FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 0:1
02.03.2019

Slovan nevyužil výhodu v podobě pokutového kopu a Spartě podlehl 0:1

Liberec - Ve 23. kole FORTUNA:LIGY jsme byli svědky velmi zajímavého duelu, ke stadionu U Nisy totiž přijela Sparta. Poprvé do sestavy nakoukl navrátilec Jan Sýkora, avšak zápas mu moc radosti nepřinesl. Po hlavičce Costy ve druhém poločasu vedla Sparta a Kozák nedokázal v závěru zápasu proměnit penaltu. I proto Slovan Spartě podlehl těsným rozdílem 0:1.
23.kolo, sobota 2.3.2019, 17:00
0:1
(0:0)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba (40. Koscelník), Karafiát, Hybš - Potočný, Breite (C) (70. Musa), Oscar, Pešek - Sýkora (60. Nešický) - Kozák

Náhradníci: Knobloch - Koscelník, Malinský, Oršula, Mara, Nešický, Musa

AC Sparta Praha: Nita – Zahustel, Plechatý, Costa, Matěj Hanousek – Hložek, Sáček, M. Frýdek, Dočkal (C) (90. Hašek), Moberg Karlsson (65. Civić) – Drchal (71. Tetteh).

Náhradníci: Heča – Civić, Chipciu, Kanga, M. Hašek, Tetteh, Pulkrab.

Branky: 56. Costa

Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Vitner.

Žluté karty: 33. Kozák, 45+1. Potočný - 30. Sáček, 33. Costa, 80. Zahustel

Výkop zápasu obstarali Pražané, Slovan začal aktivně a Spartu na míči rychle a agresivně presoval. Ve 3. minutě pěknou kolmici za obranu vyslal Karafiát, Costa stihl včas zareagovat a ve skluzu poslal míč do zámezí. Již od začátku utkání provázely emoce, hlavní arbitr Franěk hráče spíše uklidňoval a žlutou kartu v prvních minutách nevytáhl. Jedna z prvních šancí Slovanu skončila poté, co Kozák nezpracoval míč do běhu, Costa sice zahrál pravděpodobně v leže rukou, ale penalta se nepískala. První střelu na bránu si připsal Liberec, Mikula sklepl pro Oscara a ten se z voleje opřel do balónu, našel pouze připravené rukavice Nity.

Ve dvacáté minutě centroval po faulu Dočkal, Liberečtí nadvakrát odvrátili. Následně utekl po levém křídle Pešek a odcentroval razantně po zemi, Sýkora míč propustil a na zadní zkoušel zakončovat Potočný, z úhlu trefil pouze boční síť. Prvního rohu v zápase se dočkal i Slovan, a to ve 24. minutě, Sparta situaci zvládla. Slovan nadále působil aktivnějším dojmem, ve 26. minutě se odhodlal k průniku Sýkora, dokonce z vápna i vystřelil, avšak střela postrádala razanci.

O tři minuty později Karafiát málem uspěl ze standardní situace, Nita musel vytáhnout skvělý zákrok. Sparta hrozila z rychlých brejků, jeden z nich pohlídal zdařilým výběhem Nguyen. Slovan v závěru poločasu ohrozil branku soupeře dvěma rohy, ani jednou bránu netrefil. První střelu si připsali i Pražané, v záklonu hlavičkoval po centru Drchal, Nguyen kryl. První půle branku nepřinesla, přestože byl Slovan nebezpečnější.

Poprvé ve druhém poločase zahrozil Slovan, i když z velké vzdálenosti, Karafiát mířil nad branku. V 56. minutě se po centru Dočkala z pravé strany dostal k hlavičce Costa Nhamoinesu. Nechytatelně poslal míč od tyčky do branky, Nguyen se natahoval marně. Slovan se snažil na inkasovanou branku odpovědět, ovšem Sparta dobře bránila a hráče Liberce do velkých šancí nepouštěla. V 69. minut se domácí dožadovali další penalty po zblokované střele Breiteho, ani tentokrát se podle rozhodčích o ruku nejednalo.

V 77. minutě roh Slovanu zahraný Potočným, do souboje o míč šlo několik hráčů. Celý záznam byl prohlížen na videu a hlavní arbitr nakonec odpískal pokutový kop. Té se ujal Libor Kozák, avšak Nita uhodl směr a penaltu chytil. Zajímavou příležitost měl Kozák po centru a následném míči od Hybše, celá situace ale byla zastavena praporkem a odpískáním ofsajdu. Sparta si dokázala zbytek zápasu zkušeně pohlídat a po dlouhém čekání porazila domácí Liberec 1:0.

Zdeněk Ščasný (AC Sparta Praha): Pokud spočítám střely na branku obou mužstev, tak musím říci, že to bylo šťastné vítězství. Nicméně i takové zápasy se počítají... Tato výhra se nerodila lehce, v prvním poločase jsme se nedokázali vyrovnat s presinkem a aktivitou Liberce. Hřiště bylo složité a po několika ztrátách jsme se báli vzít míč. Ve druhém poločase jsme se, podle mého názoru, vyrovnali Liberci. Utkání mělo emoce, ale o zápase dnes rozhodly dvě situace: penalta a standardka. Spokojenost s tím, že jsme po sedmi letech vyhráli. Avšak jsme si moc dobře vědomi, že máme stále na čem pracovat...

Zsolt Hornyák (FC Slovan Liberec): Těžko se mi dnešní zápas hodnotí. Body jsme ztratili všechny tři, především po kvalitním výkonu v prvním poločase. Mrzí mě, že jsme neproměnili pokutový kop, ale ještě více mě mrzí, že jsme inkasovali po chybě během bránění standardní situace. Soupeře jsme do ničeho nepustili, co se týká herní stránky jsem maximálně spokojený. Dlouho jsem neviděl hrát Spartu takhle defenzivně a zoufale, odkopávání míčů a zdržování hry. V těžkých zápasech rozhodují detaily, v tomto ohledu jsme se dopustili jedné chybičky, a to nás stálo výhru.