FC Slovan Liberec | Slovan v Evropě: Kolaps proti Bukurešti poznamenal celou libereckou sezonu
20.07.2015

Slovan v Evropě: Kolaps proti Bukurešti poznamenal celou libereckou sezonu

Lukáš Michalík
Liberec - Souboje v Evropské lize se kvapem blíží, pojďme si tedy připomenout další účasti Slovanu ve druhé nejprestižnější soutěži starého kontinentu. V sezoně 2008 – 2009 měla liberecká stopa v Evropě jepičí životnost, slovenská Žilina se ukázala býti nad naše síly. To o rok později měla Škorpilova parta o poznání lépe našlápnuto, osudná odveta proti rumunskému Dynamu Bukurešť ale dodnes patří k největším selháním v historii našeho klubu, které Slovan stálo místo v základní skupině EL.

Sezona 2008 – 2009

MŠK Žilina

V tabulce ligové sezony 2007/2008 obsadil Slovan konečné šesté místo, dostal se však do finále domácího poháru, čímž si i přes porážku od Sparty znovu zajistil účast v evropských pohárech. V rámci 2. předkola Poháru UEFA čekal naše mužstvo souboj se slovenskou Žilinou, v té době vedenou současným trenérem české reprezentace Pavlem Vrbou.

Úvodní duel se uskutečnil na libereckém stadionu U Nisy a slovenští vicemistři do utkání vstupovali se sérií čtyř výher v domácí soutěži za sebou v zádech. Žilina se pod Ještědem prezentovala atraktivní přímočarou hrou a hrozila především po stranách hřiště. Naopak domácí tahali spíše za kratší konec. V prvním poločase zahrozili Liberečtí pouze dalekonosnými střelami Dočkala s Papouškem, které gólman Perniš bez větších obtíží pokryl. Zato Žilina udeřila pro Slovan v tu nejméně vhodnou dobu. Krátce před poločasovým hvizdem vyhrál Štyvar souboj uvnitř šestnáctky, po němž se do balónu z voleje opřel Brazilec Adauto, který otevřel skóre.

Rapidní zlepšení výkonu nepřišlo ze strany domácích ani po přestávce, slovenský celek svůj náskok navíc brzy zvýraznil. Róbert Jež zhruba ze vzdálenosti dvaceti metrů zkusil štěstí a svou ranou přesně vymetl šibenici Zlámalovy branky. Naším týmem druhý zásah soupeře zamával, hra Slovanu připomínala chaos, čemuž nepomohla ani neproměněná tutovka Frejlacha, který z hranice pokutového území minul odkrytou branku a přestřelil i střechu stadionu. Střídající Frejlach se v závěru přeci jen dočkal, když přesnou dorážkou zmírnil porážku našeho týmu a do odvety tak vykřesal jiskřičku naděje.

V odvetě na Slovensku byl k vidění zcela odlišný obraz hry, než jaký nabídl zápas v Liberci. Domácí se soustředili především na defenzivu a hráči Slovanu tak museli dobývat zkonsolidovanou jedenáctku soupeře. Skóre mohl po střele z otočky otevřít Dočkal, trefil ale pouze brankáře. Deset minut před poločasem hosté promarnili další nadějnou příležitost, když po úniku rychlonohého Keriče před prázdnou brankou jen těsně nedosáhl na míč Blažek.

Po změně stran nejprve nebezpečně pálil Kerič, Perniš ovšem jeho pokus zlikvidoval. Po hodině hry došlo v pokutovém území k souboji Štyvara s Košťálem, po němž sudí překvapivě ukázal na značku pokutového kopu. Žilinský záložník Jež ji sice proměnil, rozhodčí ale penaltu nechal zopakovat a napodruhé už Hauzr explzeňského fotbalistu vychytal. Vzápětí byl navíc po druhé žluté kartě vyloučen domácí Rilke, Slovan tak měl více než půl hodiny výhodu přesilovky.

Paradoxně to ale byli domácí, kteří dokázali na stadionu Pod Dubňom vstřelit první branku. Liberečtí hráči na hranici šestnáctky neuhlídali střídajícího Beláka, který přesnou ranou překonal Hauzra. Dílo zkázy dokonal v závěru Jež, který přidal definitivní razítko za žilinským postupem. V nastaveném čase alespoň kosmeticky upravil výsledek Nezmar, na postupu slovenského týmu už ale jeho trefa nezměnila nic.

FC Slovan Liberec – MŠK Žilina 1:2 (0:1)

Branky: 85. Frejlach - 45. Adauto, 59. Jež.

ŽK: Holeňák, Nezmar, Smetana, Dočkal - Pečalka, Adauto.

Diváci: 7 562.

Slovan Liberec: Zdeněk Zlámal - Tomas Radzinevičius, Miroslav Holeňák, Pavel Košťál, Tomáš Janů - Bořek Dočkal, Filip Dort (62. Tomáš Frejlach), Jiří Bílek, Petr Papoušek (58. Jaroslav Dittrich) - Andrej Kerić, Jan Nezmar (74. Ondřej Smetana).

Žilina: Dušan Perniš - Peter Pekarík, Benjamin Vomáčka, Mário Pečalka, Lukáš Tesák - Zdeno Štrba, Emil Rilke (75. Ivan Belák), Róbert Jež, Admir Vladavić - Adauto (85. Martin Ďurica), Peter Štyvar (77. Ivan Lietava).

MŠK Žilina – FC Slovan Liberec 2:1 (0:0)

Branky: 81. Belák, 87. Jež.

ŽK: Rilke, Štrba - Košťál, Dočkal.

ČK: 62. Rilke (ŽIL).

Diváci: 7 481.

Žilina: Dušan Perniš - Peter Pekarík, Benjamin Vomáčka, Mário Pečalka (90. Jozef Piaček),Lukáš Tesák - Zdeno Štrba, Emil Rilke, Róbert Jež, Admir Vladavić - Adauto (65. Ivan Belák), Ivan Lietava (31. Peter Štyvar).

Slovan Liberec: Zbyněk Hauzr - Tomas Radzinevičius, Pavel Košťál, Jan Polák, Lovre Vulin (65.Ondřej Smetana) - Tomáš Frejlach, Jiří Bílek (76. Petr Papoušek), Miroslav Holeňák, Bořek Dočkal - Andrej Kerić, Jan Blažek (58. Jan Nezmar).

Sezona 2009 – 2010

FC Vaduz

V nadcházejícím ligovém ročníku skončili Liberečtí na bronzové třetí příčce, jíž si zajistili vstupenku do 3. předkola Evropské ligy (jak byl nově nazván dřívější Pohár UEFA). Los našemu týmu přisoudil lichtenštejnský klub FC Vaduz. Opatrný duel na půdě soupeře rozhodla jediná branka, krátce před poločasovou pauzou se po spolupráci s Keričem prosadil útočník Blažek. Vaduz hrozil především ze standardních situací, liberecká obrana společně s gólmanem Zlámalem ale všechny centrované míče spolehlivě odvracela. Největší šanci na vyrovnání spálil domácí záložník Cerrone, který si ve 49. minutě dobře naskočil na centr a hlavičkou orazítkoval tyč.

Odveta v Liberci začala pro náš tým ideální způsobem. Už v 17. minutě obdržel Kerič přesný pas za obranu a chorvatský rychlík svůj únik zakončil gólově. Pět minut na to se zdálo být o osudu celého dvojutkání definitivně rozhodnuto. Po standardce Dočkala hlavičkoval Vulin, jenž přehodil brankáře Jehleho, a pro Jana Nezmara již nebyl problém doklepnout míč do sítě. Ve druhém poločase už k žádné další změně skóre nedošlo, hosté navíc v závěru dohrávali bez vyloučeného Steila. Svěřenci trenéra Ladislava Škorpila se tak mohli těšit z postupu do další fáze Poháru UEFA.

FC Vaduz – FC Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branky: 43. Blažek.

ŽK: Burgmeier, Koitka, Stegmayer, Noll, Ritzberger - Čorič, Blažek, Kelič.

FC Vaduz: Jehle - Bellon, Steil, Noll, Stegmayer - Koitka (50. Kempe), Cerrone, Franjic, Burgmeier (86. Ritzberger) - Proschwitz, Colocci (58. Petrick).

Slovan Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Vulin (69. Kelič) - Dočkal (76. Vácha), Gecov, Čorič, Liška - Kerič, Blažek (81. Nezmar).

FC Slovan Liberec – FC Vaduz 2:0 (2:0)

Branky: 17. Kerič, 22. Nezmar.

ŽK: Vácha - Stegmayer, Cerrone, Stuckmann.

ČK: 74. Steil (VAD).

Diváci: 4 822.

Slovan Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Vulin - Kerič, Gecov, Čorič (84. Frejlach), Dočkal - Nezmar (69. Diviš), Blažek (14. Vácha).

FC Vaduz: Jehle - Bellon, Steil, Bader, Stegmayer (79. Rechsteiner) - Rebronja (84. Löppert), Cerrone, Stuckmann, Franjic, Kempe (46. Colocci) - Proschwitz.

Dynamo Bukurešť

V cestě do základní skupiny Evropské ligy už stál pouze jediný soupeř, rumunské Dynamo Bukurešť ale rozhodně nevěstilo žádnou snadnou záležitost. První zápas se hrál v rumunské metropoli a na stadion Dynama se vměstnalo 11 tisíc fanoušků. Ti utrpěli šok už po pěti odehraných minutách, kdy si načechraný Dočkalův centr vyhlédl sváteční střelec Jiří Liška a hlavou usměrnil míč za záda soupeřova gólmana. Zaskočené Rumuny mohl znovu potrestat Kerič, který se prodral do šestnáctky až k zakončení, ale trefil pouze vyběhnuvšího brankáře Dolhu. Liberecký strážce branky Hauzr musel poprvé zasahovat proti hlavičce Ndoyeho, poté nebezpečně pálil záložník Cristea, v obou případech se ovšem vyznamenal zkušený gólman Slovanu.

Po přestávce jako první zahrozilo Dynamo, Tamasův pokus ale znovu zneškodnil v pohodě chytající Hauzr. Slovan odpověděl akcí Papouška s Dočkalem, který po přesném pasu zkušeného záložníka postupoval na Dolhu, ten ale jeho zakončení zneškodnil. Po centru Cristei pálil nebezpečně Niculae, naštěstí ale poslal míč jen těsně vedle levé tyčky. V závěrečně desetiminutovce mohl přidat pojistku Liška, ale jeho střela z otočky tentokrát v síti neskončila. Zato Blažkovo zakončení o několik desítek sekund později už modrobílé barvy rozradostnilo, hosté vedli již o dvě branky. Utkání bylo vinou výtržností ze strany rumunských fanoušků předčasně ukončeno a nakonec také zkontumováno ve prospěch našeho týmu. Do odvety v Liberci tak Škorpilův výběr vstupoval s tříbrankovým náskokem a velkou šancí na postup do hlavní fáze soutěže.

Kouč Dynama Dario Benetti udělal oproti prvnímu zápasu hned osm změn v sestavě a ty se v odvetě osvědčily takřka okamžitě. Hosté napodobili famózní start Slovanu do utkání v Bukurešti a už po třech minutách hry se mohli radovat z vedení, když se střelou z patnácti metrů prosadil Cristea. Libereckými inkasovaný gól neotřásl a ve zbytku poločasu byli aktivnějším mužstvem právě domácí. Vyrovnat mohl kanonýr Nezmar, který zakončoval po centru Keriče. Po následném rohu hlavičkoval Vulin a za hostujícího gólmana musel na brankové čáře zachraňovat jeden z obránců. Dynamo vážněji zahrozilo až v závěru poločasu, kdy Zico z přímého kopu nastřelil břevno.

Druhý poločas načala obrovská šance Slovanu, pokus Gebre Selassieho museli rumunští zadáci znovu odvracet až z brankové čáry. Poté o sobě začalo dávat vědět také hostující Dynamo. Moti ještě hlavou přestřelil, ale po hodině hry se ve vápně uvolnil střídající Niculae a z úhlu propálil brankáře Hauzra. Bukurešť v tu chvíli dřímala otěže zápasu pevně ve svých rukou a vytvářela si šanci za šancí. Hauzr musel dvakrát vytahovat míč z horního růžku po střelách Niculaeho a Cristei. Deset minut před koncem už ale domácí tlaku soupeře podlehli a Niculae si svým druhým gólem v utkání vynutil prodloužení. Nad rámec základní hrací doby branka nepadla, především pro to, že Vulina senzačním zákrokem vychytal brankář Matache.

Rozhodnout tak musely až penalty, v nichž hned ve druhé sérii vychytal Hauzr neúspěšného Zica. Ve čtvrté sérii ale neproměnil Gecov a Dynamu tak znovu svitla naděje. Následně byli všichni střelci úspěšní až do deváté série, v níž svou penaltu neproměnil Liška, což znamenalo, že skupinu Evropské ligy si zahrají fotbalisté Dynama Bukurešť. Obrovské zklamání z promarnění komfortního náskoku v konečném součtu negativně ovlivnilo celou ligovou sezonu, v níž Slovan skončil v tabulce až na devátém místě.

Dynamo Bukurešť – FC Slovan Liberec 0:3 kontumace, před ukončením 0:2 (0:1)

Branky: 5. Liška, 84. Blažek.

ŽK: Zicu - Gecov.

Diváci: 11 000.

Dynamo Bukurešť: Dolha - Scarlatache, Grigore, Tamas, Pulhac - Torje, Rus (55. Zicu), N´Doye, Ad. Cristea - Danciulescu (46. And. Cristea), Niculae (83. Niculescu).

Slovan Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Vulin - Dočkal, Gecov, Čorič (73. Blažek), Liška - Papoušek (63. Vácha) - Kerič.

FC Slovan Liberec – Dynamo Bukureš 0:3 (0:1), po penaltách 8:9

Branky: 58. a 81. Niculae, 3. Andrei Cristea.

ŽK: Čorič, Vácha, Blažek, Vulin - Moti, Diabaté, Zicu, Niculae

Diváci: 5 490.

Slovan Liberec: Zbyněk Hauzr - Theodor Gebre Selassie, Miroslav Holeňák, Radek Dejmek, Lovre Vulin - Bořek Dočkal, Marcel Gecov, Josip Čorič (88. Petr Papoušek), Jiří Liška - Jan Nezmar (61.Lukáš Vácha), Andrej Kerić (74. Jan Blažek).

Dynamo Bukurešť: Florin Matache - Francisco Molinero, Cosmin Moţi, Dragoş Grigore, Zie Diabaté - Ianis Zicu, Gabriel Boştină, Djakaridja Koné, Adrian Cristea - (64. Gabriel Torje), Andrei Cristea (77.Claudiu Niculescu), Ionel Dănciulescu (46. Marius Niculae).

Z pohledu aktéra:

Miroslav Holeňák, momentálně trenér dorostu U19

O šancích na postup přes Žilinu:
V kabině jsme to vnímali tak, že šance jsou rovnoměrně padesát na padesát. Věděli jsme, že je to těžký soupeř, ale my jsme si také věřili, protože nějaké ty pohárové zkušenosti už jsme měli.

O samotném dvojutkání se slovenským vicemistrem:
Se Žilinou jsme si to pokazili už v tom prvním domácím zápase. V něm jsme selhali, ten zápas jsme měli vyhrát a pak bychom možná nějakou šanci měli, ale Žilina byla natolik zkušený soupeř, že už si to doma pohlídala. U nás hrál velmi dobře Benjamin Vomáčka, jestli si dobře pamatuji, byl tam slovenský reprezentant Pekarík a také můj kamarád a bývalý spoluhráč se Slavie Adauto, který nám dal dokonce gól. K němu jsem pak dlouho promlouval a ze srandy mu vyhrožoval (smích). I když to pro nás nedopadlo dobře, na ta utkání vzpomínám rád, protože to byly hezké zápasy. Hrozně nás to ale mrzelo, protože jsme si na Žilinu věřili, ale bohužel se to nepovedlo, takže jsme byli zklamaní.

O soubojích s Vaduzem:
S Vaduzem nám to docela vyšlo. První zápas jsme hráli venku, kde se nám podařilo uhrát dobrý výsledek. Odehráli jsme to zkušeně a domácí nepouštěli do nějakých větších šancí a výraznějšího tlaku. Bylo vidět, že jsme o něco zkušenější a doma už jsme si to pohlídali. Podali jsme takový vyzrálejší výkon, podařilo se nám vstřelit uklidňující druhou branku a pak už jsme to zvládli, čímž jsme zároveň potvrdili roli papírového favorita. I trenér Vaduzu Littbarski po zápase uvedl, že rozhodla naše větší zkušenost. Na ten dvojzápas jsme si věřili a myslím si, že jsme zaslouženě postoupili.

O reakcích na los Dynama Bukurešť:
Už když nám Dynamo nalosovali, tak jsme říkali, že to bude hrozně těžký soupeř. Rumunský fotbal je kvalitní, navíc měli v kádru spoustu cizinců, takže jsme věděli, že to bude náročné. Když jsme cestovali do Bukurešti, říkali jsme si, že remíza by byla super, že bychom to doma mohli rozhodnout. Nakonec se nám podařilo zvítězit a kvůli fanouškům dokonce kontumačně o gól vyšším rozdílem. Bohužel si myslím, že nám to paradoxně uškodilo, protože za stavu 0:2 bychom asi byli obezřetnější. Takhle jsme zřejmě měli v hlavách, že už je to jasné a nemůže se nic stát.

O předčasném ukončení prvního zápasu:
Na hřišti jsme žádné ohrožení necítili, ale potom v kabině jsme uvažovali nad tím, co bude, a jestli to pořadatelé zvládnou dostat pod kontrolu. Ze hřiště jsme poměrně rychle stačili utéct do šaten, takže k žádnému extempore ani nestačilo dojít. Potom, když jsme se vysprchovali a vyšli ven, tak už byl klid.

O zpackané odvetě:
Na odvetu se mi samozřejmě nevzpomíná vůbec dobře, to se nám hrubě nepovedlo a i když se mi to neříká lehce, asi jsme to podcenili. I když jsme si to nepřipouštěli a před zápasem si říkali, že to ještě není rozhodnuté, tak to nepochopitelně nevyšlo. Byl to prostě zápas blbec. Když jsme si pak u videa to utkání rozebírali a viděli, co jsme všechno neproměnili, kolik jsme měli šancí...Nebylo to tak, že by nás Dynamo tlačilo a my nemohli dát gól, ale my jsme prostě ten gól nedali a pak byli za hlupáky.

O vlivu Bukurešti na celou sezonu:
Myslím si, že to sezonu ovlivnilo zcela určitě. My jsme pak dostali vcelku hodně vyčiněno také od nejvyššího vedení a sami jsme z toho byli špatní, protože jsme to brali jako ostudu. Když někdo vede 3:0, tak už by to pustit neměl, i když je to fotbal a podobné případy se už udály. Mysleli jsme na to dlouho, dlouho jsme se z toho nemohli vzpamatovat a navíc jsme to poslouchali ze všech stran. S tím jsme ale počítali a věděli, že si to zasloužíme, protože kritika byla namístě. Měli jsme to hodit za hlavu a vykašlat se na to, ale v tu chvíli to nebylo lehké, protože to samozřejmě nikomu nebylo jedno.