FC Slovan Liberec | Rozhovor s trenérem Grigou
Menu Další Zavřít Zavřít
03.09.2004

Rozhovor s trenérem Grigou

Michal Bilka

Jaroslav Hloucal: Můžete nám, prosím, trochu obšírněji vysvětlit, z jakého důvodu se trenérská dvojice Griga-Lavička rozhodla při zranění útočníků Hološka a Doška pro útočnou dvojici Pospíšil-Slepička, případně Pospíšil-Ančic?

Možnosti po zranění Hološka a delšího výpadku Doška se nám zúžily – máme dva klasické útočníky, Blahu a Pospíšila. K nim přidáváme Ančice a Slepičku, přičemž zejména Ančic nemá na tomto postu moc zkušeností. Těch možností tedy není příliš. V zápasech se snažíme typologicky vycházet z toho, abychom na hřišti měli jednoho rychlého, brejkového hráče a jednoho, který má na starosti konstruktivní práci a práci pro mužstvo. Zároveň si myslíme, že doplnění na tomto postě je pro Slovan žádoucí.

Jaroslav Hloucal: Žádáte po managementu Slovanu posílení v útočné fázi ještě do konce tohoto přestupního terminu, tj. do 31.8.2004? Jaký je postoj vedeni klubu k teto "problematice"?

Jednoznačně žádáme.

Jaroslav Hloucal: Rád bych Vám při této příležitosti poděkoval za práci, kterou jste během 1/2roku ve Slovanu odvedl, na produkovanou hru se dá "koukat" a např. výkon na Slavii řadu fanoušků (až na žalostnou koncovku) překvapil a potěšil. V této souvislosti bych se rád zeptal, v jaké řade, případně na jakém postu jako trenér cítíte největší konkurenci kvalitních hráčů, a naopak - jaké posty by podle Vás bylo potřeba posílit?

Myslíme si, že se po příchodu Marka Čecha zkvalitnila brankářská dvojice, také jsme spokojení s konkurencí na stoperských postech, kde Lukáše a Valachoviče dokážou plnohodnotně nahradit Košťál a Zápotočný. Čekáme na uzdravení Pilného a Janů a s jejich příchodem se zkvalitní i konkurence na postu krajních obránců. Jsme však spokojení jak Šinglár a Hamouz, oba původně záložnící, se zatím zhostili úloh krajních obránců. S konkurencí v záložní řadě bychom byli spokojení, kdybychom mohli počítat do zálohy s Ančicem a Slepičkou, ale oni musí nastupovat v útoku. Z toho důvodu si myslím, že mužstvo potřebuje minimálně jednoho kvalitního útočníka (střelce) v případě, že nikdo ze současných opor naše řady neopustí.

Jaroslav Hloucal: Jistě sledujete dění a hru B-týmu, který z fotbalistů Vás zaujal a má podle Vašeho názoru předpoklady dostat se časem do A-týmu?

Jsme samozřejmě rádi, že noví hráči v B týmu se tak rychle adaptovali, a výkony například Novotného, Matuly, Silného, Němce, Donáta, Pěničky či dalších pozorně sledujeme. Při dlouhodobém udržení vysoké výkonnosti mají určitě šanci dostat příležitost v A týmu.

Jaroslav Hloucal: Jaký je Váš optimistický, realistický a pesimistický odhad umístěni Slovanu v tomto ročníku fotbalové ligy?

Nejsem příznivcem prognóz, a proto na tuto otázku odpovím trochu vyhýbavě – na výsledky a výkony mužstva má vliv celá řada věcí. Těžko proto lze odhanout, jaký vliv bude mít na tým zranění Hološka či další nepředvídatelné okolnosti. Slovan v plné síle má ovšem určitě na umístění v horních příčkách tabulky.

Jiří Blažek: Je pro Vás Slovan pouze přestupní stanicí k lepším klubům nebo tu chcete zakotvit a něčeho dosáhnout ?

Určitě neberu Slovan jako nějakou mezistanici, bez pochyb je Slovan nejlepším a nejlépe organizovaným klubem ve kterém jsem doposud pracoval. Neplánuju však příliš dopředu, podstatná pro mě je každodenní práce, která mě zatím baví a naplňuje.

Jiří Blažek: Hrál jste někdy jako hráč proti Slovanu (příprava, pohár)? A kdy ? A podařilo se Vám vstřelit gól ?

Ano, kdysi jsme se Spartou na městském stadionu hráli pohár – vyhráli jsme 3:0.

Jiří Blažek: Sledujete během zápasu dění v ochozech ? Jak to vnímáte ? Necháte se strhnout nebo může Vás to ovlivnit při volbě střídajícího hráče?

Snažím se plně koncentrovat na zápas, samozřejmě, že ale vnímám zda je hlediště plné a fanoušci mužstvu pomáhají. Vnímám náladu na stadionu, ale střídání v mužstvu to určitě neovlivní.

Milan Holeček: Nelákala by Vás myšlenka následovat Vašeho předchůdce na libereckém trenérském křesle, pana Škorpila, a taktéž se angažovat v politice?

Nelákala.

Richard Menšík: Proč nehraje David Langer? Vždy býval velmi dobrým fotbalistou a teď je na hřišti jen příležitostně.

Na jeho postu má v současné době neotřesitelnou pozici Honza Polák, který ve středu zálohy vytvořil dobrou dvojici s Ivanem Hodúrem. Soutěž je však dlouhá a David Langer se na hřiště určitě dostane.

Honza Helebrant: Existuje určitá pravděpodobnost že do konce přestupového období posílí Slovan rychlý ofenzivní fotbalista?

Souhlasím, přesně takový typ hráče potřebujeme. Věříme, že vedení klubu to také tak cítí a na tuto potřebu zareaguje. Vhodných hráčů jsme samozřejmě vytipovali.

Honza Helebrant: Proč nevyšlo angažování talentovaného Víta Valenty? Mě se v tom přípravném utkání celkem líbil.

Valenta nehrál více než rok žádnou soutěž pravidelně. Na zkušební zápas přišel dost nevhod, těsně před začátkem soutěže – jeho angažování by bylo riskantním krokem do neznáma.

Honza Helebrant: Je nějaká možnost že Slovan přestane hrát o deseti hráčích? Ivana Hodúra nepočítám jako na hřišti platného fotbalistu. Jeho bloudění po hřišti a občasné popoběhnutí musí s vypětím všech sil nahrazovat ostatní fotbalisté, hlavně skvělý Polák.

S vaším názorem se neztotožňuji, Ivan Hodúr v poslední době, právě s Honzou Polákem, vytvořili velmi dobrý tandem. Navíc Hodúr v posledních pěti zápasech (Opava, Slavia, Žižkov, Slavia a Příbram) vstřelil čtyři góly. Tím začal naplňovat i úlohu nebezpečného zakončovatele

Zdeněk Hluštík: Domníváte se, že jsou v lize týmy s lepším kádrem než Slovan, potažmo jaké to podle Vašeho názoru jsou? (a neříkejte, že Slavia :o))) )

To je velmi těžko změřitelná otázka – kvalitu hráče nelze změřit. Podle mého názoru má jednoznačně lepší kádr Sparta, Ostrava a Olomouc, ty ostatní týmy v české špičce jsou s tím našim srovnatelné. Neodpustím si říct, že to je i kádr Slavie.

Zdeněk Hluštík: Jaké umístění v lize v ročníku 2004/2005 by Vás osobně uspokojilo? Nemám na mysli cíl vedení.

Každé lepší umístění než v minulé sezóně – to znamená páté a lepší místo.

Zdeněk Hluštík: Jsou hráči Slovanu nějak motivováni, aby jim záleželo na vysokých domácích návštěvách? Mám na mysli podobný systém, o jakém se před časem hovořilo v souvislosti s Baníkem Ostrava, tedy prémie pro tým za každého diváka nad 5 000 a za třetí a každý další gól v síti soupeře atp.

Prémiový systém ve Slovanu Liberec je řešený jinak.

Zdeněk Hluštík: Jak jste spokojen v Liberci co se týče podmínek pro Vaši práci (stadion, tréninkové zázemí, regenerace a podobné věci) a co by se mělo nebo alespoň dalo zlepšit?

Podmínky jsou na velmi dobré úrovni, určité problémy vznikají vzhledem ke klimatickým podmínkám Liberce v zimních měsících – to musíme za dobrými terény cestovat.

Zdeněk Hluštík: A již snad zodpovíte i otázku, jak se Vám líbí Liberec a kraj kolem jako takový?

Pocházím ze Žiliny, ta je podobně jako Liberec obklopená horami, od prvního dne se zde proto cítím jako doma. Liberec je krásné město.

Jan Šašinka: Svého času jste býval výborným fotbalistou, je pro Vás velkou změnou "sledovat" fotbal z jiné pozice-pozice trenéra? Apropo je úspěšná kariéra jako hráče výhodou a dobrým startem pro to,aby se stal úspěšným i jako trenér?

Po skončení hráčské kariéry má každý začínající trenér trochu problémy s tím, že by nejradši vběhl na hřiště. Postupem času si na to člověk zvykne. Hráčská kariéra je pro trenéra podle mého názoru výhodou, nic méně si nemyslím, že trenér, který za sebou nemá úspěšnou hráčskou kariéru nemůže být vynikajícím trenérem.

Jan Šašinka: Snad se mnou budete souhlasit, když prohlásím, že prvořadým úkolem prvoligového trenéra je dobře motivovat své hráče a zkrátka, že psychologie hraje v tomto případě nejdůležitější roli. Úspěšný trenér musí být, dle mého názoru, především dobrým psychologem, vždyť před sebou nemá malé žáčky, co se teprve učí, jak správně kopnout do balonu, ale prakticky "hotové fotbalisty". Jak učíte "hotové útočníky" střílet branky?

Souhlasím s vámi, při střílení branek rozhoduje psychický stav hráče v daném momentě. Stejně důležitou úlohu hrají ale i další faktory – technická vyspělost, koncentrace, vrozená střelecká dispozice – to vše dohromady dělá střelce střelcem. V tréninkovém procesu se tedy snažíme ovlivnit faktory, které ovlivnit lze – tedy technickou stránku a koncentraci. Samozřejmě se snažíme na hráče působit i po psychologické stránce.

Jan Šašinka: Když přijde trenér do nového působiště, stanoví si cíle, které se rozlišují na základě schopností onoho týmu. Jaké cíle jste si stanovil se Slovanem?

Aby hrál Slovan atraktivní útočný fotbal. Aby hrál Slovan poctivý fotbal, a samozřejmě aby se dostavily i výsledky a mužstvo bylo v tabulce co nejvýš. Zároveň je však pro mě důležité aby hráče i nás co s nimi pracujeme, práce bavila – aby bylo na hřišti vidět, že máme fotbal rádi.

Chtěl bych se vás zeptat trenére, kde se dá v ČR vystudovat trenérská licence pro 1.ligu a co to všechno obnáší. Nejsem jediný, kdo o tom málo ví a má o to zájem.

Je to v celku složitý systém vzdělávání – začínáte na licenci B, která dává možnost trénovat mládežnické týmy a celky nižších soutěží a na vrcholu žebříčku stojí Profilicence, která Vám umožní trénovat na nejvyšší úrovni. Celé vzdělávání organizuje ČMFS s FTVS.


Generální partner
Preciosa
Prémiový partner
Tipsport
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
ZOO Liberec Speditrans
Mediální partneři
Hitrádio Contact Liberecká drbna