FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Apollon FC - FCSL 0:4
03.07.2018

První zápas v Rakousku Slovanu vyšel: Apollon Limassol jsme porazili 4:0 (+video)

První herní prověrku na rakouském soustředění má náš tým za sebou a výsledkově dopadla víc než dobře. O výhru 4:0 nad kyperským vicemistrem se svými góly postarali Kerbr, Ševčík, Mashike a Malinský.
Ottensheim, úterý 3.7.2018, 18:00, Rakousko
Apollon Limassol Apollon Limassol
0:4
(0:2)
Apollon Limassol:
FC Slovan Liberec: Hladký - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Kerbr - Breite - Koscelník (72. Voltr), Nešický (82. Gembický), Ševčík (55. Malinský), Potočný (75. Ulbrich) - Pázler (65. Mashike)
Branky: 25. Kerbr (pen.), 39. Ševčík, 82. Mashike, 85. Malinský

Po opatrném úvodu utkání, během kterého si mohl gólovou šanci připsat Limassol, nebýt skvělého obraného skluzu Kačaraby, začali otěže zápasu přebírat hráči Slovanu. O pár minut později se po standardní situaci dostal k odraženému míči za hranicí vápna Breite, který neváhal a vypálil jednu ze svých tvrdých střel, ovšem brankář Vale si dokázal s přízemní ranou poradit. Limassol se také snažil směrem dopředu, ale ani jeden z centrů, ať už po standardní situaci či rohu, nepřinesl tížený efekt. Naopak po rychlém výkopu Hladkého se hnal na brankáře Ševčík střežený dvěma obránci, ale trefit skákavý míč se mu příliš nepovedlo a jeho pokus skončil mimo.

V 11. minutě si velkou šanci připsal po nahrávce Papoulise útočník Limassolu, snažil se přehodit vyběhnutého Hladkého, jeho lobovanému pokusu chyběl jenom kousek, aby skončil v síti. Na druhé straně střílel Potočný po centru Ševčíka, ale jeho střela také skončila mimo branku. Následný tlak Slovanu vyústil v první branku utkání po 25 minutách hry. Velkou měrou se o ni zasloužil Aleš Nešický, který dokázal přejít přes dva kyperské obránce, kteří ho následně faulovali uvnitř pokutového území a nařízenou penaltu Milan Kerbr bezpečně proměnil.

Hráčům kyperského celku chyběla v koncovce především větší razance, přestože se po centrech dostával k hlavičkám, málokdy se jim podařilo ohrozit Hladkého. Zajímavou příležitost měl Potočný z přímého kopu po faulu na Ševčíka, svoji střelu dobře umístil k tyči, ale brankář Vale odhadl úmysl našeho ofenzivního hráče a stihl se včas přemístit. Následně na druhé straně vypadl prudký centr z rukou Hladkého a v obraně nastaly menší zmatky, avšak Limassol jich nedokázal využít, tudíž se skóre neměnilo.

Aktivní presink našich fotbalistů přinesl své ovoce v 39. minutě, kdy Petr Ševčík vystihl rozehrávku defenzivy Apollonu a šel sám na brankáře. Jeho střela se otřela o tyč a zapadla do branky. Tím byl uzavřen gólový účet prvního poločasu, protože Karafiátův prudký projektil zpoza vápna po dalším volném přímém kopu vyboxoval brankář na roh.

Po přestávce se po riskantních přihrávkách mezi obránci a brankářem zmocnil míče Maglica, který se dostal do slibné pozice a vystřelil. Balón se po zákroku Hladkého odrazil pouze k útočícímu hráči kyperského celku, ale liberecký brankář se včas přesunul a zneškodnil i tuto nebezpečnou dorážku. V 58. minutě Pázler skvěle přečetl, co zamýšlí s míčem udělat levý obránce a vystihl jeho přihrávkou adresovanou gólmanovi. V rychlosti dokázal ještě udělat kličku, ovšem tím se vystavil do pozice z velkého úhlu a nebyl schopný zakončit do prázdné branky.

V 74. minutě mohli svěřenci trenéra Avgoustiho snížit na rozdíl jediné branky. Po přízemním centru se dostal balón k osamocenému útočícímu hráči, kterému se ale zamotal mezi nohama, a proto z celé šance nakonec nic nebylo. Trenér Hornyák měl šťastnou ruku při střídání, když se ke konci zápasu dokázali trefit hned dva hráči, které v průběhu druhého poločasu poslal na hřiště. Nejprve se v 82. minutě prosadil Elvis Mashike, jemuž centr na hlavu posadil Milan Kerbr. Elvis si pak kromě branky připsal i asistenci, když na čtvrtý gól dne nahrál Tomáši Malinskému, který si zkušeně položil gólmana a s přehledem skóroval.

Ve zbytku zápasu Slovan držel míč více na svých kopačkách, ještě zkusil několikrát ohrozit branku soupeře, ale další branka už nepadla a konečný výsledek byl 4:0 pro Hornyákovy svěřence.

Zsolt Hornyák (trenér FC Slovan Liberec):

Dnes jsme absolvovali další přípravný zápas, ve kterém mužstvo ukázalo charakter. Byl jsem velmi spokojený s přístupem ke hře, soupeře jsme zvládli disciplinovaně přehrát. Velmi dobře zafungoval během utkání presink, samozřejmě máme ještě nedostatky, na kterých budeme muset zapracovat, ale těší mě vstřelené góly. Myslím si, že je ještě hodně práce na herním systému a i na dohrávání soupeře. Jsme na začátku práce, ale opakuji, že mě dnes potěšil přístup, který byl diametrálně odlišný oproti minulému týdnu. Tým ukázal celkem dobrý výkon a hlavně charakter, to "liberecké srdíčko", tak, jak jsem hráčům zdůrazňoval, aby nechybělo v žádném zápase. Myslím si, že jsme viděli dobrý kolektivní výkon.