FC Slovan Liberec | Stavitel modelů stadionů Holger Tribian nejen o modelu stadionu U Nisy
Menu Další Zavřít Zavřít
15.06.2017

Stavitel modelů stadionů Holger Tribian nejen o modelu stadionu U Nisy

Klub
Holger staví se svou manželkou modely stadionů.Všechno začalo v letech 1998-2004, kdy v Liberci bydleli. Rodilý Holanďan a v Liberci narozená Češka postavili stadion U Nisy. Dodnes postavili již tři modely stadionů. Stavba čtvrtého, aktuálního stadionu u Nisy, bude již brzy ukončena. 51letý Holger a 39letá Veronika žijí dnes v Duisburgu a provozují spolu vlastní firmu Stadionmodellbau-Tribian. Pro německou verzi našeho webu poskytli zajímavý rozhovor, jehož překlad vám teď přinášíme.

Jak jsi na to přišel stavět stadiony? Mohly to být také třeba lodě nebo letadla?

Dříve jsem stavěl lodě, jelikož jsem povoláním lodník vnitrozemské plavby. Když jsme po devíti měsících na lodi zase byli doma v Liberci, dostala Veronika v roce 2000 nápad, že bych mohl stavět i fotbalové stadiony. V tomto čase byl stadion u Nisy zrovna v rekonstrukci. Tento stadion jsem si vzal jako naši první předlohu. Už tenkrát jsme měli jedno pravidlo: Naše stadiony jsou stále v měřítku 1:100.

Momentálně stavíš stadion U Nisy podruhé. Proč?

První stadion sloužil jen k učení a testování, jak se něco takového staví. Dodnes neexistuje nikdo, kdo v tomhle měřítku a takhle precizně modely stadionů staví. Druhý model stadionu U Nisy je vybaven stejně jako jiné modely každou sedačkou, zábradlím a osvětlením. Přijíždí k nám často na návštěvu různí funkcionáři, a proto potřebujeme aspoň jeden stadion na ukázku u nás doma. MSV Arena je vystavena v Duisburgu a St.Pauli Millerntor v Hamburku a zpět se nevrátí.

Model stadionu dáme pak do skleněné vitríny, která je koncipována jako obývací stůl a bude zdobit náš obývací pokoj. Ale bude také možné ho na nějaký čas vystavit například v Liberci... ;-)

Používal jsi na plánování počítač nebo jsi začal bez předlohy?

S pomocí stránek Mapy.cz jsem si mohl celý stadión ze shora dobře prohlédnout a dokonce i změřit. Přesný počet sedaček nebylo problém zjistit přes on-line prodej vstupenek a další detaily z nesčetných snímků.

Jaké materiály používáš?

Používám především dřevo, protože vypadá lépe než plasty a lépe se také transportuje, je stabilnější. Na střechu jsme použili akrylové sklo, které je průhledné. To je jediný rozdíl s originálem.

Skály jsou vyrobeny ze styroduru. Tři vrstvy materiálu zasádrovala a pak ručně modelovala Veronika. Stožáry jsou z hliníkových trubek, ve kterých se schovává mnoho kabelů.

Kdy bude stadion U Nisy hotov?

Zhruba za tři měsíce bude stadion u Nisy hotový. Na to se už teď velice těšíme. Do celého projektu jsme investovali zhruba 2500 hodin.

Které modely jste ještě postavili a co na to říkají kluby?

Kluby jsou samozřejmě nadšeny. Prvním naším perfektním stadionen byla MSV Aréna, která je nyní vystavena v nákupním centru v centru Duisburgu. Pak následoval stadion St.Pauli Millerntor, který se nyní nachází v Muzeu St.Pauli v Hamburku. Každý fanoušek se teď může v těchto dvou modelech nechat zvěčnit jako figurka. Kromě toho prodáváme ve spolupráci s kluby reklamní plochy v modelu, a to velmi úspěšně.

Jaký ze stadionů byl pro vás největší výzvou a na jakém vám nejvíce záleží?

Největší výzvou byl každopádně St. Pauli Millerntor, protože každá tribuna je úplně jiná. Nejtěžší byla hlavní tribuna, na které nejsou všechny sedačky za sebou, proto jsme museli všechno do detailu přesně vypočítat. I ta venkovní fasáda jižní tribuny, která připomíná hrad, nepatřila mezi nejlehčí, ale nejtěžší byla školka, která se nachází mezi jižní a hlavní tribunou. Opravdu! FC St.Pauli má ve stadionu mateřskou školku... :-)

Samozřejmě jsou pro nás všechny naše stadiony důležité, ale stadion U Nisy pro nás znamená trochu domova a klub Slovan Liberec budeme mít stále v srdci.

Máte už ve výhledu další model?

Zájem byl už od více německých a rakouských klubů, ale takové velké projekty s sebou nesou i řadu potíží. Museli bychom například zaměstnat více lidí, pronajmout halu atd. Radši budu stavět dál dohromady s mou manželkou v klidu a perfektní kvalitě. A také stavím radši něco, co chci, a ne to, co musím. Pro nás je mnohem důležitější ta zábava u toho než rychlé peníze.

Když někoho zajímají vaše modely, kam se může podívat?

Máme pěknou internetovou stránku a jsme take na Facebooku. Tam najdete také plno snímků ze všech pracovních postupů. Těšíme se na vaši návštěvu!


Generální partner
Preciosa
Hlavní partneři
Pražská plynárenská JUTA T-Mobile Renomia Nike
Další partneři
Glassexim KEEN
Mediální partneři
RCL Rádio Černá Hora