FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Larnaka 3:0
25.08.2016

Poločas snů otevřel bránu do Evropy! Slovan si poradil s Larnakou i v odvetě

Liberec - Ve čtvrtek večer odstartoval na stadionu U Nisy boj o všechno. Slovan si ze hřiště soupeře přivezl těsnou výhru 1:0, zrádný výsledek však neznamenal nic jistého. Larnaka se rozhodně nehodlala svého snu o postupu do skupiny vzdát, stejně tak ale nehodlal z cíle polevit ani Slovan. Náš tým ovšem nakonec do utkání vstoupil ve velkém stylu a už v první půli rozhodl, že si počtvrté v historii zahraje skupinovou fázi Evropské ligy.
4. př., čtvrtek 25.8.2016, 19:00, U Nisy
3:0
(3:0)
AEK Larnaka FCAEK Larnaka FC
FC Slovan Liberec: Dúbravka – Coufal, Hovorka, Pokorný "C", Bartošák – Breite – Bartl (79. Navrátil), Folprecht, Sýkora, Vůch (89. Súkenník) – Baroš (83. Komličenko).
AEK Larnaka FC: Miňo – Mintikkis (46. Charalambides), Murillo "C", Mojsov, Charalambous (46. Acorán) – Boljević, Jorge – Tete (59. Englezou), Joan Tomás, Tričkovski – André Alves.
Branky: 9., 15. a 41. Sýkora - . Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič. ŽK: 36. Bartošák, 51. Baroš, 87. Pokorný - 48. Tomás. ČK: 90. Murillo.
Diváci: 7570

Úvod utkání přinesl spíše opatrný obraz hry, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, která by ho mohla stát šance na postup. Přesto se Slovanu brzy podařilo otevřít skóre. Milan Baroš po pravé straně pronikl po skvělé individuální akci do šestnáctky, naservíroval balon na malé vápno a Jan Sýkora si se situací věděl rady. Přesnou ranou o tyč nasměroval míč do sítě.

A to nebylo vše. Hostující tým inkasovaná branka evidentně rozhodila a brzy následovala další. Baroš vybojoval míč pro rozběhnutého Vůcha, ten naběhl po křídle k hraně vápna a poslal přízemní pas do šestnáctky. Bartl sice na míč ještě nedosáhl, na zadní tyči však stál připravený Jan Sýkora a z první poslal balon do sítě.

Larnaka se nevzdala a brzy mohla snížit. Po rychlé akci se Tričkovski objevil až před brankářem, jeho technickou střelu však Dúbravka dokázal skrýt v rukavicích. Stejný hráč mohl zahrozit i o několik minut později, ale Bartl se skvěle vrátil a míč Tričkovskému odkopl do zázemí. Do třetice se Tričkovski ve 35. minutě za vápnem odhodlal ke střele, ale jeho pokus Dúbravka opět bez potíží chytil.

Když už se zdálo, že po poločase povede Slovan 2:0, přišla rychlá akce a další gól v síti Larnaky. Jan Sýkora se zjevil zcela sám před brankářem a také tentokrát nedal Miňovi šanci zasáhnout, čímž zajistil našemu týmu luxusní náskok. Ten si náš tým přenesl také do startu druhé půle.

Po změně stran se nehrálo v žádném závratném tempu. Slovan neměl kam spěchat, Larnace se nedařilo zůstat delší dobu u míče a většina hry se odehrávala okolo půlicí čáry. Až po hodině hry se ke střele osmělil Charalambides, ale jeho pokus skončil pouze v rukavicích Martina Dúbravky.

O několik minut později mohl Slovan přidat čtvrtou branku, když Breite dobře posunul na Baroše, jehož střelu však Miňo chytil. To ale nemuselo náš tým vůbec mrzet, čas postupně plynul a tolik vytoužený postup do základní skupiny byl stále blíž.

Hosté mohli utkání zdramatizovat čtvrt hodiny před koncem, kdy dostali příležitost zahrávat přímý kop zpoza velkého vápna. Jorge však nasměroval míč pouze do míst, kde stál připravený Dúbravka. Jinak však utkání pokračovalo v klidném tempu bez většího vzruchu na jedné či druhé straně.

Zatímco stadionem U Nisy kroužila mexická vlna, přišla situace, po níž byl odpískán pokutový kop pro Larnaku. Dúbravka však korunoval vynikající výkon celého týmu, když vystihl Tomášovy úmysly a penaltu vyrazil do bezpečí. Naopak pro kapitána Murilla následovala po ostrém zákroku o chvíli později červená karta, která pouze podtrhovala zmar hostujícího týmu.

Slovan už si nenechal jak postup, tak čisté konto vzít a po skvělém výkonu se tak může počtvrté těšit na start ve skupinové fázi Evropské ligy.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Celý tým ukázal v odvetě srdce. Byl jsem hrozně nervózní, na tribuně to bylo ještě mnohem horší, než u střídačky. Tam se můžete hýbat, ale tady jsem jen seděl a nemohl nic, jen sledovat hru. Ale kolegové to zvládli za mě. Postup je pro nás obrovským úspěchem. Je těžké ho srovnávat s tím loňským. Vloni jsme byli v roli outsidera a nikdo nám moc nevěřil. Na druhou stranu tady byli zkušení hráči Pavelka, Šural, Bakoš. Letos to bylo daleko složitější. I když to podle výsledku nevypadá, Larnaka byla jednoznačně nejtěžší z loňských i letošních soupeřů. O to víc nás to nyní těší.

Imanol Idiakez (AEK Larnaka): Byl to pro nás velmi těžký zápas. V úvodu nám chyběla agresivita a důraz, soupeř nakopával dlouhé míče a následné souboje zvládal. Byli častěji u balonu a podařilo se jim v úvodu skórovat. Následně jsme si také vytvořili šance, ale nedokázali jsme je proměnit. Když Slovan přidal třetí gól, bylo v podstatě po zápase. Snažili jsme se ve druhé půli neztratit tvář a odehrát ji se ctí, i kvůli našim fanouškům, což jsme myslím i zvládli, ale výsledek je jasný. Musím Slovanu pogratulovat, postup si zasloužil.