FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Puskás Akadémia 4:1
12.07.2023

Slovan v Rakousku oslavil narozeniny vítězstvím proti Puskás Akadémia 4:1

Šimon Knopp
Liberec/Wels - Přesně na den 65. narozenin Slovanu odehráli hráči Liberce předposlední duel letní přípravy. Soupeřem jim byl maďarský klub Puskás Akadémia pod vedením Zsolta Hornyáka. Přestože svěřenci Luboše Kozla prohrávali, dokázali výsledek otočit. Postupně se prosadili Kulenović, Tupta, Pourzitidis a Višinský, kteří zajistili pro Slovan výhru 4:1.
Příprava, středa 12.7.2023, 17:00, Wels
4:1
(2:1)
Puskás Akadémia FCPuskás Akadémia FC
FC Slovan Liberec:

Bačkovský - Chaluš (68. Govaers), Plechatý (C) (46. Prebsl), Pourzitidis (63. Mikula) - Fukala (46. Penner), Varfolomejev (68. Červ), Doumbia (46. Beran Š.), Ghali (46. Preisler) - Frýdek (68. Lexa)- Kulenović (63. Horský), Tupta (46. Višinský)

Náhradníci: Vliegen - Govaers, Prebsl, Mikula, Preisler, Penner, Červ, Lexa, Beran Š., Horský, Višinský

Puskás Akadémia FC:

Tóth B. (65. Auerbach) – Bartolec, Szolnoki, Stronati, Ormonde-Ottewill – Posztobányi (65. Kern), Favorov (72. Gazdag), Plsek – Slagveer, Komáromi (65. Dusinszki), Colley (65. Puljic)

Náhradníci: Auerbach - Kern, Umathum, Puljič, Dusinszki

Branky: 9. Kulenović, 42. Tupta (pen.), 62. Pourzitidis, 64. Višinský - 7. Plšek (pen.)

Žluté karty: 56. Komáromi

Hráči maďarského celku nastoupili v bílých dresech, zatímco Slovan ve své typické modré kombinaci. Liberečtí se do první šance dostali již ve druhé minutě. Do nebezpečného prostoru ve vápně centroval Ghali. Jeho přihrávku si našel Kulenović, bohužel dokázal míč pouze líznout hlavou a netrefil bránu soupeře. Na druhé straně se do velké šance dostal útočník Colley, který postupoval dokonce sám na Bačkovského. Brankář Liberce byl včas na zemi a dokázal jeho střelu vyrazit na roh. V šesté minutě upadl ve vápně jeden z maďarských hráčů. Rozhodčí odpískal penaltu, a to i přes protesty Fukaly, který byl v odpískaném souboji. Pokutového kopu se ujal Jakub Plšek a bez problémů proměnil, 0:1.

Netrvalo dlouho a Slovanu se podařilo vyrovnat. Dlouhý centr propadl za obránce a celé situace využil Luka Kulenović. Doběhl balón a navedl si ho do vápna, odkud tvrdě vystřelil za záda brankáře Tótha, 1:1. Následovala pasáž utkání, ve které se hra trochu uklidnila. Oba týmy se snažily postupnými útoky vyzrát na svého soupeře. Ve třicáté minutě vznikl po dalším z centrů Ghaliho zmatek na malém vápně. Zakončoval nejprve Kulenović a následně Varfolomejev. Oba bohužel trefili pouze bránící fotbalisty Puskás Akadémia, kteří obětavě oba pokusy zablokovali.

Čtyři minuty před koncem poločasu si Tupta navedl míč z křídla na střelu a trefil jednoho z obránců. Hlavní sudí ihned ukázal na značku pokutového kopu, a to z důvodu nastřelení ruky. Penalty se ujal právě Ľubomír Tupta, a přestože si brankář na jeho střelu sáhl, nedokázal ji vyrazit, 2:1.

Ve druhém poločasu se do jedné z prvních nebezpečných šancí dostal urostlý Colley. Po centru od Ormonde-Ottewilla nechybělo mnoho, aby zakončil hlavou do brány. Ovšem při výskoku fauloval Chaluše, který následně musel být ošetřován, a celá akce tedy skončila hvizdem píšťalky signalizující nedovolenou hru. V 62. minutě rozehrával Slovan rohový kop. Centr si našel skvělým náběhem Marios Pourzitidis, jenž se opřel hlavou do míče a zvýšil na 3:1. Po další pěkné akci svěřenců Luboše Kozla to už bylo 4:1. Tentokrát zakončoval nohou z vápna Denis Višinský, který dostal po kombinaci Frýdka s Pennerem balón do ideální palebné pozice.

V 78. minutě se k další střele dostal Višinský, tentokrát zakončoval zpoza vápna a Auerbach mohl zůstat v klidu, protože pokus libereckého záložníka mířil mimo tři tyče. V závěru utkání se hrálo nahoru dolů a oba týmy hrozily z rychlých brejků. Avšak další branku v duelu jsme již neviděli a Slovan si nadělil k narozeninám dárek v podobě výhry 4:1 nad maďarským týmem Puskás Akadémia.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Jsem samozřejmě spokojený, vždycky je člověk ovlivněný výsledkem, který je dnes pro nás příznivý. Jsem rád, že jsme dali čtyři branky. Myslím si, že první poločas byl kvalitnější, i tím, že soupeř měl základní sestavu a i my, dá se říci, takovou tu silnější. Cením si toho, že i když jsme dostali první gól, tak nás to spíše vyburcovalo a dokázali jsme to otočit. Druhý poločas rozhodl o výsledku, dali jsme dvě hezké branky. Je to cenné vítězství. Jsem rád, že tentokrát byla efektivita dobrá."