FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Vlašim 1:0
19.07.2009

Ligová generálka: FC Slovan Liberec vs. FC Graffin Vlašim 1:0 (0:0)

Michal Vít
V ligové generálce jsme týden před začátkem Gambrinus ligy porazili druholigovou Vlašim 1:0 gólem Dočkala ze druhého poločasu. Zápas měl ukázat v jaké základní sestavě nastoupíme v úvodním kole proti Kladnu, kdy nám budou chybět minimálně dvě opory. Trenéři však nezvykle prostřídali celý kádr A týmu, a tak těžko tipovat kdo za týden vyběhne na zbrusu nový trávník.
přát., neděle 19.7.2009
1:0
(0:0)
FC Sellier & Bellot VlašimFC Sellier & Bellot Vlašim
FC Slovan Liberec: Zlámal (46. Hauzr) - Gebre Selassie, Holeňák (46. Kelič), Dejmek, Janů (62. Vulin) - Vácha (81. Smetana), Čorič (46. Purič), Gecov (71. Vlasko), Dočkal (71. Frejlach) - Nezmar (46. Jirouš), Martan (46. Diviš).
FC Sellier & Bellot Vlašim: Toma - Veselý, Šilhavý, Švamberg, Nešpor - Vebr, Křeček (80. Bouček), Průcha, Schuster - Brožík (80. Dvořák L.), Bálek.
Branka: 70. Dočkal. ŽK: Vácha, Vlasko. Rozhodčí: Bílek - Ubias, Kovařík.

Původně plánovaná ligová generálka s ghanským týmem FC Takoradi se kvůli problémům s udělováním víz nakonec nekonala. Pozvání tak přijal nováček druhé ligy z Vlašimi, který tak společně s našimi fotbalisty poprvé pokřtil nově položený trávník na stadionu U Nisy.

Základní sestava z tohoto utkání měla hodně naznačit o důvěře trenérů v jednotlivé hráče pro sobotní utkání prvního kola Gambrinus ligy. Trenéři však na ligové generálce nezvykle prostřídali skoro kompletní kádr A mužstva. Těžko tak tipovat, kteří hráči proti Kladnu nahradí Keriče, Blažka a s největší pravděpodobností i Papouška. Prvně jmenovaní mají pro první kolo vystavenou stopku z minulé sezóny za žluté karty. Papoušek potom laboruje se zdravotními problémy.

Největší změny tak byly cítit zejména v záložní řadě, kde se premiéry před domácím publikem dočkali Chorvat Čorič, Bosňan Purič a staronová tvář Slovanu Lukáš Vácha. Útočné dvojice hrály ve složení Nezmar - Martan a Jirouš - Diviš, ke kterým ke konci zápasu přibyl Smetana.

Samotný první poločas ligové generálky příliš vzruchu nepřinesl. V 5. minutě zahrozil po individuální akci tvrdou střelou Brožík, Zlámal však byl pozorný a robinzonádou míč vyrazil na roh. Právě Brožík se před sezónou se Slovanem rozloučil a jeho motivace prosadit se proti svému bývalému klubu byla více než patrná.

8. minuta přinesla naší první zakončenou akci. Na rohový kop Dočkala si ze druhé vlny naběhl Nezmar, ale jeho hlavička mezi tři tyče nazamířila. Chybělo málo a podařilo se to Martanovi, který se v 17. minutě dostal do samostatného úniku, ale tísněn dobíhajícím hostujícím obráncem zakončil pouze do levé tyče. Dravost Martana se projevila i o dvanáct minut později, když se na levé straně prosmýkl kolem Veselého, lehkým obloučkem přehodil padajícího gólmana, ale jeho střela mířila těsně vedle vzdálenější tyče. Když se těsně před koncem prvního poločasu neprosadil po prudkém přízemním centru ani Nezmar šlo se do šaten za bezbrankového stavu.

Do druhého poločasu trenéři vystřídali hned pětici hráčů. Nově složená útočná dvojice se do soupeře zakousla. Výsledkem byly tři velké šance Diviše. Nejprve jeho střela z velkého vápna těsně minula levou tyč, vzápětí si Diviš obešel gólmana, ale toho ještě na brankové čáře dokázal zastoupit Švamberg. Potřetí Diviš zahrozil v 65. minutě, kdy se málem prosadil hlavičkou po rohovém kopu.

První branka zápasu tak přišla až v 70. minutě, kdy po krásné kombinaci s Vulinem vymetl Dočkal pravou šibenici hostující branky - 1:0.

Dvě minuty poté mohl soupeř vyrovnat. Po pravém křídle unikl Vebr, který předložil míč na malé vápno Brožíkovi, ten však tvrdou střelou trefil dobře stojícího Hauzra.

Ke konci zápasu jsme ještě hostující obranu dvakrát dostali do úzkých, ale k zakončení to nevedlo. V ligové generálce jsme tak porazili Vlašim nejtěsnějším rozdílem 1:0 a do sobotního začátku ligového pelotonu musíme ještě spoustu věcí vypilovat do dokonalosti.