FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Olomouc - FCSL 1:2
17.06.2020

Slovan je ve finále MOL Cupu, Olomouc porazil 2:1!

Liberec – Je to tam! Slovan si zahraje poprvé od prvenství v sezoně 2014/2015 finále MOL Cupu, olomouckou Sigmu přehrál 2:1 brankami Jakuba Peška a Achmeda Alibekova. Naše mužstvo přitom muselo dohrávat v deseti po vyloučení Jana Kuchty.
Semifinále, středa 17.6.2020, Andrův stadion
SK Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc
1:2
(0:2)
SK Sigma Olomouc: Mandous - Sladký (46. Zahradníček), Beneš, Jemelka, Vepřek (83. Greššák) - González (78. Yunis), Houska, Breite, Chytil, Falta (65. Hála) - Juliš
FC Slovan Liberec: Knobloch - Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Mikula - Alibekov, Hromada (58. Kuchta) - Zeman (58. Malinský), Mara, Pešek (90. Michal) - Baluta (82. Rondič)
Branky: 54. Juliš - 29. Pešek, 45+1. Alibekov. Rozhodčí: Orel - Blažej, Hock. ŽK: 44. Houska, 90+1. Beneš - 62. Mara, 69. Kuchta, 74. Baluta, 85, Knobloch. ČK: 73. Kuchta. Diváci: 1807.

První náznak šance přišel v páté minutě. Baluta sklepl Marovi a ten chtěl míč vrátit unikajícímu rumunskému šikulovi, leč obrana na poslední chvíli odvrátila pas na roh. Zatímco z prvního rohu zápasu šance nevznikla kvůli útočnému faulu Kačaraby, po druhém pálil Pešek přízemní ranou vedle tyče. Ve 14. minutě na druhé straně vypálil ze střední vzdálenosti González i on však nebyl přesný, míč letěl pouze nad břevno.

Následně začalo zlobit obranu domácích rychlostně vybavené duo Baluta - Pešek. Nejnebezpečnější akci nezakončil jen těsně druhý jmenovaný, který ve skluzu nikým nehlídaný uprostřed vápna nedosáhl na míč jen o centimetry. Slovan se ale i tak prosadil, po krátkém tlaku vyslal dobrý centr z pravé strany Martin Koscelník a Jakub Pešek nikým nehlídaný u zadní tyče otevřel hlavičkou gólový stav.

Ještě před pauzou bylo v řadách Slovanu veseleji. K nařízené standardní situaci těsně za vápnem si postavil míč Achmed Alibekov a nechytatelnou ranou do šibenice propálil Mandouse. Slovan po první půli vedl 2:0.

V 50. minutě se dostal do první šance v duelu Lukáš Juliš, který ale mířil ze středu vápna nad bránu. Na druhé straně zase pálil Pešek nebezpečně k bližší tyči, Mandous jeho ránu vyrazil. Dočkali se nakonec hosté, nově příchozí Zahradníček naservíroval míč Lukáši Julišovi a ten nakonec přesnou hlavičkou snížil rozdíl ve skóre.

Oba týmy si uvědomovaly důležitost zápasu, z čehož pramenily i chyby. Kuchta se 14. minut po příchodu na trávník vykartoval a musel opustit hřiště. Sigma měla v koncovce duelu přesilovku. Tři minuty před koncem základní hrací doby se dostal do gólové příležitosti Juliš, z velké blízkosti nicméně netrefil.

V závěru už však domácí výrazně Knoblochovu branku neohrozili a Slovan poprvé od vítězství v roce 2015 postoupil do finále MOL Cupu!

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): „Trochu jsme pozměnili sestavu, potřebovali jsme pošetřit Tomáše Malinského s Janem Kuchtou, kteří toho mají hodně. Rozhodli jsme se pro Alexe Balutu, i protože Jemelka s Benešem jsou výborní hlavičkáři, a když před ně přijde menší hráč, jde pro ně paradoxně o větší problém. Nemůžou ho najít. Chtěli jsme zesílit střed hřiště, abychom byli kompaktní. Chtěli jsme si vychytat soupeře dynamickým, elastickým blokem a chodit do brejků. Podařilo se nám to, dali jsme krásnou branku a soupeře jsme do ničeho vážnějšího nepustili. Po krásné střele Alibekova jsme vedli po půli 2:0 a věděli jsme, že není dohráno. Soupeř dal kontaktní gól Julišem. Po vyloučení Kuchty jsme měli perné odolávání centrovaným míčům, kde mají domácí dobré zakončovatele. Přežili jsme. Naštěstí jsme nešli do prodloužení, tam už by to pro nás v deseti bylo velmi těžké.“

Radoslav Látal (SK Sigma Olomouc): „Jde o obrovské zklamání. Mohli jsme zachránit sezonu a dostat se do finále. Stejně jako několik dalších zápasů jsme ani tento nezvládli. Hlavně v prvním poločase, kdy jsme si po našich chybách nechali dát dva góly z brejků. Upozorňoval jsem hráče na to, abychom hráli na nulu vzadu, protože Liberec bude hrát právě na brejky a zatáhne se dozadu. Ve druhé půli jsme se zvedli a měli jsme náznaky po pravé straně, kde Zahradníček oživil hru. Po vyloučení Kuchty už bylo vše takové křečovité, ještě měl jednu šanci Lukáš Juliš. Cíle jsme v této sezoně nesplnili, nezvládli jsme hlavně lehčí zápasy, kdy mužstva přijela a zatáhla se. Odehráli jsme krásné duely se Spartou, nebo Slavií, ale utkání do plné obrany soupeře jsme nezvládli.“