FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Estoril 2:1
03.10.2013

Slovan porazil v Evropské lize Estoril Praia 2:1

Michal Vít
V rámci druhého utkání ve skupinové fázi Evropské ligy jsme po boji porazili Estoril Praia 2:1. Rozhodující branku vstřelil ve druhém poločase Kováč. Slovan je tak se čtyřmi body na druhém postupujícím místě tabulky skupiny H.
sk. H, čtvrtek 3.10.2013, 19:00, U Nisy
2:1
(1:1)
G.D. Estoril PraiaG.D. Estoril Praia
FC Slovan Liberec: Kovář - Coufal, Kováč, Kelič, Fleišman - Šural (90. Hadaščok), Pavelka, Sackey, Frýdek, Delarge (77. Kalitvincev) - Rabušic (90. Pimpara)
G.D. Estoril Praia: Silva - Luiz (83. Balboa), Miguel, Fernandes, Mano (61. Tavares) - Goncaio, Evandro, Filipe (70. Gerso) - Galväo, Leal, Sebá
Branky: 15. Šural, 62. Kováč - 44. Leal, ŽK: 2:2 (Sackey, Coufal - Miguel, Goncaio), ČK: 1:1 (Sackey - Miguel), Rozhodčí: Hansen - Bille, Rix (všichni Dánsko)
Diváci: 7500

Trenéři do utkání nemohli počítat s Rybalkou, který si odpykával trest za červenou kartu ze zápasu ve Freiburgu. Jeho místo tak stejně jako v předchozím ligovém utkání zaujal Frýdek. Zranění pak na hřiště nepustilo ani Kušníra, jehož na pravé straně obrany zastupoval Coufal.

Samotný zápas začal Slovan aktivně, když se prosazoval zejména po stranách. První šanci si však vypracovali hosté, když při rozehře obral o míč Sackeyho Galväo, a tentýž hráč posléze technickou střelou zpoza vápna těsně minul branku. V 15. minutě přišla příležitost i pro naše hráče. Pavelka poslal míč do ulice nabíhajícímu Šuralovi, který se tváří v tvář brankáři Silvovi nemýlil - 1:0. Hosté na úvodní branku zápasu reagovali nebezpečnou hlavičkou Evandra, Kovář však byl na správném místě a balón lapil. Fanoušci Slovanu se mohli podruhé radovat ve 24. minutě, když se zblízka trefil Frýdek. Jeho gól však nebyl uznán pro předchozí ofsajdové postavení. Na druhé straně hřiště poté hrozil opět Galväo, který tentokrát již trefil prostor mezi třemi tyčemi, jeho ránu ovšem stačil vyboxovat pozorný Kovář. Od 37. minuty hráli Portugalci oslabeni o Miguela, který se po druhé žluté kartě předčasně odebral do sprch. Estoril se však i v deseti hráčích nebál hrát směrem dopředu a odměnou mu bylo vyrovnání ve 44. minutě, kdy se po závaru ve vápně trefil z otočky Leal - 1:1. Po prvním poločase tak na tribunách vládlo mírné zklamání.

I do druhé půle vlétl Slovan aktivně a ve 49. minutě slavil další gól. Frýdkovu střelu vyrazil Silva pouze k Rabušicovi, který míč bez potíží umístil do sítě. Dánští sudí však branku opět neuznali kvůli ofsajdu. O čtyři minuty později se na zadní tyči dostal k centru Coufala Frýdek, jeho prudkou hlavičku z úhlu ale Silva dokázal zkrotit. Chvilku poté byl v šanci znovu Frýdek, tentokrát si naběhl na přední tyč, ale míč poslal zbrkle nad branku. Velký tlak Slovanu nakonec přeci jen vyústil v branku v 62. minutě. Frýdkův přímý kop hosté odvrátili ke značce pokutového kopu, kde míč bez přípravy napálil do branky Kováč - 2:1. Liberec se po vedoucím gólu soustředil především na obranu a nikam se nehrnul. Komplikace přišla v 82. minutě, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen Sackey a poměr sil na hřišti tak byl v tu chvíli vyrovnán. Hosté však ze závěrečného tlaku nic nevytěžili a Slovan tak mohl slavit zasloužené vítězství. Liberec je tak se čtyřmi body na druhém postupujícím místě tabulky skupiny H Evropské ligy.

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec): „První poločas začal podle našich představ. Chtěli jsme hrát aktivně, chodit do brejků, což se nám dařilo a z jednoho brejku jsme skórovali. Bohužel nám soupeř dal gól do šatny, ale musím kluky pochválit za zvládnutí druhého poločasu. Soupeř se sice ještě po našem gólu snažil vyrovnat a občas zahrozil, zvláště po vyloučení Sackeyho, ale k větší šanci je obrana nepouštěla. Před zápasem jsme s hráči probírali, že právě výsledek z tohoto zápasu může hrát velkou roli v boji o postupu. Myslím si, že výchozí pozice je slibná, ale samozřejmě se budeme prát o postup.”

Marco Silva (GD Estoril Praia): „Vyloučení hrálo v zápase velkou roli. Do té doby jsme hráli svou hru, snažili jsme se držet balon a být aktivní, což ale po tom vyloučení poněkud opadlo. Ve druhém poločase byl soupeř lepší, měl i více štěstí a zvítězil zaslouženě. My museli ve druhé půli měnit strategii, což nám nesvědčilo. Přijeli jsme zvítězit, to se nám sice nepovedlo, budeme se však nadále snažit poučit se ze svých chyb a nadále se budeme snažit postoupit.”