten první skončil. Slovan svého soupeře tlačil, byly to ale paradoxně právě České Budějovice, které mohly jít do vedení. Janotka se už dostal k zakončení uvnitř šestnáctky, obrana ale na poslední chvíli dokázala zakročit a nebezpečnou střelu srazila na roh. Následovala příležitost na druhé straně, Breznaníkova sražená střela ale doputovala pouze do náruče gólmana Křížka.

Těsně před uplynutím hodiny hrací doby ale šel Slovan přeci jen do vedení. Michal Breznaník našel milimetrovým centrem hlavu Marka Bakoše, ten vrátil Josefu Šuralovi a ten už vyloženě pouze došel s míčem až za brankovou čáru.

A mohlo být ještě lépe. O deset minut později měl nejprve snad stoprocentní šanci na kopačce Breznaník, který po centru stanul sám před Křížkem, ten ale jeho ránu z první parádně vyrazil. Svůj moment slávy korunoval hned o pár sekund později, kdy odražený balon trefil Frýdek a jeho střela už se snášela do šibenice, Křížek byl ale na místě včas a na poslední chvíli vyrazil míč na břevno.

Michal Breznaník mohl čtvrt hodiny před koncem přidat uklidňující třetí gól, ale jeho první ostrý projektil těsně minul branku. Chuť si však napravil jen o několik momentů později, když Křížek špatně vykopl, míč se snesl jen těsně za velké vápno a slovenský záložník bez váhání technicky uklidil balon k tyči.

Slovan byl evidentně při chuti, další gól mohl přidal Šural, ale k míči se nakonec přes dobře vybíhajícího Křížka nedostal. Jen o pár momentů později pálil Breznaník, ale tentokrát Křížka nenachytal a českobudějovický gólman vyrazil balon do bezpečí. Co se nepodařilo zmíněné dvojici, dokonal Jiří Fleišman, k němuž se tak trochu se štěstím odrazil míč uvnitř vápna a zkušený obránce ho uklidil přízemní střelou k tyči.

A to stále nebyl konec. Finální podobu dodal skóre až Vojtěch Hadaščok, který po náběhu do vápna vypálil pod víko hostující branky. Náš tým se tak se sezonou 2014/15 rozloučil ve velkém stylu výhrou 5:1. Všem fanouškům děkujeme za celoroční podporu a těšíme se s vámi na viděnou v příštím ročníku!

David Vavruška (trenér FC Slovan Liberec): Trošku jsem měl z toho utkání obavy, tyhle zápasy, ve kterých jako by o nic moc nejde, jsou velmi náročné na koncentraci. Zvlášť když jsme ve středu vyhráli pohár. Nakonec to nebylo tak hrozné. Dostali jsme facku v podobě prvního gólu, ale ten gól nás nakopl. Otočili jsme to a v klidu jsme to utkání dohráli. Děkuji klukům za sezonu, za záchranu, za spolupráci i vítězství v poháru. Jsem na ně hrdý za to, co dokázali. Těžko se mi o tom mluví. Nerad bych rozpitvával důvody. Dostal jsem nabídku, přišla mi zajímavá tím rozsahem práce. Že se to netýká pouze koučování, je tam širší záběr. V Teplicích jsem už pracoval, takže nejdu do cizího. Rozhodl jsem se to přijmout.

František Cipro (trenér SK Dynamo České Budějovice): V prvním půli jsme hráli jakž takž, myslím, že to nebylo vůbec špatné, i když jsme byli trošku pod tlakem. Ve druhé půli, jak už u nás bývá pravidlem, rozhodl druhý gól, který je z kategorie nepochopitelných. Přesně jak dostáváme my. V té chvíli se mužstvo sesype. Chceme dávat šanci mladým nebo odchovancům, na kterých chceme stavět.