FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Brno 4:2
30.04.2016

Evropa zajištěna! Slovan zvrátil nepříznivý stav a porazil Zbrojovku 4:2

Kryštof Rossmann
Liberec - Slovan v souboji s brněnskou Zbrojovkou prohrával po dvou přesných trefách Zoubeleho 1:2. Našemu mužstvo se však podařilo během minuty nejen manko smazat, ale i otočit nepříznivý stav na svou stranu. V závěru poté vítězství potvrdil Daniel Bartl. První trefou se v dresu Slovanu prezentoval Matěj Pulkrab.
27.kolo, sobota 30.4.2016, 15:00, U Nisy
4:2
(0:0)
FC Zbrojovka BrnoFC Zbrojovka Brno
FC Slovan Liberec: Koubek – Coufal, Hovorka, Pokorný (C), Sýkora – Folprecht (82. Machuča), Breite – Bartl, Shala (64. Pulkrab), Vůch – Bakoš (76. Sackey)
FC Zbrojovka Brno: Melichárek – Hyčka, P. Buchta, Košťál (C), Keresteš (82. Vávra) – Lacko, Jovanovic – Zoubele, Michal Škoda (69. Pašek), Lutonský – Řezníček
Branky: 53. Folprecht, 69. Pulkrab, 70. Bakoš, 88. Bartl – 56., 60. Zoubele. Rozhodčí: Berka – Paták, Kubr. ŽK: 22. Košťál, 30. Keresteš (oba BNO). Diváci: 3 666.
Diváci: 3666

Slovan vstoupil do utkání velmi aktivně, kombinační hrou svého soupeře uzamkl na jeho obranné polovině, když se ale v dobré střelecké pozici ocitl v krátkém časovém úseku Coufal se Shalou, pomezní rozhodčí akci přerušil zvednutým praporkem.

V deváté minutě se však přeci jen Liberečané dostali ke střele, Breite zkusil překvapit Melichárka ranou z levé strany, nicméně jeden z obránců stihl nakonec pokus tečovat na rohový kop dříve než stihl nadělal brankáři Zbrojovky problémy.

Zanedlouho prověřil Melichárka lobem zpoza vápna Shala, nicméně pokusu chyběla přesnost a strážce brněnské svatyně si s ním proto bez větších potíží poradil. Aktivita Slovanu pokračovala i s přicházející druhou polovinou první půle, během několika okamžiků se ke dvěma střelám prodral Breite, nicméně zařízení se mu ani v jednom případě trefit nepodařilo.

Po nepřesné rozehrávce Zbrojovky mohl poprvé rozradostnit domácí fanoušky opět Shala, jenže zmatků v defenzivě Moravanů nevyužil a poslal míč pouze vedle pravé tyče. V samotném závěru prvních pětačtyřiceti minut se do obrovské šance propracoval po přesném křižném pasu Vůch, poté co obešel obránce, zkusil z levé strany zacílit do pravého horního rohu, balón minul spojnici tyčí jen o několik centimetrů.

Jelikož si další velkou šanci do závěrečného hvizdu hlavního arbitra žádný z týmů nevytvořil, rozcházely se oba celky do kabin za bezbrankového stavu. Druhý poločas započal sice opatrněji než ten první, i přesto však Liberečané slavili branku. Po kombinaci s Vůchem se do dobré palebné pozice dostal Zdeněk Folprecht a tvrdou dělovkou nedal Melichárkovi šanci na úspěšný zásah.

Vzápětí však bylo vyrovnáno. Rychlý kontr zužitkoval Lukáš Zoubele. Ten propálil Koubka dělovkou k bližší tyči z pravé strany. V jednašedesáté minutě si navíc na centr Lutonského naběhl aktivní Lukáš Zoubele a přesnou hlavičkou překonal libereckého gólmana podruhé.

Slovan ale po inkasované brance neskládal zbraně, ba naopak. O kýženou vyrovnávací branku se postaral v sedmdesáté minutě svou první trefou v dresu Slovanu Matěj Pulkrab! O minutu později navíc Melichárek vyrazil Breiteho dělovku pouze k Marku Bakošovi a Slovan se ujal podruhé během duelu vedení.

S postupujícím se časem se tempo hry zklidnilo, o rozruch se postaral do slibné příležitosti se prodírající Pulkrab, nakonec byl ale útočník modro-bílých zastaven kvůli odpískanému ofsajdu. V 88. minutě si naběhl na dlouhou přihrávku Sackeyho Daniel Bartl a přesnou střelou z pravé strany rozvlnil síť za brankářem Zbrojovky po čtvrté.

V posledních okamžicích již naše mužstvo drama nedopustilo a v následující sezóně se tak bude účastnit díky třem získaným bodům evropských soutěží!

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): „Přednedávnem jsem říkal, že bych chtěl zažít nějaké domácí utkání, které dohrajeme v klidu, abych se mohl chvíli bez nervů dívat. Dnes bych v sedmdesáté minutě nevěřil, že se tak stane, nicméně v závěru již bylo jasné, že vítězství udržíme. Myslím, že střetnutí bylo ovlivněno teplem, hráči se na něj hůř aklimatizovali, což bylo vidět v první půli. Brno přijelo s defenzivní taktikou, srovnali se v linii pěti obránců. S tím se samozřejmě špatně hraje, navíc trávník nepatří k těm nejkvalitnějším, což rozhodovalo v maličkostech. Například při šanci Vůcha, kdy si míč zasekl doprostřed hřiště a před tím než vystřelil, tak mu balón dvakrát uskočil. Náznaky velkých šancí byly k vidění již v úvodním poločasu. Měli jsme velkou převahu, spoustu standardních situací a i poměrně hodně střel ze střední vzdálenosti. Nedokázali jsme se však dostat do nějaké větší příležitosti. Ve druhé půli vše odstartovala branka Folprechta, kdy jsme se dostali do vedení. Následně jsme ale nebyli koncentrovaní a vzápětí jsme po našem neúspěšném brejku inkasovali a ihned na to navíc obdrželi branku druhou. Musím tým pochválit, hráči se semkli. V momentu, kdy jsme neměli moc sil a nebylo to pro nás úplně lehké, tak jsme se dokázali vrátit do duelu a následně ho i otočit v náš prospěch. V závěru jsme výhru pojistili čtvrtou branku. Je to takový den splněných přání. Daniel Bartl se prosadil po pěti letech v Synot lize, Matěj Pulkrab vsítil svou premiérovou branku, Bakoš vystřelil další vítězství. Kabině patří ještě velký dík, je to vše o charakteru. Pomohli nám i diváci, jsou náš dvanáctý hráč."

Václav Kotal (FC Zbrojovka Brno): „Myslím si, že dnešní zápas ukázal, jak fotbal může být krásný a zároveň krutý. V první půli jsme hráli velmi pasivně, udělali jsme spoustu nevynucených chyb a prakticky jsme se nedostali do protiútoku. Po bouřce v kabině jsme začali hrát mnohem aktivněji, podařilo se nám dokonce průběh duelu otočit, ale nakonec stejně uděláme chyby, které mužstvo jako Liberec dokáže potrestat. Nezbývá nic jiného než soupeři pogratulovat a připravit se na domácí utkání."