FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Olomouc 2:1
09.04.2016

Slovan zvládl duel s Olomoucí a po výhře 2:1 si připsal další cenné tři body

Liberec - Od 17 hodin nastoupil náš tým na stadionu U Nisy proti Sigmě Olomouc. Slovan chtěl navázat na cenné vítězství z půdy Bohemians, také Olomouc však přijela pod Ještěd posílená výhrou z minulého kola. Tehdy si vyšlápla na Baník Ostrava vysoko 6:2 a také v Liberci chtěla bodovat.
24.kolo, sobota 9.4.2016, 17:00, U Nisy
2:1
(1:0)
SK Sigma OlomoucSK Sigma Olomouc
FC Slovan Liberec: Koubek – Coufal, Hovorka, Pokorný (C), Sýkora – Breite, Folprecht – Bartl (78. Jefremov), Bakoš (90. Pulkrab), Vůch – Luckassen (83. Shala).
SK Sigma Olomouc: Buchta (C) – Hála (81. Malec), Šindelář, Radaković, Falta – Navrátil, Ševčík, Plšek (67. Houska), Ordoš, Petr (58. Zahradníček) – Chorý.
Branky: 2. Luckassen, 77. Folprecht - 69. Ševčík. Rozhodčí: Ardeleánu - Vlasjuk, Pelikán. ŽK: 18. Folprecht, 89. Jefremov - 31. Ordoš, 38. Hála. ČK: 90.+3. Buchta. Synot hráči utkání: Kevin Luckassen, Petr Ševčík.
Diváci: 3398

Slovan však vstoupil do utkání ve velkém stylu. Už ve druhé minutě poslal Coufal z pravé strany do vápna dobře mířený centr, Bakoš ho pustil za sebe ke Kevinu Luckassenovi a ten pumelicí do šibenice nedal brankáři Buchtovi sebemenší šanci zasáhnout. Tlak našeho týmu navíc neustával, jen o chvíli později hledal Bakoš nadýchaným centrem Sýkoru, ten však nedokázal vyskočit dostatečně vysoko.

Po svižné úvodní desetiminutovce tempo hry poněkud opadlo. Slovan byl i nadále aktivnějším týmem, dlouho se však našim hráčům nedařilo dostat se k zakončení. Až v 18. minutě doputoval do vápna z levé strany Vůchův centr až ke Zdeňku Folprechtovi, který jen těsně minul hostující branku. Na druhé straně se o zakončení pokusil Chorý, Koubek však mohl zůstat v klidu, neboť jeho pokus mezi tři tyče nemířil.

O další střelecký pokus našeho týmu se postaral Egon Vůch, který napřáhl k tvrdé ráně zpoza pokutového území. Jeho projektil však proletěl několik metrů od pravé tyče. Ještě nebezpečněji vypadala akce o pár minut později, když Bartl zprava vyslal přízemní centr skrz pokutové území a Vůch by už zakončoval do prázdné branky, kdyby těsně před ním neuklidil jeden z obránců míč na roh.

Zapsat mezi střelce se o chvíli později mohl i Daniel Bartl, který do té chvíle šance pouze připravoval. Po parádní přihrávce Kevina Luckassena postupoval sám na branku, lobem však přehodil nejen vybíhajícího Buchtu, ale také břevno. Na druhé straně se k zatím největší příležitosti hostí dostal opět Chorý, jeho střelu z nebezpečné pozice však zblokoval Hovorka. První půle již žádné další ohrožení jedné z branek nepřinesla, do kabin tak Slovan odcházel s vedením 1:0.

Vstup do druhé pětačtyřicetiminutovky zdaleka nebyl tak raketový, jako do té první. Hosté museli zabrat směrem dopředu, naráželi však na pozornou defenzivu Slovanu a dlouho se nedokázali propracovat k zakončení. Zajímavě vypadal průnik po levé straně, těsně před Ordošem se však k míči ve skluzu dostal Sýkora a nebezpečí zažehnal.

Postupně začali být opět aktivnější hráči Slovanu a do šestnáctky Olomouce létal jeden nebezpečný centr za druhým. Ani jeden ale neznamenal vážnější ohrožení Buchtovy branky. Bakoš zase vybídl k sólu Egona Vůcha, ten si však míč příliš předkopl a balon skončil až u Buchty. Bartlovu střelu pak defenziva srazila na roh.

Místo uklidňující branky tak přišlo vyrovnání. Petr Ševčík dostal ve vápně až příliš prostoru a přesnou přízemní ranou k tyči nedal Koubkovi příležitost zasáhnout. Vrátit vedení mohl krátce na to Kevin Luckassen, když mu Bakoš přiťukl hlavou míč uvnitř malého vápna, nizozemský útočník však v těžké pozici těsně minul.

Slovan se však přeci jen do vedení znovu dostal. Po dlouhém odkopu Tomáše Koubka se míč dostal k Marku Bakošovi, ten nasměroval prudký centr do vápna a Zdeněk Folprecht ho hlavou uklidil k tyči hostující branky. Jen o chvíli později pálil na branku střídající Jefremov, jeho pokus však Buchta vyrazil na roh.

Buchta byl v závěrečné desetiminutovce neustále v permanenci. Nejprve skvělým výběhem zamezil ve skórování Zdeňku Folprechtovi, následně pak Luckassen z těsné blízkosti branky dorážel těsně nad. Přesto se málem mohli radovat hosté, když se ke střele uvnitř vápna dostal Michal Ordoš a jen těsně minul pravou tyč.

Závěr utkání poznamenal pouze zkrat hostujícího brankáře Buchty, který nejprve předvedl hereckou vsuvku, po níž rychle vstal a zaútočil na Matěje Pulkraba. Rozhodčí neváhal a okamžitě ukázal červenou kartu. Ani tento moment už ovšem nemohl nic změnit na tom, že si Slovan po výhře 2:1 připsal do tabulky další tři cenné body.

Jindřich Trpišovský (trenér Liberce): Dneska jsme měli víc šancí než za celé jaro. Tu první jsme naštěstí proměnili Luckassenem a to nás uklidnilo. Pak jsme hráli třicet minut velice dobře, měli jsme spoustu šancí, sólový nájezd. Olomouc se ale od třicáté minuty hodně zvedla a začala nás ve středu hřiště přehrávat. Ve druhé půli jsme začali zase dobře, měli jsme nějaký tlak i šance a hru měli celkem pod kontrolou. V podstatě z ničeho jsme vyrobili hrubou chybu v defenzivě a Ševčík srovnal. Naštěstí soupeř špatně vyřešil dvě přečíslení a nám se z protiútoku podařilo dát branku na 2:1. Pak jsme pokračovali v zahazování šancí a až do poslední vteřiny jsme se báli o výsledek. Já jsem strašně rád, protože jsou to důležité body.

Václav Jílek (trenér Olomouce): Chtěli jsme do utkání vstoupit aktivně, což se nám nepovedlo, neboť jsme z první útočné akce Liberce inkasovali. Byl to trošku direkt. Vůbec ten první poločas jsme neodehráli dobře, nebyli jsme dostatečně agresivní a byli málo nebezpeční. Druhý poločas byl diametrálně odlišný, bylo tam z naší strany víc bojovnosti a agresivity. Pak přišla vyrovnávací branka a utkání se lámalo. Hrálo se nahoru a dolů. Šli jsme tři a pak čtyři na jednoho, ale tyto situace jsme nezvládli. Z protiútoku jsme inkasovali, což bylo rozhodující. Brankář nemůže takhle oslabit mužstvo. Byl to od něj neomluvitelný zkrat. Stát se to může, ale každý za to musí nést svou odpovědnost.