FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Plzeň 0:3
09.09.2017

Slovan podlehl Plzni 0:3

Jaroslav Vondrák
Liberec - V šestém kole HET ligy hostili Liberečtí fotbalisté U Nisy lídra tabulky, plzeňskou Viktorii, která ještě neztratila ani bod. Západočeši potvrdili dobrou formu i pod Ještědem, odkud si po výhře 3:0 odvážejí všechny body.
6.kolo, sobota 9.9.2017, 16:00, U Nisy
0:3
(0:2)
FC Viktoria PlzeňFC Viktoria Plzeň
FC Slovan Liberec: O. Kolář – Mikula, Karafiát, Kúdela, Kerbr (76. Voltr) – Coufal (C), Folprecht (59. Vácha), Breite, Havelka (46. Pulkrab), Ševčík - Potočný.
FC Viktoria Plzeň: Kozáčik – Řezník, Hejda, Hájek, Limberský – Hrošovský, Živulić – Petržela (82. Zeman), D. Kolář (C) (71. Hořava), Kopic – Krmenčík (77. Řezníček).
Branky: 7. Krmenčík, 21. Petržela, 78. Kopic ŽK: 24. Folprecht, 32. Karafiát - 61. Kolář, 87. Hájek Rozhodčí: E. Marek – P. Blažej, J. Paták Diváci: 6 530
Diváci: 6530

Do utkání vstoupili o něco aktivněji hosté hrající v zelených dresech. Petrželovo vysunutí ale zastavil ofsajd. V sedmé minutě se ale hosté prosadili, právě Petržela našel Michaela Krmenčíka, který obešel Koláře a poslal Plzeň do vedení - 0:1.

Slovan následně zvýšil aktivitu a přenesl hru na polovinu soupeře. Centr Breiteho ani Potočného však adresáta nenašel. Na druhé straně o sobě opět dal vědět Petržela, když po Kopicově přihrávce střílel z prostoru penaltového puntíku těsně vedle levé tyče liberecké branky.

Ve dvacáté minutě se ke střele z dobrých pětadvaceti metrů odhodal Ševčík. Jeho tvrdý přízemní pokus protáhl Kozáčika a prolétl okolo tyčky jeho branky. Z následné akce se ale podruhé prosadili hosté, konkrétně Milan Petržela, který unikl po pravé straně a prostřelil Koláře - 0:2.

Liberečtí mohli snížit o několik chvil později, ale dobrý centr na Potočního na zadní tyč dokázal odvrátit Řezník. Následný signál z rohu potěšil oko každého příznivce kombinační hry. Breite přihrál Karafiátovi sbíhajícímu na bližší tyč a ten patičkou posunul míč do středu vápna na Ševčíka. Střela liberecké dvaadvacítky byla ale zblokována. Po půlhodině hry se do míče pár metrů za vápnem opřel Coufal a Kozáčik jeho pod břevno mířící pokus vytáhl mimo tři tyče jen konečky prstů.

A liberecký kapitán ohrozil plzeňskou branku i v závěru poločasu, kdy se po Mikulově výborném centru probojoval do úniku. Kozáčika však ve vyložené šanci nepřekonal.

Druhou půli začal Slovan náporem, do vyložené šance se ale nikdo z modrobílých nedostal. Blízko třetímu gólu byli hosté, ránu Kopice zastavilo břevno. V padesáté deváté minutě se za ovací publika do hry dostal navrátilec Lukáš Vácha. I on se zapojil do útočného snažení, které přineslo šanci pro Kerbra. Kozáčik ale vyběhl, zmenšil úhel a střelu vyrazil.

Slovan se i přes několik slibných šancí nedokázal prosadit, ke změně skóre přesto došlo. Nedorozumění v liberecké obraně vyústilo v přečíslení Plzeňských, které střelou do odkryté branky využil Jan Kopic. Domácí byli blízko brance v samém závěru utkání, kdy po rohu prolétl míč vápnem Viktorie, avšak nikdo z hráčů jej nestihl usměrnit do branky.

Jindřich Trpišovský (trenér Liberce): Dostali jsme od Plzně knockout se vším všudy. Trochu mi to připomínalo boxerský souboj, kdy jsme na začátku dostali tvrdé KO a pak jsme se z toho sbírali. Plzeň ukázala obrovskou kvalitu. Nepustila nás do úvodního tlaku, který jsme chtěli mít. Po našich ztrátách míče jsme dostali v první půli dvě branky, dva sólové nájezdy. To určilo ráz utkání. Zbytek se odvíjel tak, že jsme chtěli dát kontaktní gól. Hráli jsme hodně na riziko, vyzkoušeli jsme vše možné - prohazování hráčů, střídání. Zápas probíhal furt stejně. My své šance na kontaktní branku neproměnili a soupeř byl strašně nebezpečný z kontrů. Za nejzásadnější vidím, že jsme od první minuty prohrávali souboje. Plzeň nás dnes přejela. Za tři roky, co jsem tu, tři prohry s Plzní, jediné tady doma. Dnes byl rozdíl mezi týmy nejmarkantnější. Viktoria podle mě dnes hrála nejlíp v sezoně a my určitě nejhůř. Rozhodla to hlava, měli jsme strašný respekt ze soupeře. Proti Spartě nám tohle rozestavení fungovalo, v Boleslavi taky. Dnes byl záměr jednoznačný, aby Plzeň nehrála svou kombinační hru. To se celkem dařilo, ale všechny tři góly jsme dostali po ztrátě míče.

Pavel Vrba (trenér Plzně): Dneska se diváci bavili, možná více ti plzeňští. Bylo to pohledné utkání, jezdilo se nahoru dolů a byla tam spousta zajímavých momentů. My jsme měli to štěstí, že jsme byli přesnější v zakončení. Ale i Liberec hrál velice dobře. Měl několik závarů a situací, ze kterých taky mohl dát gól. Jsem rád, že jsme to zvládli nejen fotbalově, ale i výsledkově. Podle mě jsme hráli velice dobře už s Baníkem druhý poločas nebo první poločas s Duklou. Už jsou zápasy, které mají svou tvář a někdy je to už podle mých představ. Jako třeba dnes. Je teprve začátek soutěže. S tím jsme spokojení, ale vůbec nic to neznamená. Bude se rozhodovat až do 30. kola a čekají nás ještě hodně těžké zápasy. O nějakých ambicích se můžeme bavit po podzimu, ale vstup do soutěže nám vyšel.