FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Olomouc - FCSL 1:2
21.07.2013

Slovan zvládl úvodní ligové kolo a z Olomouce si veze první letošní body

Olomouc/Liberec - Dnes nastal důležitý den pro každého fanouška libereckého ligového fotbalu. Slovan se na úvod nového ročníku představil na půdě silného soupeře – Sigmy Olomouc. Po prvním poločase vedl náš tým po trefě Rybalky, v atraktivní druhé půli pak rychle zvýšil Rabušic. Olomoucký Lietava sice dokázal dotáhnout Sigmu na rozdíl jediné branky, Slovan však svůj těsný náskok uhájil a získal své premiérové tři body v nové sezoně Gambrinus ligy.
1.kolo, neděle 21.7.2013, 19:00, Andrův stadion
SK Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc
1:2
(0:1)
SK Sigma Olomouc: Zlámal – Koutný, Dreksa, Škerle (C), Vepřek – Navrátil, Pospíšil (69. Javůrek), Plšek, Ordoš, Petr (55. Schulmeister) – Lietava (76. Varadi)
FC Slovan Liberec: Kovář – Kušnír, Kováč (C), Kelič, Frýdek - Hušek, Rybalka - Delarge (74. Fleišman), Pavelka, Kalitvincev (81. Hadaščok) - Rabušic (89. Szabó)
Branky: 56. Lietava - 45. Rybalka, 53. Rabušic ŽK: 81. Kovář ČK: 0:0 Rozhodčí: Ardeleánu - Kovařík, Paták
Diváci: 5520

Úvod zápasu zatím nabídl místo technické souhry spíše tvrdý boj. Rozhodčí již mohl na obou stranách ukázat žlutou kartu, zatím se však všechny zákroky obešly pouze s varováním hlavního sudího. Do první větší šance se probojoval hostující Kalitvincev v 7. minutě, jeho křižná střela uvnitř šestnáctky však branku minula.

V následujících minutách si tlak vytvářeli hlavně Hanáci, v 16. minutě se do gólové příležitosti dostal domácí Pospíšil, který už stál sám před brankářem. Přemysl Kovář mu však svým parádním zákrokem nadějný pokus zastavil a udržel tak nerozhodný stav.

V polovině prvního poločasu zastavil hlavní rozhodčí Ardeleánu po nevydařeném rohovém kopu domácích na několik vteřin hru, aby se hráči mohli v horkém počasí občerstvit. Krátce po občerstvení kopal po Huškově faulu u hranice pokutového území Liberce domácí Pospíšil velmi nebezpečný volný přímý kop. Brankář Kovář mohl míč pouze sledovat, míč však naštěstí pro Slovan orazítkoval pouze břevno.

Také Liberec se opět připomněl, Dzon Delarge v 31. minutě těsně minul Zlámalovu svatyni. Zápas nadále pokračoval převážně pro diváky nepříliš zajímavou nakopávanou uprostřed hřiště. Obě obrany odváděly spolehlivou práci a do zajímavých šancí soupeře nepouštěly. Až ve 39. minutě znovu prověřil libereckého brankáře Navrátil, i s jeho pokusem si však Kovář poradil.

Na konci poločasu vypadaly oba týmy na to, že se pokusí bezbrankový stav udržet do druhé půle. Ve 45. minutě se však do střely opřel Sergej Rybalka, jeho střelu tečoval zády jeden z domácích obránců a míč zaplul do sítě! Lepší závěr první půle si slovan nemohl přát, díky gólu do šatny mohl vstupovat do druhého poločasu s jednobrankovým náskokem.

Začátek druhé půle přinesl podobný obraz jako úvod té předchozí - ani jednomu týmu se nedařilo po delší dobu držet balón na svých kopačkách. V 50. minutě odrazila liberecká obrana volný přímý kop domácích pouze k dnes velmi aktivnímu Pospíšilovi, ani teď se mu však nepodařilo skórovat a branku pouze minul.

Sigma začala hrát mnohem aktivněji dopředu, to však přineslo Liberci možnosti k rychlým protiútokům. Po jednom takovém hosté vybojovali roh, který si zmatená olomoucká obrana málem srazila do vlastní brány. Zlámal této nehodě dokázal zabránit, míč však vyrazil pouze na nohu Michaela Rabušice a ten se v jednoduché pozici nemýlil.

A to se zdálo, že bude začátek druhého poločasu klidný! Po třech minutách se své první branky dočkala i Sigma Olomouc, v 56. minutě napřáhl asi z dvaceti metrů Ivan Lietava a Kovář se natahoval marně. Sigma se tedy opět dotáhla na rozdíl jediné branky.

Branky na obou stranách zatraktivnily utkání, střídaly se nadějné šance obou týmů. V 58. minutě mohl vyrovnat Ordoš, jeho přízemní střela však minula Kovářovu branku. Na druhé straně se ve své další šanci na první český ligový gól objevil Kalitvincev, také se pokusil o přízemní střelu, stejně jako Ordoš však neproměnil. V 64. minutě domácí obranou krásně prokličkoval Delarge, pokusil se přihrát Rabušicovi, který by dorážel do prázdné brány, ten ale na přihrávku nedosáhl.

Sergej Rybalka mohl v 68. minutě přidat svůj druhý dnešní gól, jeho ránu však Zlámal vyrazil na rohový kop, ze kterého hosté nic vytěžit nedokázali. Slovan však pokračoval v aktivitě a do další šance se po pravé straně dostal Kalitvincev. Přihrávkou našel ve vápně Rabušice, tomu ale balón na poslední chvíli domácí obrana ukopla. I po 72. minutě tak na tabuli svítil stav 1:2.

Liberecký Slovan ani nadále v aktivitě neustupoval, v 78. minutě běželi dva hráči na jediného obránce domácích, Michael Rabušic, kterého nepřesná přihrávka vyhnala až na kraj hřiště, však nedokázal dobře odcentrovat a obrana jeho pokus odvrátila. V 81. minutě byl první žlutou kartou sezony napomenut hostující brankář Přemysl Kovář za zdržování hry. Liberec postupně přešel na zodpovědnou obranu a s míčem na nohách ukrajoval mizející vteřiny druhého poločasu.

Olomouc však zabrala a s blížícím se závěrem opět zahrozila. Nejprve se v 87. minutě po centru olomouckých a hlavičce Varadiho opět zaskvěl gólman Kovář, z následného rohového kopu pak mohl srovnat skóre Škerle, hlavou však míč do brány neusměrnil a těsně minul Kovářovu tyč.

Další šance však již liberecká obrana nedopustila a Slovan tak v klidu uhlídal těsné vedení. Po prvním kole si tak liberečtí hráči připisují cenný skalp olomoucké Sigmy, což jim jistě zvedne sebevědomí před důležitou čtvrteční domácí odvetou 2. předkola Evropské ligy proti Rize.

Martin Kotůlek (SK Sigma Olomouc)
Utkání se mi až na tu porážku líbilo. Celý zápas jsme byli aktivní a měli jsme tlak. V první půli jsme měli dostatek šancí. Martin Pospíšil střílel z pravé a z levé strany, navíc trefil břevno. Poté jsme tečovanou střelou inkasovali, což nám příliš v domácím zápase nepomohlo a přibrzdilo nás to. Druhá branka ze standardní situace nás také mrzela. Naštěstí se nám podařilo vstřelit kontaktní branku Lietavou. Na konci jsme hodně tlačili, ale nechtělo nám to tam spadnout. Remízu bychom si zasloužili.

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec)
Je to příjemnější, než ve čtvrtek v Lotyšsku. Takový zápas jsme potřebovali. Co se týče nasazení a agresivity, bylo to kvalitní utkání. První půle byla vyrovnaná, dostali jsme se šťastnou brankou do vedení. Ve druhém poločase jsme brzy přidali druhý gól. Malinko jsme po té upustili od aktivní hry, domácí nás zatlačili a byli nebezpeční hlavně svými centry. Naštěstí jsme vedení udrželi. Gólman Kovář nás v závěru zachránil. Jsem rád, že jsme vyhráli, protože to kluky povzbudí do pohárové odvety.