FC Slovan Liberec | Chceme navázat na práci předchozího realizačního týmu, která měla úspěch, říká trenér David Holoubek
Menu Další Zavřít Zavřít
03.01.2018

Chceme navázat na práci předchozího realizačního týmu, která měla úspěch, říká trenér David Holoubek

Tomáš Honzejk
LIBEREC - Po konci podzimní části ligy převzal tým mladý trenér David Holoubek. Při prvním tréninku ho v Liberci přivítalo tradiční liberecké počasí - sníh. Na zasněžené umělé trávě vedl první trénink jako hlavní kouč Slovanu. "Vnitřně jsem očekával, že by nabídka z ligy mohla přijít," je potěšen nabídkou Liberce ambiciózní kouč.

Jaká byla první slova na startu přípravy?
Říkali jsme, že jsme se na kluky těšili. Společně se představili a řekli jim, že chceme navázat na práci Jindry. V kabině chci mít hráče, kteří mají vášeň a chuť na sobě pracovat, jak v tréninku, tak při zápasech. Pokud tohle splníme, tak nemám strach, že nebudeme úspěšní.

Jak dlouho jste zvažoval nabídku Slovanu?
Nebylo to dlouhé rozhodování. Oslovil mě majitel Slovanu, kterému jsem řekl, že by mě ta práce lákala a šel bych do toho.

Překvapila vás nabídka?
Jasně, že překvapila. Kluka od mládeže překvapí nabídka z prvoligového klubu. Musím ale říct, že jsem vnitřně očekával, že by nabídka z ligy mohla přijít. Jsem o to radši, že přišla právě z Liberce.

Zviditelnil jste se tím krátkým působením u A-týmu Sparty?
Já bych řekl, že všichni trenéři, kteří tam jsou u mládeže, odvádí kvalitní práci. Možná moje chvilkové působení u áčka tomu mohlo pomoci, že jsem dostal tuto šanci.

Jak jste se změnil od konce u A-týmu Sparty?
Neřekl bych, že jsem se nějak zásadně změnil. Akorát jsem se více začal soustředit na taktiku hry. To je ale spíše taková zajímavost, než zásadní změna.

Máte zajímavý realizační tým. Proč padla volba právě na tato jména?
Míru Holeňáka znám. Studoval jsem s ním licenci. Vím, co to je za člověka. Teď jsme spolu byli i na reprezentaci U19, kde jsem měl možnost se podívat, jak funguje jako asistent a v kabině s hráči. Pro mě to byla jasná volba. Je to místní legenda. Mám ho rád jako člověka a jako kamaráda. Jirka Jarošík byl takový můj trumf. Vnímal jsem ho jako asistenta u sparťanské juniorky a líbila se mi jeho práce, tak jsem se ho zkusil zeptat. Líbí se mi, že fotbalem žije a baví ho to. Teď se přihlásil na licenci. Pořád se chce vzdělávat. Je to kluk, který má dobrý charakter. jsem rád, že nabídku přijal. Mára Čech, tak to bylo pro mě překvapení, protože jsem osobně moc nevěřil, že sem bude chtít jít. Oslovil jsem ho, on byl nadšený a přijal mou nabídku. Má veliké zkušenosti s trénováním brankářů. Je to bývalý ligový hráč s mnoha zkušenostmi, stejně jako moji dva asistenti. Právě zkušenosti od kluků jsou věcí, kterou potřebuji.

Žijete v Praze. Do Liberce budete dojíždět?
Mám tu zařízený hotel, ale budu dojíždět. Mám v Praze rodinu a dvě malé děti, takže vždy po práci, až bude klid, pojedu domů. Ráno přijíždím do Liberce na půl devátou. Z domu to mám 50 minut, takže to zvládám v pohodě.

Co na to říkala manželka a děti?
Posvětili to. Tam je to v pohodě. Museli mi to posvětit. (smích)

Říkal jste, že chcete navázat na práci předchozího realizačního týmu. Máte něco svého, co chcete vnést do týmu?
Hru Liberce jsem si velice podrobně analyzoval. Musím říct, že je to velice zajímavá. Takhle hrajou v Evropě vyspělé kluby. Vysoký presink, obrovská ochota hráčů sprintovat, běhat a pracovat. Je tu zajímavý potenciál hráčů. Já bych chtěl v podstatě jen navázat na tuto filosofii. Možná s malými upgrady hry. Pokud se nám ta hra podaří udržet, tak budu nesmírně šťastný.

Vám je tento styl hry vlastní, že?
Jasně. To je přesně ono. S Jindrou jsem v tomto ohledu na stejné lodi.

Bude to pro vás jednodušší, vzhledem k věkovému průměru Slovanu, než práce na Spartě?
Z prvních tréninků a seznámení cítím, že kolektiv je tu zdravý a funguje to tady na jiných principech. Na přátelství, kamarádství a dobré partě, protože Slovan je spíše lokální klub. Sparta je specifická a pro každého trenéra nesmírně složitá.

Jak moc těžké bude udržet čtvrté místo?
Určitě to nebude nic jednoduchého, ale my se o to s klukama popereme. Zkusíme to udržet, v lepším případě umístění vylepšit.

Vzal jste si nějaká poučení z minulého angažmá?
Člověk se učí celý život. Jak stárne, tak se postupně vyvíjí. Analyzuje svá předchozí jednání a chyby, z kterých se snaží vzít ponaučení pro příště. Jsou to spíše takové specifické věci, které se těžko pojmenovávají.

Mluvil jste s trenérem Trpišovským?
Ano. My jsme v kontaktu prakticky neustále. Několikrát jsme si volali. Byly to rozhovory v řádech desítek minut. V podstatě všechno vím, všechno mi řekl a předal.

Nebojíte se, že přijdete o nějaké opory týmu?
Do toho jsem s tím šel. Je to filosofie tohoto klubu a já jsem tu od toho, abych se v případě nějakých změn s těmi změnami vypořádal. Respektuji to.

Hodně se mluví o odchodu Ondry Koláře. Jak velká by to byla pro vás komplikace?
Jakýkoliv odchod stabilních členů základní sestavy by byl problém. Bylo by málo času na sehnání adekvátní náhrady. Doufám, že nás neopustí nikdo. Na druhou stranu samozřejmě chápu, že jsou nabídky, které se jen těžko odmítají. Je to filosofie klubu, se kterou si musíme poradit.

Máte už představu, na kterých postech by ten tým měl posílit?
Největší posílení bude, pokud nikdo neodejde. Bohatě by stačilo doplnit stávající kádr o pár mladých hráčů. Kdo mi momentálně chybí, tak je Jirka Kulhánek. S jeho odchodem jsem nepočítal. Uvidíme, jestli tam dostane šanci nebo se třeba vrátí zpět.

Vy jste také vášnivý čtenář. Co si s sebou zabalíte na soustředění na Kypru?
Výborná otázka, čekal jsem ji. (úsměv) Dostal jsem od manželky k Vánocům čtečku, kde mám stažené všechny díly Hry o trůny. Něco už mám přečteného a budu pokračovat hned v letadle na Kypr.


Generální partner
Preciosa
Hlavní partneři
Pražská plynárenská JUTA T-Mobile Renomia Nike
Další partneři
Armex Energy KB Design
Mediální partneři
Kalendář Liberecka Beat radio