FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Chemnitzer FC 0:4
26.10.2016

Juniorka sehrála další kvalitní souboj, s lídrem tabulky prohrála 0:4

Kryštof Rossmann
Liberec - Juniorka nastoupila ve středečním odpoledni k dalšímu zápasu Future Team Ligy. Po úvodní prohře s Teplicemi nestačila i na druhého soupeře. S celkem z německého města Chemnitz prohrála 0:4
2.kolo, středa 26.10.2016, 15:00
0:4
(0:3)
Chemnitzer FCChemnitzer FC
FC Slovan Liberec: Plechatý - Čuřík, Lehoczki (46. Blažek), Chlumecký, Šustek - Prokš - Kazda, Doležal, Šulc - Machuča - Vrabec (46. Vébr) V 70. minutě dostřídali ještě: Barac, Micovčák.
Branky.

Slovan nastoupil do souboje v kombinované sestavě. Po doléčeném zranění doplnil kádr svěřenců trenéra Pavla Čapka Ondřej Machuča, z kategorie U19 naopak přišli vypomoci brankář Tomáš Plechatý, Ondřej Lehoczki, Milan Vrabec a Matěj Vébr. K vidění byl již od samotného úvodu aktivní fotbal na obou stranách. Vytvořené vyložené šance však ani jeden z celků dlouho nedokázal využít.

Prvního gólu se diváci dočkali až v závěru prvního poločasu. Po dvou příležitostech našeho mužstva totiž skórovali hosté z rychlého kontru. V jednom případě stanul Vrabec osamocený před gólmanem, kterého prostřelit nedokázal, zatímco celek ze spolkové republiky Sasko chybu potrestal. Další branka přišla po špatném zahrání trestného kopu a následného rohu. Nevydařenou pasáž hry dokonal německý protivník ještě pohlednou a přesnou ranou zpoza vápna.

Deset minut po začátku druhé půle už na světelné tabuli svítilo skóre 0:4. Hosté i po prostřídání v řadách obou celků dokázali jednu ze svých příležitostí zužitkovat. Po čtvrté brance již bylo o výsledku rozhodnuto, přesto obě mužstva neztrácela chuť hrát. Modrobílí, doplněni o několik mladších hráčů, bojovali, Chemnitzer naopak nechtěl připustit inkasování.

Skóre se nakonec ale neměnilo, a Liberec tak prohrál i svůj druhý zápas v rámci Future Team Ligy. Poslední podzimní vystoupení ho čeká za čtrnáct dní, na sever Čech přijede drážďanské Dynamo.

Pavel Čapek (FC Slovan Liberec): Byl to vyrovnaný zápas. Vytvořili jsme si tři vyložené šance, soupeř dvě. Bohužel se nám je nepodařilo proměnit a rozhodnutí zápasu přišlo v posledních jedenácti minutách úvodní půle. Hosté nám vstřelili během krátkého časového úseku hned tři branky. Dvě po rychlém brejku a jednu díky přesné střele zpoza vápna. Jeden z kontrů vznikl po naší obrovské šanci, když stanul sám Vrabec před gólmanem, nicméně neproměnil. Druhá situace byla naše rozehraná standardní situace, po níž jsme zahrávali roh. Nacvičený signál nevyšel a soupeř okamžitě založil protiútok. Zápas jsme si tedy prohráli dvěma velkými chybami.

Na druhou stranu Chemnitzer měl výborné brejky. Jejich rychlostně vybavení hráči je dokázali skvěle vyřešit. Šanci jsme je měli zastavit v zárodku, poté už nikoliv. Po poločase tak soupeř vedl pohodlně 3:0, obě mužstva o přestávce prostřídala. Následně nám přidali ještě jednu branku pouhých deset minut po začátku druhé půle.

Byla to velmi dobrá konfrontace, nastoupili jsme v kombinované sestavě. Chemnitz nasadil asi víc starších hráčů, měli na soupisce pět členů A-týmu, kteří trénují a hrají s jejich Áčkem. My jsme měli pouze Ondru Machuču. Ten se rozehrával po zranění. Ostatní kluci hráli během pondělí v Hradci. Ti co nedostali příležitost tam, ji dostali nyní. Navíc jsme ještě využili čtyři hráče z U19, což byl Lehoczki, Vrabec, Vébr a Plechatý. Chtěli jsme je vidět, jelikož tyto zápasy slouží ke srovnání německého a českého fotbalu. Zápas měl vysokou úroveň, jen je škoda, že jsme neproměnili naše šance. Výsledek je až příliš krutý.

Mělo to skončit 1:3 nebo 2:3, příležitostí jsme si na to vytvořili dost. Bohužel efektivita a výběr místa stejně jako řešení situací bylo špatné. V druhých pětačtyřiceti minutách již duel neměl takové grády, protože bylo o vítězi rozhodnuto. Ještě jednou však musím připomenout, že se jednalo o skvělé srovnání, dobré vytížení hráčů i kvalitní zápas a jsem rád, že tyto střetnutí budou pokračovat. Za čtrnáct dní narazíme na Drážďany a pokračovat budeme i na jaře.

V jakých herních dovednostech byl soupeř lepší?
Soupeř byl jednoznačně lepší v brejkových situacích po vytvořených chybách. Špatně zahráváme standardní situace, většinou hrozí rychlý kontr soupeře. Další věcí byla přechodová fáze, nedařilo se nám jejich akci zpomalit třeba taktickým faulem. Co se můžeme pořád učit je silová složka. Jelikož se stejná soutěž hrála i v minulé sezóně, mám porovnání a musím uznat, že se tento prvek vyrovnává, takže už tam takový rozdíl nebyl. Kde ale byl, je rozhodně mentalita. Vedli 4:0 a chtěli přidat další gól a hlavně žádný neinkasovat! Je tam vidět obrovská chuť vyhrát, pro nás je to skvělá škola, potřebujeme tyto zápasy hrát, i když jsme nenastoupili v nejsilnější možné sestavě. To vůbec nevadí.

Jaké jsou duely Future Team Ligy v porovnání s českou Juniorskou ligou?
Řekl bych, že jsou vždy silovější. Je to znát v osobních soubojích. Rychlostní typy fotbalistů jsou i v Česku, tam rozdíl není, ale utkání má celkově větší drajf a intenzitu. Třeba náš poslední ligový zápas v Hradci Králové měl také tempo, ale proti Chemnitzeru byly k vidění lepší posuny. Ještě bych přidal vítěznou mentalitu. Němci jsou jiní než my. V druhé půli za soupeře nastoupili mladší kluci (i za nás). A bylo vidět, že i ročníky 1999 (dokonce jeden 2000) mají u soupeře práci s míčem, rychlost a právě tu vítěznou mentalitu. Potřebujeme to všechno do kluků dostat. Samozřejmě, když počítám rychlost, tak je trochu i o výběru, ale to přesně tyto zápasy ukáží. Jsem za ně rád.

Za dva týdny vás čeká Dynamo Drážďany, budete se na tento duel speciálně připravovat?
Dynamo bylo za poslední rok a půl, co hrajeme Future Team Ligu, jednoznačně nejlepší. Zase nás čeká výborný zápas. Na utkání se ale nepřipravujeme speciálně, děláme podobné přípravy jako na ligu. Rozdíly tam nejsou, pouze pracujeme s kádrem, který kombinujeme. Hlavně k tomu tyto zápasy slouží slouží, můžeme fotbalisty vyzkoušet.