FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Skonto Riga 1:0
25.07.2013

V Evropské lize jdeme dál, po boji jsme porazili Rigu 1:0 + video

Michal Vít
V rámci 2. předkola Evropské ligy jsme U Nisy porazili Skonto Riga 1:0 a postup nám tak zajistila vstřelená branka z prvního vzájemného utkání v Lotyšsku. Posun do dalšího předkola Evropské ligy, kde se utkáme s Curychem, se však rozhodně nerodil lehce, když hosté hrozili až do úplného závěru zápasu. Slovan si tak po závěrečném hvizdu mohl pořádně oddechnout.
2. předkolo EL, čtvrtek 25.7.2013, 19:00, U Nisy
1:0
(1:0)
Skonto Riga FCSkonto Riga FC
FC Slovan Liberec: Kovář – Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Hušek, Rybalka (71. Šural) - Delarge, Pavelka, Kalitvincev (90. Fleišman) - Rabušic (80. Sackey)
Skonto Riga FC: Grybauskas - Gabovs, Rode, Bulvitis, Osipovs (82. Klimiašvili) - Mingazov, Fertovs (84. Blanks), Laizans, Sinelnikovs (39. Rugins) - Šabala, Karašausks
Branky: 14. Delarge, ŽK: 4:4 (23. Kelič, 36. Kušnír, 36. Rybalka, 45. Kalitvincev - 36. Šabala, 45. Rugins, 82. Mingazov, 90. Laizans), ČK: 0:0, Rozhodčí: Johnsen - Midthjell, Engan (všichni Norsko)
Diváci: 5707

Slovan musel v důležitém utkání zvítězit, ideálně pak o dvě a více branek. Z Lotyšska jsme si totiž přivezli porážku 1:2. Trenéři vsadili na stejnou základní sestavu jako ve vítězném prvoligovém zápase proti Olomouci. Na lavičce již byl k dispozici i uzdravený Šural.

Naši fotbalisté se do soupeře zakousli hned od úvodních minut. První šance přišla v 9. minutě, kdy se rohový kop Kalitvinceva snášel do branky. Hostující gólman však míč stačil zneškodnit. O tři minuty později se osmělili i Lotyši, když se po chytré patičce Mingazova dostal ve vápně k zakončení Šabala. Jeho slabou střelu však Kovář vykryl. Do kýženého vedení se Slovan dostal ve 14. minutě. Frýdkův dlouhý aut do vápna prodloužil Rabušic na Delarge, který míč hlavou umístil do sítě - 1:0. Naši hráči získali po vedoucí brance jistotu na své kopačky, přesto ve 23. minutě přišel šok, když norský sudí Johnsen odpískal pokutový kop po nenápadném souboji při standardní situaci soupeře. V krizovém momentě nás znamenitě podržel Kovář, který vystihl střelu Sinelnikovse k pravé tyči! Po tomto momentu oba týmy znervózněly, což vyústilo v hromadnou strkanici po faulu Kušníra. Slovan si nakonec ještě v závěru poločasu přeci jen dokázal vypracovat dvě příležitosti. V té první selhal Rabušic, když z velkého vápna netrefil branku. Ve druhé pak po přímém kopu Rybalky netrefil prostor mezi třemi tyčemi ani hlavičkující Kelič. Do šaten tak šli naši hráči za v tu chvíli postupového vedení 1:0.

Do druhé půle přidali hosté na aktivitě a Slovan se tak začal soustředit především na defenzivu. Zahrozili jsme až v 62. minutě, kdy se do odraženého míče po rohovém kopu opřel za velkým vápnem Delarge. Svůj technický pokus však poslal vedle pravé tyče. Z hlediska šancí to však bylo až do konce zápasu vše. Liberečtí bránili výsledek, a přestože hostům chyběla finální fáze, stačila jedna chyba, jeden gól, a vše mohlo být jinak. V úplném závěru utkání nám pomohl značně nepřesný norský sudí, když neodpískal penaltu po faulu Kováře na hostujícího hráče. Po závěrečném hvizdu si tak mohl oddechnout celý stadion. Dílčí úkol je splněn a společně se tudíž můžeme těšit na 3. předkolo Evropské ligy, ve kterém se utkáme se švýcarským klubem FC Curych.