Liberec – Duel proti Hradci Králové (0:0) patřil právě jim. U příležitosti Dne válečných veteránů, jehož součástí byla U Nisy také prohlídka vojenské techniky a slavnostní ceremoniál, byli oceněni dva z válečných veteránů. Akce proběhla na všech ligových stadionech v rámci 15. kola a koordinovala ji LFA ve spolupráci s Armádou ČR. Aukce speciálních nástupových triček s vlčím mákem vynesla 14 720 Kč. Děkujeme všem, kdo se zapojili! Stejnou částkou přispěje Vojenskému fondu solidarity i náš klub.
V dobách nejistoty a krize potřebujeme vědět, že mezi sebou máme hrdiny. Muže a ženy, pro které svoboda a služba národu nebyly a nejsou prázdná slova. Den válečných veteránů připomíná všechny, kteří položili život ve válečných konfliktech. Jejich jména nesmějí být zapomenuta. Na jejich památku si v těchto dnech v blízkosti srdce připínáme vlčí mák, symbol válečných veteránů. Jeho nošením stejně tak vyjadřujeme respekt těm, kteří žijí mezi námi, často nevidění, a přesto s příběhem, který se stal součástí příběhu naší svobody a demokracie. Ať už se jedná o hrdiny z druhé světové války či válečné veterány, kteří plnili a stále plní svou službu v zahraničních operacích, všichni si zaslouží abychom ocenili jejich odvahu a byli připraveni podat jim pomocnou ruku pokud se ocitnou v situaci, kdy budou potřebovat naši solidaritu.
Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány, který si můžete pořídit i online na webu je nejen symbolem naší vděčnosti, ale i prostředkem přímé a efektivní pomoci. Veškerý výtěžek sbírky jde do Vojenského fondu solidarity, společného projektu Ministerstva obrany a Charity České republiky, který pomáhá nejen válečným veteránům, ale i vojákům a jejich rodinám v těžkých životních situacích. Ať už se jednalo o uhrazení léčby závažných diagnóz, podporu rodin, kde došlo k tragickému úmrtí, financování speciálních zdravotních pomůcek či okamžité řešení následků povodní, Vojenský fond solidarity byl vždy připraven okamžitě pomoci tam, kde bylo potřeba a bude to dělat i nadále. Každý mák, který si pořídíte, je tak i vaším podílem na této mimořádné vlně pomoci a podpory.
Sobotní utkání proti Hradci Králové jsme věnovali válečným veteránům. Přestože jsou vzdáleni v čase, jsou spojeni svojí odvahou. Děkujeme všem válečným veteránům za službu, kterou prokázali své vlasti. A stejně tak děkujeme vám všem, kdo se připnutím vlčího máku k tomuto poděkování připojujete.
Během slavnostního ceremoniálu, na který nastoupili hráči obou celků ve speciálních tričkách, byli oceněni:
Pavel Libich
Nadpraporčík Pavel Libich zastává pozici vrchního praporčíka 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Válečným veteránem je od roku 2003, třikrát byl nasazen v zahraniční operaci na území Kosova a Afghánistánu. Jde o nositele medailí a vyznamenání za službu v zahraničních operacích.
V roce 2009 byl velitelem dekontaminačního týmu v operaci ISAF Afghánistán, který měl za úkol provádět dekontaminaci osob a techniky ve prospěch příslušníků základny NATO na kábulském letišti v případě použití či nalezení zbraní hromadného ničení a jiných toxických látek a byl spoluodpovědný za desinfekci veškerých prostorů základny.
V roce 2016 opět působil na území Afghánistánu v operaci Resolute Support. Jeho hlavním úkolem byl monitoring situace na území Afghánistánu ve společném operačním centru. Byl přímo zodpovědný za denní doklad veškerých událostí na území Afghánistánu a to přímo veliteli celé alianční mise Resolute Support. Byl přímo zodpovědný za denní monitoring nepřátelských aktivit, čímž pomáhal eliminovat ztráty na životech českých vojáků a aliančních partnerů.
V letošním roce sloužil na posílení východního křídla aliance na Slovensku. Historicky první NATO operace, jíž velela přímo Armáda České republiky, tam byl zařazen na pozici vrchního praporčíka, kdy byl odpovědný za přípravu, pohotovost a nasazení všech aliančních vojáků na území Slovenska.
Antonín Vraštil
Rotmistr Antonín Vraštil zastává pozici zástupce velitele čety zabezpečení na rotě logistiky 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Jde o válečnému veterána pěti zahraničních operací. Dvakrát se zúčastnil operačního nasazení v Kuvajtu, jednou v Afganistánu a dvakrát v Kosovu.
Během své kariéry neustále zdokonaloval své schopnosti a vědomosti jak v oblasti chemické, tak především v oblasti ženijního zabezpečení. Svým aktivním přístupem k plnění povinností, nezištností při plnění nenadálých úkolů, smyslem pro loajalitu a profesionálním přístupem ke všem výzvám vojenské služby byl vždy výrazným motivačním a tmelícím prvkem na jednotce. Rotmistr Antonín Vraštil je uznávaným profesionálem a sportovcem. Je držitelem kurzů Pyrotechnik, Potápění, Explosive Ordnance Reconnaissance a Trhací práce.