FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Plzeň - FCSL 1:0
30.07.2018

Slovan po bojovném výkonu na hřišti Plzně padl nejtěsnějším možným rozdílem 0:1

Tomáš Honzejk
PLZEŇ - Liberecké fotbalisty čekal nelehký úkol. Bojoval na hřišti plzeňské Viktorie, posledního mistra, která hrála svůj první domácí zápas v novém ročníku. Liberečtí se snažili a bojovali. Na domácí to bohužel nestačilo a po gólu Krmenčíka Slovan prohrál 0:1.
2.kolo, pondělí 30.7.2018, 18:00, Doosan Arena
FC Viktoria Plzeň FC Viktoria Plzeň
1:0
(0:0)
FC Viktoria Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hubník (C), Pernica, Limberský - Petržela (72. Zeman), Hořava, Hrošovský, Kopic - Krmenčík (81. Chorý), Řezníček (46. Čermák)

Náhradníci: Hruška - Procházka, Zeman, Chorý, Havel, Čermák, Ekpai

FC Slovan Liberec: Hladký - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Kerbr - Breite (C) - Pešek, Ševčík (80. Mashike), Mara (71. Nešický), Potočný (63. Koscelník) - Pázler

Náhradníci: Nguyen - Malinský, Voltr, Koscelník, Mashike, Nešický, Vuklišević

Branky: 61. Krmenčík

Žluté karty: 10. Kačaraba, 57. Mara, 90. Koscelník

Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Koval

Diváci: 10753

Hned v úvodu utkání měla Plzeň roh. Ten se jí vůbec nepovedl a Pešek se z protiútoku řítil sám na Kozáčika. Tváří v tvář uspěl domácí brankář a míč vytěsnil mimo tři tyče. V první čtvrthodině hry se jinak nic vážnějšího nestalo. Plzeň se snažila dostal do naší obrany, která odolávala a útok se snažil hrozit převážně z rychlých kontrů. V 16. minutě pálil z dálky Mara doprostřed brány a Kozáčik tak míč v klidu lapil. Ve 20. minutě poprvé vážněji zasahoval také Hladký. S Hrošovského tečovanou střelou si poradil.

Plzeň se ne a ne dostat do modrobílé obrany, což byla voda na naše mlýny. Naopak novic v sestavě Mara ve 33. minutě na pravé straně zamotal Limberského a přízemním centrem našel Potočného ve vápně. Jeho pokus z dobré pozice byl bohužel zablokován. O chvíli později se domácí dožadovali penalty, leč marně. V posledních minutách se Plzeň dostávala do tlaku, obrana však odolávala. Tři minuty před pauzou mohlo být zle. Míč z pravé strany proskotačil až ke Krmenčíkovi, který ho poslal jen těsně vedle Hladkého svatyně. Skóre se neměnilo ani po závěrečných standardních situacích Slovanu. Po 45 minutách tak svítilo na tabuli stále 0:0.

Zkraje druhého poločasu musel řešit Hladký nebezpečný střílený centr Petržely, který nohou reflexivně vyrazil. V 50. minutě se plzeňští prokombinovali až do vápna. Petrželovu gólovou střelu Kačaraba v pádu odvrátil na roh. Po hodině hry se skóre už měnilo. Bohužel pro Slovan se prosadil Krmenčík, který se dle nám dostupných záběrů v začátku akce vracel z ofsajdu. Branka tak nejspíš neměla být uznána - 1:0. Hned z další akce nastřelil Kopic střelou zpoza vápna tyč. Slovan vypadl z tempa. V 70. minutě utekl obraně Petržela a překonal i Hladkého. Radost domácích překazil praporek asistenta, který již o několik sekund dříve vylétl vzhůru. Tentokrát se ofsajd mával.

Do jedné z mála možností se dostal Slovan po akci Ševčíka, který byl faulován kousek za hranicí šestnáctky. Z následné standartdky však pálil Karafiát velice nepřesně. Do konce zbývalo 6 minut, když Kopic z přímého kopu prověřil Hladkého. Hned vzápětí se hnali 2 domácí na našeho stopera. Čermák ve skluzu netrefil odkrytou bránu. Slovan vrhl vše do útoku a Plzni tak zůstávalo mnoho prostoru v naší obraně pro protiútoky. Jeden takový nedotáhli do konce Zeman s Chorým a Čermákem. Z následného rohu se vyznamenal Hladký, který vyškrábl střelu na tyč.

V 89. minutě se Koscelník protáhl až do vápna a předložil míč Mashikemu. Tomu bohužel odskočil a branku minul. Slovan se snažil si vytvořit závěrečný tlak. Zkušená Plzeň si to však pohlídala a pod Ještěd se tak hráči vrací bohužel s prázdnou.

Pavel Vrba (FC Viktoria Plzeň): S bodovým ziskem jsme spokojeni, na druhou stranu ne všechno bylo ideální. Zejména v prvním poločase jsme měli velký problém s mezihrou, Liberec měl ve středu pole o jednoho hráče navíc a dokázal toho využívat. Málo jsme se dostávali do hry a nezískávali druhé balóny. Byli jsme zklamaní z toho, že jsme nedokázali soupeře víc zatlačit a využít dvou útočníků. V druhém poločase už naše mezihra byla lepší, kdy jsme změnili rozestavení. Měli jsme víc brejkových situací, dali jsme gól a měli další fotbalově zajímavě řešené situace. Liberec tady ale odehrál dobré utkání, my jsme se na tři body hodně nadřeli.

Zsolt Hornyák (FC Slovan Liberec): Těžké hodnocení pro mě. Bodově jsme zápas nezvládli. Do zápasu jsme dobře vstoupili. Vyvíjeli tlak na hráče Plzně. Věděli jsme, že jim nesmíme nechat žádný prostor. Chtěli jsme hrát vysoký presink a z toho hrozit, což se nám také dařilo. Hráči si vybrali slabší pětiminutovku, ve které ustoupili moc do šestnáctky a to nás stálo výsledek. Po taktické stránce to bylo v pořádku. Připravili jsme se na to, že Plzeň je silné mužstvo, ale chtěli jsme tu vyhrát. Z tohoto pohledu jsem zklamaný.