FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Bohemians 1905 3:1
04.10.2015

Doma znovu za tři body. Slovan porazil Bohemians 3:1

Liberec - Po tříbodovém zisku z Marseille musel Slovan opět rychle přepnout zpět na ligu. V neděli totiž přivítal na domácím hřišti Bohemians, kteří sice v tabulce zaujímali až spodní místa, o to nutněji však před reprezentační pauzou potřebovali body. Těch se ovšem Klokani U Nisy nedočkali, když Slovan s přehledem zvítězil 3:1.
9.kolo, neděle 4.10.2015, 18:00, U Nisy
3:1
(2:0)
Bohemians Praha 1905Bohemians Praha 1905
FC Slovan Liberec: Hladký - Coufal, Pokorný, Hovorka, Bartošák (9. Kerbr) - Sýkora (5. Šural), Pavelka (C) (81. Švejdík) - Jefremov, Shala, Bartl - Bakoš.
Bohemians Praha 1905: Zlámal – Pauschek, Škerle, Šmíd, Šírl – Mosquera, Jindřišek (C), Jirásek (69. Čížek), Bartek (69. Acosta) – Hubínek - Schick.
Branky: 32. Kerbr, 39. Coufal, 75. Pavelka (pen.) - 84. Schick. ŽK: 7. Bakoš - 5. Bartek, 13. Jindřišek, 31. Mosquera, 74. Šírl. Rozhodčí: Jech - Paták, Kotalík. Synot hráči utkání: Vladimír Coufal a Zdeněk Zlámal.
Diváci: 4875

Utkání začalo pro náš tým a zejména pro Jana Sýkoru velmi smolně. Už v první minutě musel být po srážce se soupeřem ošetřován a hrací plochu nakonec opouštěl na nosítkách. Místo něho naskočil do hry Josef Šural a rozestavení našeho týmu se muselo za pochodu měnit. Na hřišti to jiskřilo a v prvních sedmi minutách jsme viděli hned dvě žluté karty. Už deváté minutě navíc musel střídat i Lukáš Bartošák, kterého předtím tvrdě přejel Bartek.

Po úvodní desetiminutovce už se začal hrát také fotbal. Po zajímavé akci poslal Pavelka oblouček na Kerbra, který z první směroval střílený centr do vápna, ten však obrana stihla odvrátit. Hosté pokračovali v tvrdé hře a další žlutou kartu viděl brzy Jindřišek, který na útočné polovině zajel do Šurala. Následně o sobě zelenobílí dali vědět také útočnou akcí, na jejímž konci hlavičkoval Schick, jeho lehký pokus však chytil Hladký.

Na druhé straně se mohl o otevření skóre postarat Bakoš. Shala si totiž narazil s Jefremovem a hned posílal nebezpečný centr do vápna, slovenský forvard však v tísni zakončil hlavou pouze nad. Na řadě byli hosté, když Bartek vypálil po signálu při standardní situaci, jeho střelu však jeden z bránících hráčů vytlačil hlavou na roh. Neuspěl ani Pavelka, jenž po rohovém kopu hlavičkoval mimo.

Po půlhodině hry už se ale skóre měnilo. Daniel Bartl ještě odcentrovat nedokázal, balon však zůstal ve hře a odrazil se k hrdinovi posledních dnů Vladimíru Coufalovi. Ten nasměroval nadýchaný míč do vápna, na nějž si nejvýš vyskočil Milan Kerbr a přestože si na jeho hlavičku Zdeněk Zlámal sáhl, zastavit pokus do protipohybu už nedokázal.

A o sedm minut později už to bylo o dvě branky. Chytře rozehraný rohový kop se chvíli odrážel v pokutovém území, až si balon našel kopačku Vladimíra Coufala a ten ho nekompromisně uklidil do sítě. Dvoubrankový náskok si náš tým v klidu hlídal a do kabin odcházel spokojenější s vedením 2:0.

Po změně stran počátku sice tempo hry trochu opadlo, to ale platilo pouze deset minut. Následovala gólovka Herolinda Shaly, která se řítil zcela osamocen na Zdeňka Zlámala, kterého dokázal obstřelit, míč však těsně minul bránu. Na druhé straně se zase do šance řítil Pauschek, který se šikovně proháčkoval do vápna, jeho střelu však na poslední chvíli zblokoval Pokorný. Jen o malý moment později zatáhl Jefremov míč po levé lajně a poslal přízemní střílený centr, ten však Zlámal těsně před Bakošem zastavil.

Zhruba po hodině hry se Bohemians opět dostali do šance, na jejímž konci Jirásek svou střelou pořádně protáhl Hladkého, ten však dokázal efektním zákrokem míč vyrazit do bezpečí. O chvíli později to zkusil i kapitán Jindřišek, ten však přízemním pokusem minul pravou tyč.

Dvacet minut před koncem mohli naši hráči přidat další branku. Po pěkné přímočaré kombinaci se ve vápně uvolnil Šural, který si přehodil míč na pravačku a vypálil, ovšem mířil příliš vysoko. Následně mohl upalovat na branku Dmitrij Jefremov, jeho snahu ale překazil praporek pomezního.

Třetího gólu se však Slovan přeci jen dočkal. V 73. minutě po poradě s asistentem odpískal Bohemians sudí Jech penaltu za hru rukou ve vápně a kapitán David Pavelka si s pokutovým kopem poradil nekompromisně. V dalších příležitostech se hned po rozehrávce objevili Bartl, který po Pavelkově nabídce pálil uvnitř vápna, a Bakoš, jenž se snažil dorážet, ale bez úspěchu.

V závěru měl náš tým viditelně navrch. Jedovatou ránu vyslal na branku Shala, jeho točený pokus však prosvištěl několik čísel vedle pravé tyče. Alespoň jednoho zásahu se tak dočkali také hosté. Po rohovém kopu doputoval míč na hlavu Patricka Schicka a ten ho nasměroval k tyči Hladkého branky.

V samotném závěru to ještě akrobaticky zkusil Acosta, jeho nůžky však branku neohrozily. Slovan si tak připsal další tři body do tabulky a nadále se drží v její nejužší špičce.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): S výsledkem jsem samozřejmě spokojen, ale nemám takovou radost, jako jindy. Jsem smutný, když se musím dívat na Lukáše Bartošáka a Jana Sýkoru v kabině, kde jsou s berlemi a nemohou chodit. Po devíti minutách musím střídat dva hráče po troufám si říct brutálních zákrocích. Je těžké mít radost, když si kluci chtějí jít pro míč a pak nedohrají ani deset minut. Prvních patnáct minut to byl spíš kung-fu zápas, než fotbal. Za tři týdny máme hrát s Groningem, máme pokračovat v Evropských pohárech a teď chodí dva hráči o berlích. Kdybych to věděl, tak objednám obleky, v jakých hrála Klapzubova jedenáctka. Prvních třicet minut bylo de facto o ničem, žádnou šanci jsme neměli a vypadli jsme z rytmu. Bohemians hráli tak, jak jsme čekali, ale překvapili nás svou tvrdostí. Třeba zákrok na Bartošáka přímo před námi byl zbytečný, zezadu a Lukáš pak musel dolů. To nechápu. Těžko pak můžete nutit hráče, ať si chodí pro míče, když tam jsou takové zákroky, jako v první minutě od Mosquery na koleno. A on se pak ještě diví. Z toho jsem rozhodně rozladěný. Zaplaťpánbůh, že jsme pak dali dva góly, do té doby byla úroveň prachbídná. Ve druhé půli už to bylo lepší, hosté také začali hrát fotbal a bylo tam hned několik šancí. Když to shrnu, úvodních třicet minut nechci ani hodnotit, jakmile pak musela Bohemka otevřít hru, už to byl zajímavý zápas. Jsem spokojený, že jsme to zvládli, ale jestli kluci přijdou o zápasy Evropské ligy, tak je to velká kaňka. Proto jsme koneckonců střídali Davida Pavelku, který odjíždí na reprezentaci a byly tam na něj dva podobné zákroky.

Roman Pivarník (Bohemians Praha 1905): Chtěli jsme do zápasu vstoupit aktivně, chtěli jsme hráče vysunout vysoko a překazit soupeři kombinaci od gólmana. Nechtěli jsme je pustit do hry. První šanci zápasu jsme měli mi, když na bližší tyči velmi dobře hlavičkoval Patrick Schick. Nebylo to ovšem nijak extra nebezpečné. Slovan pak z první střely na bránu dal gól, to samé i z druhé. To se nám v zápasech až moc opakuje. Těžko se říká, co s tím. Fotbal je občas takový. Viděli jsme to v Marseille, někdy děláte vše možné, abyste skórovali, ale gól prostě nedáte. Bohužel jsme ve stádiu, kdy nejsme schopní šance proměňovat. Ve druhé půli jsme se snažili pokračovat v aktivní hře, potřebovali jsme přidat kontaktní gól, ale přišla penalta a branka přišla až moc pozdě.