FC Slovan Liberec | Uplynulá sezona pohledem neobvyklých statistik: Kdy Slovan střílel nebo inkasoval góly?
Menu Další Zavřít Zavřít
08.06.2017

Uplynulá sezona pohledem neobvyklých statistik: Kdy Slovan střílel nebo inkasoval góly?

Dominik Jakubec
Liberec - Pojďme se ještě jednou ohlédnout za sezonou 2016/17, tentokrát pohledem některých nepříliš známých statistik. Vítě například, kdy a odkud nejčastěji Slovan střílel góly?

Vstřelené a inkasované góly

Slovan v uplynulých 30 kolech nastřílel celkem 31 branek a inkasoval 28 gólů. Řadí se tedy mezi osmičku týmů, které si udržely kladné skóre. Pojďme se však podívat na nevšední statistiku, a to kdy naši hráči dávali góly.

V úvodní půlhodině střelecky spíše mlčeli. Během prvních patnácti minut se trefili pouze třikrát, od 16. do 30. minuty pak přidali další tři trefy. Zato zbytek první půle jim vycházel na jedničku. Vždyť mezi 31. a 45. minutou přidali v sezoně hned sedm gólů oproti pouhým třem inkasovaným.

Druhá polovina už byla z pohledu střelců Slovanu rovnoměrně rozprostřena. V jednotlivých čtvrthodinových úsecích napadalo do branek soupeřů ve všech případech šest gólů, což v součtu znamená 18 vstřelených gólů ve druhém poločase oproti 13 v prvním poločase.

Při pohledu na inkasované góly zaujme především fakt, že více než čtvrtinu branek, konkrétně 8, vstřelili soupeři mezi 46. a 60. minutou. Vstupy do druhého poločasu tak našim hráčům příliš nevycházely. Zatímco v první půli celkem Slovan inkasoval deset branek, ve druhém poločase to bylo 18.

A odkud branky padaly? Naprostá většina vstřelených gólů padla po zakončení ve velkém vápně. Mimo šestnáctku rozvlnil síť náš tým pouze čtyřikrát za celou sezonu, naopak ve 27 případech šlo o střelu uvnitř pokutového území. Průměrná vzdálenost střelce od branky byla 7.9 metru.

Mezi góly zevnitř vápna se počítají samozřejmě také penalty. Těch kopal náš tým celkem sedm, což je druhé nejvyšší číslo v celé lize. Slovan má však na kontě také jeden nelichotivý primát. Jako jediný celek soutěže neproměnil během sezony hned tři pokutové kopy.

Kromě jedné přestřelené penalty přibyly také dvě chycené. Jako by snad měli brankáři penaltové exekutory přečtené - a i to je možné, neboť hned čtyři střely z penaltového puntíku mířily po pravé ruce brankáře, přičemž právě polovinu těchto pokusů gólmani zastavili.

Poslední statistický pohled věnujme ještě inkasovaným gólům. Pouze 16 gólů inkasoval Slovan tradičním způsobem ze hry, což je po Spartě druhá nejlepší bilance v celé soutěži. Výstražný je však počet 12 obdržených branek po standardní situaci.

Herní situace

Zajímavé je, že naši hráči naopak příliš příležitostí k rozehrání standardních situací nedostávali. Průměrně například kopali 4.7 rohového kopu v utkání, což je v rámci soutěže třetí nejnižší číslo. Naopak v případě nejaktivnější Viktorie Plzeň šlo průměrně o téměř dva rohy na zápas více.

Slovan se sice prezentoval útočnou aktivitou a vyprodukoval průměrně 11.8 střely na utkání, s čímž patří k nadprůměru ligy. Horší je však pohled na statistiku střel, které zamířily mezi tři tyče. Těch připadlo na náš tým pouze 3.8 na utkání, přičemž méně jich má na kontě průměrně pouze Příbram.

Zato se hráči Slovanu často drželi u míče. V této statistice jim patří pátá příčka v rámci soutěže, když na svých kopačkách udrželi balon průměrně po 52 % utkání. Ve většině případů šlo o krátké kombinace, přičemž u míče zůstal Slovan průměrně po 12.3 sekundy.

Ruku v ruce s tím jde také samotná útočná aktivita. Společnost InStat, která se starala o detailní statistiky z každého utkání, napočítala našemu týmu průměrně 107 útoků, což je po Plzni druhé nejvyšší číslo. Až za sebou nechal v tomto ohledu Slovan mistry ze Slavie nebo také Spartu.

Slovan byl dále pátým nejčastěji přihrávajícím týmem. Celkem vyprodukoval 439 přihrávek na zápas. Každou minutu si tak průměrně naši hráči přihráli téměř pětkrát. V pasech do pokutového území je na tom dokonce ještě o jedno umístění lépe, když průměrně v každém utkání nasměroval do šestnáctky soupeře 37 přihrávek. Lépe si vedly jen Slavia, Plzeň a možná trochu překvapivě Dukla.

Hůř na tom byl náš tým v soubojích o míč. Z průměrně 197 soubojů na utkání vychází úspěšnost pouze 49 %, což v rámci ligy patří k podprůměru. S úspěšností 53 % vyhraných obranných soubojů je dokonce Slovan po Hradci, Příbrami a možná překvapivě Spartě třetím nejméně úspěšným týmem.

Zato se ale hráči nebáli zaútočit individuálně. Za utkání se průměrně pokusili o 29 kliček, přičemž v sedmnácti případech uspěli. S úspěšností 60 % jde o třetí nejlepší počin v celé soutěži, v absolutních číslech je to dokonce druhá nejlepší bilance.

Z pohledu týmových statistik tak jde o velmi zajímavá čísla, která mohou napovědět o stylu hry. Namísto tvrdosti například spoléhal Slovan především na vyšší počet kratších přihrávek a zakončení zevnitř pokutového území.

Právě možná vlivem menší úspěšnosti v soubojích však naši hráči často inkasovali ze standardních situací, což poněkud kazí jinak skvělou bilanci druhého nejméně inkasujícího týmu ze hry.

I díky podobným moderním statistikám se v posledních letech sport stále více mění ve hru čísel. Jde však o nezanedbatelný pohled - jednotlivé týmy, včetně našeho, i díky těmto statistickým údajům vědí, na čem před blížící se novou sezonou pracovat.


Generální partner
Preciosa
Prémiový partner
Tipsport
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
Pneu Hnídek Procentrum
Mediální partneři
Český rozhlas Liberec Rádio Impuls