FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Groningen 1:1
22.10.2015

Slovan přišel o vítězství proti Groningenu penaltou v nastaveném čase

Lukáš Michalík
Liberec - Fotbalisté našeho týmu odehráli další důležité utkání základní skupiny Evropské ligy. Na stadionu U Nisy se představili hráči nizozemského FC Groningen, kteří pod Ještědem bojovali o své premiérové body. Slovan se zásluhou Luckassena v 87. minutě ujal vedení, v nastaveném čase ale Groningen z pokutového kopu vyrovnal.
sk. F, čtvrtek 22.10.2015, 21:05, U Nisy
1:1
(0:0)
FC GroningenFC Groningen
FC Slovan Liberec: Koubek - Coufal, Švejdík, Pokorný, Bartošák - Pavelka, Folprecht - Efremov, Shala (84. Bartl), Šural (89. Sackey) - Bakoš (61. Luckassen).
FC Groningen: Padt - Hateboer, Kappelhof, Larsen (88. Antonia), Tamata - Reijnen - Linssen (69. Hoesen), Maduro (78. de Leeuw), Tibbling, Rusnák - Mahi.
Branky 87. Luckassen - 96. Hoesen. ŽK: 25. Pokorný, 90. Luckassen - 56. Tibbling, 73. Hateboer. ČK: 83. de Leeuw. Rozhodčí: Dingert - Pickel, Bornhorst (všichni Německo)

Diváci: 8793

Úvodní okamžiky patřily tradičnímu poznávání soupeřovy taktiky, zanedlouho se však osmělili domácí k první větší šanci. Shala uvolnil Folprechta, ten ostře vypálil, avšak Padt zůstal pozorný a pokus vytěsnil mimo nebezpečné území.

V sedmnácté minutě opět zahrozilo naše mužstvo. Šuralovu rozehrávku ze standardní situace prodloužil směrem k zařízení Folprecht, nicméně pokusu chyběla přesnost a především razance. Groningen ale rozhodně nechtěl zůstat pozadu a zanedlouho si vypracoval velkou příležitost. Mahigo nebezpečná a hlavně tečovaná rána však nakonec skončila pouze vedle tyče.

O tom, že se diváci, kteří zavítali na stadion během první půle rozhodně nenudili svědčila i další obrovská šance bílomodrých. Navrátilec do sestavy Lukáš Bartošák poslal do vápna načechraný balón, ten usměrnil pod břevno skvělou hlavičkou Efremov, ale míč opět vyrazil jistý strážce svatyně nizozemského celku, a skóre se tedy ani tentokráte neměnilo.

Takřka zběsilé tempo vystřídala klidnější pasáž, v níž měli liberečtí fotbalisté mírnější převahu. Rána Folprechta či střílený centr Coufala Padta téměř neohrozil. Krajní obránce si ale v samotném závěru první půle napravil reputaci, když tvrdým přízemním projektilem otestoval pětadvacetiletého nizozemského gólmana ve službách Groningenu.

V úvodu druhého dějství obdržel balón za obranu rychlonohý Rusnák, jeho střelu ale Koubek v poklidu schoval do rukavic. Krátce na to se k exekuci přímého kopu zhruba ze třiceti metrů postavil Mahi a svým dalekonosným projektilem rozezvučel břevno. Domácí zahrozili střeleckým pokusem Bartošáka, Padt ovšem přízemní pokus libereckého beka stačil vyrazit.

V 66. minutě měl na kopačce úvodní branku střetnutí Efremov. Ruského křídelníka vybídl přesnou přihrávkou Pavelka, Efremov se zasekávačkou zbavil obránce a ocitl se osamocen před gólmanem, následnou střelu ale poslal jen vedle branky. Následně se v dobré střelecké pozici ocitl Pavelka, jeho technický pokus levačkou ale skončil nad brankou.

Poté se neujala ani Shalova střela ze 76. minuty, kterou albánský reprezentant nasměroval rovněž nad Padtovu svatyni. O poznání slibnější parametry měly nůžky Josefa Šurala, který se k akrobatickému zakončení odhodlal po Luckassenově přiťuknutí hlavou, ale přestřelil. Následně stál na konci rychlého kontru střídající Luckassen, hostující gólman jej ale vychytal.

Naši fotbalisté se dočkali v 87. minutě. V nepřehledné situaci v pokutovém území se míč dostal ke Kevinu Luckassenovi, jenž překonal gólmana Padta. V závěru ještě mohl vedení pojistit Efremov, ale po zpětné přihrávce Luckassena přestřelil. Po uplynutí nastaveného času hlavní rozhodčí odpískal pokutový kop po domnělém faulu Bartošáka, míč si postavil Hoesen a gólman Koubek jeho střelu chytil. Následnou dorážku Dannyho Hoesena už ale lapit nedokázal. Slovan tak s Groningenem remizoval 1:1.

Erwin van de Looi (FC Groningen): První půle byla velice vyrovnaná, druhý poločas až do té červené karty také, ale poté jsme víceméně přežívali. Chtěli jsme vyhrát a hráli jsme na vítězství, ale bod musíme brát.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Věděli jsme, že Groningen bude hrát ze zajištěné obrany, přijeli hrát s pěti obránci. V prvním poločase jsme si vytvořili nějaké šance a hosté hrozili zejména z brejků. Do druhé půle vstoupil Groningen lépe, byli aktivní, ale postupem času se nám do dobrého výkonu rozehrál střed zálohy a lepší jsme byli my. Myslím si, že jsme viděli zajímavé utkání a nebýt toho závěru, dopadlo by tak, jak jsme si malovali. Nejvíce mě mrzí, že jsme v závěru nepřidali uklidňující druhý gól, protože ta šance byla milionprocentní. Vím, že to říkám často, ale musím znovu pochválit fanoušky, kteří byli opět fantastičtí.