FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 1:0
22.11.2015

Sparta pokořena! Slovan na stadionu U Nisy dokázal zvítězit 1:0

Liberec - S mnoha změnami v sestavě museli svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského vyrukovat na pražskou Spartu. Ta na stadionu U Nisy potřebovala bodovat, pokud se znovu chtěla dotáhnout na lídra tabulky z Plzně, náš tým se však rovněž chtěl posunout blíž k absolutní špičce soutěže.
14.kolo, neděle 22.11.2015, 15:00, U Ńisy
1:0
(0:0)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec: Hladký - Coufal, Mudra, Pokorný, Bartošák - Pavelka (C), Machuča - Delarge (90. Kerbr), Bakoš (86. Soungole), Šural - Rabušic (90. Luckassen).
AC Sparta Praha: Bičík – Mario Holek, Brabec, Nhamoinesu – Mareček (83. Juliš), Dočkal, Jiráček (75. Matějovský), Frýdek, Hybš (71. Breznaník) – Fatai, Lafata (C).
Branky: 65. Delarge. Rozhodčí: Paták - Kotík, Kubr. ŽK: 21. Bakoš, 26. Machuča, 45. Rabušic, 88. Bartošák - 55. Hybš, 65. Dočkal, 66. Frýdek. Synot hráči utkání: Dzon Delarge - Lukáš Mareček.
Diváci: 8165

Hosté zahrozili už ve druhé minutě. Fatai vyslal do vápna Marečka, proti němu se však zaskvěl Hladký, který nohou jeho pokus zastavil. Na druhé straně zase naši hráči vydřeli rohový kop, po němž hlavičkoval Rabušic, Bičík však na jeho zakončení dosáhl. Bylo však vidět, že se ani jeden z týmů nebude chtít v útoku zahanbit.

Po první desetiminutovce mohla Sparta využít zaváhání obrany. Pokorný odehrál balon pouze k Lafatovi a letenský kanonýr ostře vypálil, naštěstí pro Václava Hladkého však těsně minul. Také před Bičíkem se následně o zakončení pokusil kapitán, tentokrát David Pavelka, ale dopadl stejně, jako jeho sparťanský protějšek. Jeho střela slabší nohou totiž proletěla mimo.

Dosud největší šanci tak měl na kopačce Matěj Hybš. Po zaváhání v liberecké rozehrávce totiž běželi hosté tři na dva, Frýdek předložil balon právě Hybšovi a tomu již stál v cestě pouze Václav Hladký, ten ale vytáhl další vynikající zákrok a tým znovu podržel. Parádní ligový debut zase málem mohl na druhé straně slavit Ondřej Machuča, když se za vápnem odhodlal ke střele, která prolétla pouze těsně kolem pravé tyče.

V závěru poločasu měla sice Sparta více ze hry, v závěrečném tlaku však na skvělého Hladkého nevyzrála. Ani standardní situace na obou stranách už tak nezměnily nic na tom, že se do kabin šlo za stavu 0:0.

Brzy po změně stran hosté opět zahrozili. Na levém křídle se uvolnil aktivní Hybš a centroval před branku, Lafata se však k balonu neprodral. Dočkalova střela o něco později zase mířila pouze do boční sítě. Na opačné straně hřiště se pak neujala ani střela Vladimíra Coufala.

To v 65. minutě už se skóre měnilo. Bartošákův milimetrový centr našel ve vápně zcela osamoceného Dzona Delarge a konžský záložník nasměroval svůj projektil nechytatelně pod víko. Sparta v tu chvíli musela zabrat a začala obléhat Hladkého branku, náš brankář si však počínal bezchybně.

Slovan navíc mohl zkoušet využívat brejků. Po jedné podobné situaci našel Delarge ve vápně Machuču a ten pálil, ovšem také tentokrát těsně minul Bičíkovu branku. Sparta se pokoušela využít rychlosti Kehindeho Fataie, který v 73. minutě pronikl až za obranu, šanci mu ale včasným výběhem překazil Václav Hladký.

Snaha Sparty o vyrovnání se postupně stupňovala a po Frýdkově centru byl blízko Lafata, na vysoký míč však nedokázal vyskočit. O chvíli později střílel z přímého kopu Dočkal, ale zeď nepropálil. Závěrečné minuty byly plné ostrých soubojů a nervozita na obou stranách se pomalu stupňovala.

V závěru Sparta zjednodušila svou hru a snažila se překonat libereckou defenzivu pomocí dlouhých nákopů, s těmi si však naše obrana věděla rady. Po rohovém kopu v nastaveném čase sice hlavičkoval Costa, jeho pokus ale Hladký lapil. Ani přes sebevětší snahu již Sparta nedokázala skóre díky spektakulárnímu výkonu Václava Hladkého změnit, Slovan se tak mohl radovat z nesmírně cenného zisku tří bodů.

Jindřich Trpišovský (Slovan Liberec): "Je to pro nás obrovská euforie a radost. Narazily na sebe dva rozdílné týmy. Na jedné straně obrovská fotbalová kvalita Sparty, na druhé válečnictví našeho týmu. Výsledek jsme vyválčili, měli jsme i sportovní štěstí, které se k vám někdy přikloní. Musím přiznat, že Sparta byla fotbalovější, kvalitnější v kombinaci. Prakticky celý první poločas jsme tahali za kratší konec a jenom s obrovskou obětavostí a bojovností jsme jejich tlak mohli přežít. Pak se nám podařilo dát krásný gól, Delarge to trefil skvěle, a závěr už jsme ubojovali. Pro mě je to další splnění snu, jako trenér, který vyšel z nižších soutěží, jsem si vždycky přál jednoho dne porazit Spartu. A to se mi právě podařilo. I proto jsem za výsledek velmi rád."

Zdeněk Ščasný (Sparta Praha): "Samozřejmě na jedné straně zklamání, protože jsme neuhráli, co jsme chtěli. Na druhou stranu si myslím, že dneska se ten zápas diametrálně lišil od těch, ve kterých jsme neuspěli. Až na v uvozovkách maličkosti nemám klukům co vytknout, myslím, že jsme hráli velmi dobře a byly tam výborné pasáže proti obětavě hrajícímu Liberci. Z jediné chyby jsme inkasovali branku. Pokud bych měl hodnotit konečnou fázi, asi měl soupeřova hráče mít Hybš podle mých prvních pocitů z lavičky. To, co jsme si vypracovali my, ať je to Mareček, dvakrát Hybš, Fatai, jsme neproměnili. Porážky patří k fotbalu, ale dneska to bylo po mimořádně dobrém výkonu. Podle způsobu hry je to úplně jiná porážka než se Slavií nebo z Plzně. Nebudu říkat, že nám to něco zkomplikovalo. Může se stát příští týden něco a může se to zase úplně změnit. Jestli budete po podzimu první nebo druhý, nebude až tak rozhodující. Rozhodující bude, na jakém místě budeme 30. kole."