FC Slovan Liberec | Ondřej Machuča o turnaji reprezentační dvacítky: Čtvrté místo je rozhodně úspěch
Menu Další Zavřít Zavřít
04.06.2016

Ondřej Machuča o turnaji reprezentační dvacítky: Čtvrté místo je rozhodně úspěch

Dominik Jakubec
Liberec - Ondřej Machuča se v uplynulém ročníku postupně vypracoval z juniorky až do kabiny A-týmu a zasloužil si tak od trenéra Pavla Hoftycha pozvánku do reprezentace do dvaceti let na turnaj ve Francii. "Byla to skvělá zkušenost," říká mladý záložník.

Jak sis turnaj v dresu reprezentační dvacítky užil?
Myslím si, že to byl ze všech hledisek velmi vydařený turnaj. Všichni soupeři byli nesmírně kvalitní, navíc tam bylo připravené také skvělé zázemí a prostředí. Moc jsem si tuto zkušenost užil.

Zmínil jsi kvalitní soupeře, je nějaký, který byl ještě na vyšší úrovni, než ostatní?
Je těžké vybrat nějakého konkrétního soupeře. Všichni měli svou kvalitu. Třeba Mexiko přijelo s týmem, který by je měl reprezentovat na olympijských hrách. Kdybych měl nějaký tým vypíchnout, asi by to byla třeba Anglie, z naší skupiny pak Francie. Ta byla sehraná, její hráči už spolu hrají delší dobu a bylo to znát.

V celkovém pořadí jste skončili čtvrtí, jak toto umístění hodnotíš?
Pro náš tým to je rozhodně úspěch. Řada našich předchůdců ze starších ročníků tam v podobné konkurenci nepostoupila ze skupiny, ale my to dokázali. Je jen škoda, že jsme nezvládli penalty v zápase o třetí místo.

Penaltová porážka v zápase s Portugalskem vás asi musela zpětně mrzet, třetí místo by bylo ještě větším úspěchem.
Penalty už jsou pak taková loterie. Hlavně jsme podle mě do nich neměli vůbec dojít. Měli jsme zápas docela pod kontrolou, ale nedokázali jsme bohužel vstřelit další branku. Utkání skončilo remízou a následovaly smolné penalty.

V reprezentaci ses sešel také s Matějem Pulkrabem a Honzou Sýkorou, jaká v týmu panovala atmosféra?
Byli tam většinou hlavně starší kluci, já a Matěj Pulkrab jsme tam patřili mezi ty nejmladší. Ale všichni jsme si docela sedli a myslím si, že jsme vytvořili dobrou partu. Možná i proto se nám dařilo.

Pozvánku do reprezentace sis vysloužil i díky úspěšné minulé sezoně, kdy jsi poprvé nakoukl do áčka. Považuješ tedy minulý ročník za průlomový?
Asi ano. Dostal jsem se do A-týmu, za což jsem velice rád. Své šance si velice vážím. Naskakoval jsem do zápasů, sbíral zkušenosti... Jsem moc rád, že jsem se do prvního týmu propracoval. Uvidíme, jak to bude dál.

Jak zpětně vzpomínáš na svou premiéru v A-týmu? Debutoval jsi rovnou proti pražské Spartě.
Porazit při svém ligovém debutu Spartu, to je nádhera! Bylo to super. Trenér se tehdy rozhodoval mezi mnou a Danielem Soungolem, nakonec jsem šanci dostal já a snažil jsem se ji využít. Asi mi i pomohlo, že jsem šel do zápasu v základní sestavě. Kdybych měl do takového zápasu naskakovat v jeho průběhu, bylo by to velmi těžké.

Sezona navíc byla úspěšná i z týmového pohledu, souhlasíš?
Před sezonou by něco takového čekal asi jen málokdo. V průběhu odešli skvělí hráči, jako byli David Pavelka, Pepa Šural nebo Ondra Švejdík. Přesto jsme dokázali formu udržet.

Je možné napodobit takovou sezonu i přes změny v kádru, ke kterým došlo?
Tak už to ale zkrátka chodí. Někdo odešel, na jejich místo zase přijde někdo nový. Uvidíme, jak to dopadne. Každopádně věřím, že si trenér Trpišovský vytipuje takové posily, že dokáže tým opět skvěle doplnit a zase budeme bojovat o dobré umístění.

Máš před novou sezonou nějaké osobní cíle?
Samozřejmě bych si rád vybojoval ještě více příležitostí. Uvidíme, jak se mi bude dařit v letní přípravě. Co nejvíce na sobě zamakám a budu se s klukama rvát o svou šanci.


Generální partner
Preciosa
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia Nike Pivovar Svijany Canis
Další partneři
Niosport Geoprint
Mediální partneři
Beat radio Liberecká drbna