FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 2:0
04.05.2013

Slovan v prestižním duelu pokořil Spartu dvěma góly a čistým kontem

Michal Vít
Slovan porazil v atraktivním duelu pražskou Spartu 2:0 a ve 26. kole Gambrinus ligy si tak připsal další tři důležité body v souboji o třetí místo tabulky. Pražany hned na začátku utkání načnul Rabušic, aby hosty ve druhém poločase dorazil druhou rozdílovou brankou Štajner.
26.kolo, sobota 4.5.2013, 16:35, U Nisy
2:0
(1:0)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Šural, Rybalka (90. Janů), Pavelka, Delarge (63. Coufal) - Štajner, Rabušic (84. Mustafa)
AC Sparta Praha: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Hybš (69. Kweuke) - Kadlec (85. Kadeřábek), Vácha, Hušbauer, Matějovský (60. Bednář), Krejčí - Lafata
Branky: 8. Rabušic, 66. Štajner, ŽK: 5:4 (Rybalka, Pavelka, Delarge, Kováč, Kušnír - Krejčí, Jarošík, Bednář, Vidlička), ČK: 0:0, Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Jiřík
Diváci: 9215

Trenéři udělali oproti předchozímu úspěšnému utkání v Mladé Boleslavi dvě změny v základní sestavě. Tou první vynucenou změnou byla absence vykartovaného Sackeyho, kterého od úvodních minut nahradil Šural. U druhé změny vsadili trenéři na osvědčenou motivaci prosadit se proti svému bývalému klubu, a proto místo Fleišmana nastupil na levé obraně exsparťan Frýdek. Ryze kosmetická změna pak nastala u prohození pozic Delargeho se Štajnerem, kde se náš špílmachr vrátil do útočné dvojice s Rabušicem.

Slovan od začátku zápasu přišpendlil Pražany na jejich polovině. Z kvalitních pasů těžil především Rabušic. S prvním pokusem našeho obnoveného střelce si však Vaclík dokázal poradit. Na druhou střelu zápasu už ale gólman Sparty nestačil a Rabušic tak na přední tyči poslal v pádu Slovan do vedení - 1:0. Hosté po úvodní brance začali vyrovnávat hru a postupem času přicházeli i jejich šance. Lafata však rybičkou z prostoru penalty branku netrefil a stejně se dařilo i Vidličkově střele zpoza vápna. Ve 25. minutě vymyslel Štajner nádhernou uličku za obranu na Šurala, tečovaný míč náš záložník jen lehce píchl před Vaclíkem, ten však jeho pokus zlikvidoval. O pět minut později jsme spálili další tutovku. Delarge vyslal do sprintu Rabušice, ten si balón šikovně pustil za Švejdíka a rázem se ocitl sám před Vaclíkem. Svou umístěnou střelu však Rabušic poslal pouze do tyče. V závěru poločasu si svou dominantní pasáž vybrala pro změnu i Sparta. Hosté nás zatlačili k našemu vápnu, více než pokusy Váchy a Jarošíka z dálky si však vytvořit nedokázali. Naši hráči tak šli do kabin za jednobrankového vedení.

I úvod druhé půle přinesl atraktivní fotbal z obou stran. Činit se museli oba gólmani. Nejprve se Vaclík musel natáhnout k tyčce pro Štajnerovu přízemní střelu, na druhé straně pak musel zasahovat Kovář proti pokusu Matějovského. Nejožehavější pak byla příležitost Hušbauera, který se na velkém vápně ideálně uvolnil a svou střelu poslal těsně vedle levé tyče. V 55. minutě rozehrával na druhé straně přímý kop Frýdek, míč z jeho nohy těsně před Vaclíkem tečoval hlavou Pavelka, hostující gólman však balón reflexivně vyrazil. Z následující dorážky pak skóroval ležící Pavelka. Rozhodčí však ještě před jeho zakončením odpískal faul jednoho z našich hráčů. Na druhé straně posléze zahrozili znovu i hosté. Hušbauer poslal přihrávku po velkém vápně na neobsazeného Krejčího, který však z první zbrkle přestřelil. Na řadě tak byl znovu Slovan. Štajner si vyměnil míč s Rabušicem a postupoval sám na Vaclíka. Zkušený liberecký matador následně obhodil brankáře a spustil tak vlnu liberecké euforie - 2:0. Naši hráči pak až do konce zápasu doslova jezdili po zadku a hosty tak již do žádného náznaku šance nepustili. Společně s fanoušky si pak hráči užili důležitého vítězství nad jedním z nejtěžších tuzemských soupeřů a získali tak další tři důležité body v boji o třetí místo tabulky Gambrinus ligy.

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec): Chtěl bych klukům poděkovat za převedený výkon. Už na rozcvičce bylo vidět, že chtějí pro úspěch udělat všechno. Hodně nám pomohla rychlá úvodní branka, která nám přinesla klid. Sparta nás poté zatlačila, ale branku vstřelit nedokázala. Ve druhém poločase se nám povedl jeden z brejků, který nám přinesl druhý a rozhodující gól.

Vítězslav Lavička (AC Sparta Praha): Věděli jsme, že nás čeká důležité a hlavně hodně těžké utkání. Domácí se dostali do rychlého vedení, které nakonec udávalo tempo hry. Po inkasované brance jsme se dlouho hledali. Soupeř hrál tvrdě do těla, to nám dělalo velké problémy. Ve druhém poločase už jsme hráli na riziko a bohužel jsme inkasovali z rychlého brejku druhou branku, která definitivně rozhodla. Týmu chybělo nasazení a hlad po vítězství.