FC Slovan Liberec | Z historie Podještědského derby: Dveře k titulu otevřel Vojtěch Hadaščok
17.11.2016

Z historie Podještědského derby: Dveře k titulu otevřel Vojtěch Hadaščok

Liberec - Předposledním památným Podještědským derby, které si v týdnu před duelem v Jablonci připomeneme je to, jež předcházelo třetímu mistrovskému titulu. Slovan tehdy v Jablonci zvítězil 2:0 a mimo jiné si zajistil, že se na stadionu U Nisy následně hrálo "finále" proti Plzni, v němž šlo přímo o ligové prvenství.
V sezoně 2011/12 byl Slovan blízko k zisku třetího titulu. Náš tým se sice vyhříval na špici tabulky, ale okruh aspirantů na celkové prvenství byl stále široký. Svěřence trenéra Šilhavého navíc čekala dvojice velmi náročných duelů. Nejprve Podještědské derby na půdě Jablonce a následně domácí duel s Plzní.

Přestože se derby hrálo v neobvyklý čas, ve středu od 18 hodin, Slovan vyrazila do Jablonce podpořit masivní kulisa skvělých fanoušků. V sázce bylo hodně, zaváhání si v takto kritické fázi sezony nemohl náš tým dovolit.

Sestava naplněná jmény, jako Gebre Selassie, Nezmar nebo Štajner, měla dostatek zkušeností, aby se s tlakem vyrovnala. Utkání od samotného úvodu nabízelo skvělou podívanou plnou ostrých soubojů, ale také šancí. Už během první dvacetiminutovky mohl Slovan několikrát otevřít skóre, Lafata zase na druhé straně hlavou orazítkoval tyč.

Nečekaný hrdina

Vojtěch Hadaščok slaví vstřelenou branku
Skóre se však v celém prvním poločase nezměnilo. Stejně tomu bylo dlouho také ve druhé půli. Po hodině hry sice dopravil Šural míč do sítě, rozhodčí však pro předchozí útočný faul gól neuznal. Právě Josefa Šurala nahradil v 62. minutě na hřišti Vojtěch Hadaščok a jak se později ukázalo, právě ten se stal hlavním hrdinou derby.

Jen čtyři minuty po příchodu na hřiště přišel na hranici malého vápna z pravé strany od Gebre Selassieho povedený přízemní centr a Hadaščok ho i přes těsné bránění jabloneckou defenzivou dokázal uklidit přímo pod břevno. "Pan Šilhavý mi říkal, ať dám gól, tak jsem vlétl na hřiště. Nějak jsem si našel první balón, byl to Theův střílený centr, a snažil jsem se ho trefit. A ono to zapadlo přímo do šibenice," usmíval se šťastný střelec.

Stejný hráč na konci utkání přidal také závěrečnou tečku. Bosančič poslal přesný pas do vápna a Hadaščok střelou do protipohybu nedal brankáři šanci. V tu chvíli si Slovan v Podještědském derby zajistil, že si o titul zahraje v přímém souboji s Plzní. A bezbranková remíza posléze stačila k tomu, že se naši hráči dočkali svého třetího prvenství v nejvyšší české soutěži. Výrazný krok k tomu však učinili už v derby proti Jablonci.

FK Baumit Jablonec – FC Slovan Liberec 0:2 (0:0)