FC Slovan Liberec | Slovan pojede hájit ligovou neporazitelnost na derby do Jablonce
10.08.2012

Slovan pojede hájit ligovou neporazitelnost na derby do Jablonce

Radek Barkman
Nezdar ve třetím předkole Ligy mistrů už je zapomenutý, fotbalisté Slovanu Liberec nyní přesměrují svou mysl na ligovou soutěž, kde je v sobotu od 18:00 čeká prestižní severočeské derby na hřišti Jablonce. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého touží po prodloužení dosavadní vítězné ligové série a rádi by se na čele tabulky začali osamostatňovat. Zápas vysílá stejně jako před týdnem ČT2.

Do utkání samozřejmě nenastoupí Jiří Štajner, který vinou lehké plicní embolie vynechal už středeční odvetný zápas třetího předkola Ligy mistrů proti rumunské Kluži a bude mimo hru ještě několik týdnů. Úplně stoprocentně fit není ani stoper Jan Nezmar, který ve středu odehrál pouze několik závěrečných minut. I nad jeho startem zatím visí otazníky.

Jablonečtí zaznamenali během letní přestávky ve svém kádru několik změn. Tou hlavní byl určitě odchod zkušeného trenéra Františka Komňackého, který vyrazil za novou výzvou do Jihlavy a jeho místo zaujal bývalý trenér Hradce Králové Václav Kotal. Ten ve spolupráci s vedením klubu udržel ve svém kádru kanonýra David Lafatu, jehož do svých služeb lákala pražská Sparta. V úvodních dvou kolech Jablonec nezklamal. Po výhře 2:0 nad Ostravou v zahajovacím zápase letošního ligového ročníku byl Baumit několik minut od vítězství také v Hradci Králové, domácí však nakonec zvládli zápas alespoň remizovat 2:2.

Tým však během letní přestávky prodělal řadu změn. Musel se vyrovnat s odchodem zkušeného stopera Petra Pavlíka, který zamířil na hostování do MSFL, kde obléká barvy Prostějova. Den před derby opustil kádr také záložník Jiří Valenta, který pro změnu odešel na Slovácko. Zdravotní problémy nedovolily ideální přípravu na sezonu Petru Zábojníkovi a zahraniční angažmá zlákalo oporu středové řady Marka Jarolíma. Dále jabloneckou kabinu opustili na přestup Krajčík (Senica), Uvíra (Opava) a Frydrych (Pardubice). Na hostování byli posláni Vošahlík (Slavia), Šebek (Dukla). Kádr naopak posílil mladý talentovaný hráč Marek Kysela, který prošel juniorskými výběry Interu Milán nebo Lukáš Zoubele z Teplic. Nově jsou v týmu také Simerský z Brna a také navrátilec Tomáš Čížek z ruského Novosibirsku.

Liberecký kádr se však v současnosti může spolehnout na schopnosti ofenzivně laděného Josefa Šurala. Ten se totiž zkraje sezony rozstřílel do výborné formy a byl to právě on, který v minulém kole svým hattrickem zajistil Liberci těsné vítězství nad pražskou Duklou 3:2. Šural zároveň patřil k nejlepším hráčům středečního duelu Ligy mistrů proti Kluži, kde vstřelil jedinou libereckou branku.

V minulé sezoně měl Slovan se svým velkým regionálním soupeřem aktivní bilanci. Po domácí remíze 2:2 totiž zvládl klíčový zápas v rámci předposledního kola, když zásluhou dvou branek Vojtěcha Hadaščoka zvítězil 2:0 a výrazně se tak přiblížil k mistrovskému titulu. Jinak se však Baumitu na Slovan příliš nedaří. Za posledních dvanáct let ho dokázal porazit pouze ve třech případech, pokaždé však na domácím hřišti. Velmi důležitý zápas vzhledem k dalšímu možnému vývoji ligového ročníku si jistě vyžaduje pořádnou diváckou podporu, takže neváhejte a pomozte našim hráčům v honbě za důležitými třemi body!