FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Neftči Baku - FCSL 1:2
23.01.2019

Slovan vyhrál první zápas v Turecku proti ázerbajdžánskému Neftči 2:1 (+video)

Zápas se hrál ve Sportovním centru Emirhan v turecké Antalyi od 15:30 tureckého času, tedy 13:30 středoevropského času. Do vedení šlo sice po 20 minutách hry Něftči Baku. Slovan ale ještě do poločasu dokázal vyrovnat, když se prosadil Hybš. Zkraje druhého poločasu pak dal podobu konečnému skóre Mikula. Slovan tak porazil Něftči 2:1.
Turecko, středa 23.1.2019, 13:30
Neftči Baku PFK Neftči Baku PFK
1:2
(1:1)
FC Slovan Liberec: Nguyen - Koscelník (46. Mikula), Lehoczki (63. Kačaraba), Karafiát, Hybš - Oršula (63. Malinský), Breite, Oscar (74. Mara), Pešek (46. Potočný) - Bourdouxhe (46. Nešický) - Musa (63. Pázler)

Branky: 36. Hybš, 46. Mikula

Žluté karty: 77. Breite, 84. Pázler

Chvíli po začátku zápasu měl Slovan výhodu rohového kopu. Rozehrání se ujal testovaný Jason, který nacentroval na hlavu Musy. Jeho hlavička však mířila nad branku. V první čtvrthodině jsme žádnou další šanci neviděli. Hra se odehrávala převážně ve středu pole. Ve 21. minutě se Baku ujalo vedení 1:0. Filip Nguyen vyběhl na hranici vápna, jenže útočník Baku byl u balónu dříve a nahrál svému spoluhráči před prázdnou bránu. Ten už měl situaci jednoduchou a míč uklidil do prázdné brány.

Ve 36. minutě už to bylo veselejší. Filip Oršula našel přízemním centrem na zadní tyči Matěje Hybše a ten vyrovnal na 1:1. O pět minut později pálil zpoza vápna Musa nad. Dvě minuty před přestávkou našel Musa na levé straně Peška, který obešel obránce a vypálil. Jeho střela byla tečována na rohový kop. O minutu později zůstal na zadní tyči volný hráč Baku, na kterého přilétl přesný centr. Střelu na zadní tyč ale poslal těsně vedle. Do šaten se tak šlo za stavu 1:1.

Vstup do druhé půle Slovanu vyšel náramně. Hned ve 46 minutě vyslal Roman Potočný centr z levé strany na zadní tyč, kde stál připravený Jan Mikula a střelou po zemi poslal Slovan do vedení 2:1. V 52. minutě si Slovan vytvořil tlak ve vápně po rohovém kopu Nešického. Vyloženou šanci si z toho ale nevypracoval. O minutu později se Baku dožadovalo penalty po nepřehledné situaci unvitř našeho vápna. Rozhodčího píšťalka zůstala němá. Slovan byl ve druhém poločase aktivnějším týmem. Hra byla však hodně rozkouskovaná z důvodu častého ošetřování hráčů. V 62. minutě byl faulován za vápnem Potočný. Sám faulovaný se postavil k míči, rozehrál na krátko na Karafiáta, který pálil po zemi z velké dálky. Jeho dělovka byla zblokována na rohový kop. Nešického následný centr z rohu na malé vápno propadl a Něftči odvrátilo nebezpečí.

V 67. minutě se musel mít Nguyen po delší době na pozoru. Se střelou z přibližně 25 metrů si poradil bez větších potíží. O chvíli později se hlavami srazili Pázler s protihráčem. Oba po ošetření vstali a mohli pokračovat ve hře. V 77. minutě byl ostře faulován Breite. Následná strkanice vyústila ve žlutou kartu pro našeho kapitána i faulujícího protihráče. Posledních 10 minut se dohrávalo pod umělým osvětlením, jelikož v Turecku se již setmělo. Ke konci zápasu se v soubojích stále více přiostřovalo. Po jednom ze soubojů viděl Pázler žlutou kartu. Další ostrý faul na Karafiáta znamenal opět strkanici plnou emocí. V nastaveném čase ještě pálil z dálky Malinský. Brankář Něftči míč lapil. Slovan tak dokázal zvítězit v prvním tureckém utkání 2:1.

Zsolt Hornyák (FC Slovan Liberec): Věděli jsme, že zápas proti Něftči Baku bude těžký. Jedná se o kvalitního soupeře, který hraje pravidelně minimálně předkola evropských pohárů. Dobře jsme se na ně připravili, ale nezapomínejme, že je to pouze příprava. S výsledkem jsem spokojený, ale herně to bylo hlavně v posledních 20 minutách slabší. Na konci zápasu jsme se pouze snažili udržet výsledek. Zápas splnil účel. Prostřídali jsme a vyzkoušeli hodně hráčů, což byl hlavní cíl.