FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Teplice - FCSL 2:1
10.08.2024

Slovan na Teplice nestačil, inkasoval v nastavení a prohrál 1:2

Teplice/Liberec - Ve čtvrtém ligovém kole Chance Ligy se představili liberečtí fotbalisté na hřišti neoblíbených Teplic, kde naposledy zvítězili v říjnu roku 2021. V první půli byli nebezpečnější domácí, které v 17. minutě poslal do vedení Filip Horský, jenž ještě v minulé sezoně oblékal dres Slovanu. Do druhého poločasu trenér Kováč udělal hned tři změny a střídající Lukáš Letenay dokázal hned ve 46. minutě vyrovnat. Bohužel poslední slovo měli domácí, když ve čtvrté minutě nastavení rozhodl o vítězství Teplic Gning. Slovan prohrál 1:2 a domů se vrací bez bodů.
4.kolo, sobota 10.8.2024, 17:00
FK Teplice FK Teplice
2:1
(1:0)
FK Teplice: Němeček - Kričfaluši, Mareček, Mićević - Radosta, Bílek, Beránek (26. Svatek), Harušťák (81. Čerepkai) - Trubač (C) - Horský (73. Labík), Vachoušek (46. Gning)

Náhradníci: Ludha - Labík, Gning, Svatek, Čerepkai, Jukl

FC Slovan Liberec: Bačkovský – Mikula (C) (46. Halinský), Ševínský, Preisler (46. Pourzitidis) – Ghali, Icha, Hlavatý, Kayondo – Višinský (83. Dulay), Nyarko (46. Letenay), Tupta (67. Frýdek)

Náhradníci: Krajčirik - Pourzitidis, Halinský, Koželuh, Varfolomejev, Zyba, Frýdek, Dulay, Letenay

Branky: 17. Horský, 90+4. Gning - 46. Letenay

Žluté karty: 45+8. Vachoušek, 46. Svatek, 47. Frťala (hlavní trenér), 66. Horský, 90+9. Gning - 4. Mikula, 23. Hlavatý, 70. Frýdek

Rozhodčí: A. Trska – M. Volf, D. Zoufalý; VAR: J. Machálek, AVAR: P. Caletka

Diváci: 3876

V prvních minutách byli o něco aktivnější domácí fotbalisté. Po jednom z rohových kopů zakončoval hlavičkou Mićević, ale ve slibné pozici branku přestřelil. V 10. minutě se do obrovské šance dostaly Teplice a málem z toho byla vlastní branka! Před Vachouškem musel nebezpečně směřující centr odvracet Ševínský a hlavou trefil vlastní tyč, naštěstí se následně balón odrazil mimo a pokračovalo se za stavu 0:0. To ovšem netrvalo dlouho, po sérii chyb v obraně se totiž dostal do samotného útoku směrem na branku Filip Horský a nabízenou příležitostí nepohrdl. Střelou na přední tyč rozvlnil síť a poslal Teplice do vedení. Ve 22. minutě zachránil Slovan od další inkasované branky Bačkovský. Liberecký gólman skvěle vystoupil proti Mićevićovi a ve vápně zlikvidoval nebezpečnou střelu.

Slovan zvýšil ke konci prvního poločasu aktivitu a zaměstnával obranu Teplic centry do vápna. Avšak domácí hráči si s nimi dokázali bez větších problémů poradit. Ve 36. minutě na sebe upozornil Hlavatý, jenž napřáhl ke střeleckému pokusu z dálky, ale bránu netrefil. O chvíli později následoval akrobatický pokus Nyarka, ani tentokrát štěstí libereckým fotbalistům nepřálo a z hranice malého vápna mířil balón mimo tři tyče. Naopak na druhé straně se k nebezpečnému zakončení dostal Vachoušek a moc nechybělo, jeho střela jen těsně prolétla kolem levé tyče. V dlouhém sedmiminutovém nastavení prvního poločasu další branka k vidění nebyla a fotbalisté Slovanu odcházeli do kabin s jednogólovým mankem.

Trenér Kováč se rozhodl po prvním poločasu hned ke trojnásobnému střídání a jeho taktika se ukázala jako správná. Střídající Lukáš Letenay si totiž dokázal počíhat na zpětnou přihrávku Kričfalušiho, vystihl ji a následně sám před brankářem srovnal na 1:1! Aktivita Slovanu pokračovala i nadále. Po centru ze strany se dostal k zakončení ve vápně Višinský, ale z dobrého místa bránu přestřelil. V 65. minutě zůstal po souboji ve vápně ležet Gning, ale hlavní rozhodčí penaltu nepískal, nutno podotknout, že Bačkovský byl u míče dříve. O pár minut později měl velkou šanci Frýdek. Už to vypadalo, že bude doklepávat balón do prázdné brány, ale těsně před ním ještě tečoval míč jeden z obránců a vychýlil jeho směr.

Slovan zvyšoval tempo utkání a v další příležitosti byl Letenay. Po skvělém centru Hlavatého měl možnost hlavičkovat sám před Němečkem, ale prosadit se nedokázal. Obdobně si vedl i Frýdek, jenž se snažil překvapit brankáře Teplic z dálky. Němeček byl připraven a jeho pokus lapil. Když už se zdálo, že se oba týmy rozejdou nerozhodně, přišla šance Teplic v šestiminutovém nastavení. Bačkovský nedokázal ve vzduchu vyboxovat ideálně balón a ten se dostal na kopačku Abdallaha Gninga. Teplický útočník využil zmatku v obraně a uklidil balón do prázdné brány. V samotném závěru se Slovanu srovnat nepodařilo a z Teplic odjel bez bodu s porážkou 1:2.

Zdenko Frťala (FK Teplice): „Spadl nám velký balvan ze srdce. Kluci zápas odbojovali a odmakali, odměnou byl gól z 90+4. minuty. Myslím si, že v první půli jsme měli více šancí než Liberec. Po naší hrubce převzal otěže zápasu Slovan a vypracoval si dvě, tři gólové šance, u jedné nás podržel Němeček skvělým zákrokem. I díky fanouškům a víře v to, že je zápas stále otevřený, jsme nakonec vstřelili rozhodující branku.“

Radoslav Kováč (FC Slovan Liberec): „Samozřejmě zklamání, dnešní výkon byl špatný. První poločas byl šílený, příšerný, vůbec nic jsme neměli. Připravovali jsme se na to, že Teplice budou agresivní a budou hrát jednoduchý fotbal, to se potvrdilo. V první půli jsme hráli velmi pomalu a bohužel jsme dostali po chybě v bránění gól. Střídal bych osm nebo devět hráčů, ale to nešlo... Střídali jsme tři, Mikula měl kartu, z výkonu Preislera jsem nebyl úplně nadšený a třetím byl Nyarko, který neměl příliš prostoru, protože Teplice hrály na brejky a byly hodně zatažené. Rozhodli jsme se poslat do hry Letenaye, silnějšího, většího hráče. Ve druhé půli jsme hned dali gól a zlepšili jsme se. O výsledku asi rozhodlo, že Němeček vychytal Letenaye, tam kdybychom vstřelili druhý gól, tak bychom vyhráli. Poté uděláme v 90+4. minutě další chybu... Je to škoda, ale já jsem zklamaný celkově. U některých hráčů čekáme, že budou stěžejní a to tak zatím není. Musíme si s nimi promluvit a pracovat na tom. V další fázi se musíme připravit na domácí zápas s Pardubicemi, který nás čeká příští týden.“