FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Kladno - FCSL 0:2
26.09.2023

Slovan zvládl pohárový zápas proti Kladnu, v závěru rozhodli Horský a Tupta

Liberec/Kladno - V souboji o osmifinále českého poháru se liberečtí fotbalisté utkali s Kladnem. Proti týmu z Divize B, kde hraje i bývalý hráč Slovanu Zdeněk Folprecht, hrál Slovan dlouho bez branek. Po několika neproměněných šancích se skóre poprvé měnilo až v 80. minutě, když se trefil Horský. O čtyři minuty později přidal druhou branku Tupta a rozhodl o postupu libereckého celku do dalšího kola MOL Cupu.
3. kolo, úterý 26.9.2023, 16:00
SK Kladno SK Kladno
0:2
(0:0)
SK Kladno: Cimrman - Houha, Kolářský, Rendla (C), Borák, Hrubeš (72. Pospíšil), Folprecht, Pihrt (54. Kafka), Hampl, Šnobl (54. Šíma - 72. Holub), Eichler (84. Blažek)

Náhradníci: Vokoun - Král, Kafka, Blažek, Šíma, Holub, Pospíšil

FC Slovan Liberec: Bačkovský - Mikula (C), Prebsl, Pourzitidis - Hudák (72. Ghali), Polyák (60. Doumbia), Červ, Višinský (46. Tupta), Preisler (85. Penner) - Kulenović (60. Okoh), Horský

Náhradníci: Vliegen - Govaers, Penner, Okoh, Ghali, Doumbia, Tupta

Branky: 80. Horský, 84. Tupta

Rozhodčí: Klíma – Leška, Hádek

Diváci: 1810

Po úvodní opatrnější desetiminutovce se dostal do velké šance Kulenović, který si snažil zpracovat centr za obranu. Ovšem skákavý balón se mu nepodařilo zcela zkrotit a následné zakončení lobem těsně před brankářem skončilo nad břevnem. Kladno spíše vyčkávalo na možnost brejkových situací a chyb v rozehrávce Liberce. Po jedné z nich musel rychle reagovat Bačkovský, aby zamezil samotnému postupu Hampla směrem na bránu. K první nebezpečné střele na bránu se propracoval Červ, jeho pokus z voleje směřující k tyči dokázal Cimrman vyrazit na roh.

Tutovku měl na kopačce ve 20. minutě Preisler, který se objevil sám před brankářem Kladna. Bohužel z velmi dobré pozice pouze přestřelil. Slovan v prvním poločasu dirigoval tempo zápasu a vytvářel si další nebezpečné šance. Ovšem další střela Preislera, hlavičky Kulenoviće či šance Horského gólovou radost nepřinesly. A když po rohu v závěru půle zakončoval sám před brankářem Hudák a neproměnil, do kabin se odcházelo za nerozhodného stavu 0:0.

Do druhého poločasu vstoupilo Kladno nebezpečně. V 50. minutě těsně za vápnem zakončoval Eichler a nechybělo moc, aby trefil prostor na zadní tyči. Přesto se obraz na hřišti příliš nezměnil. Liberec se snažil tvořit řadu střeleckých příležitostí, ale narážel na nepřesnosti ve finální fázi a dobře chytajícího Cimrmana. V 69. minutě se stále hrálo bez branek a nic na tom nezměnil ani střelecký pokus Preislera, který dokázal brankář Kladna vyrazit.

Vytoužené trefy se svěřenci trenéra Luboše Kozla dočkali až deset minut před koncem. Po rychlém přechodu do útoku poslal přízemní centr do vápna Preisler. Našel nabíhajícího Filipa Horského, který nejprve pouze trefil brankáře, ale z následné dorážky se mu již podařilo rozvlnit síť. Domácí se snažili rychle srovnat, ale naopak po druhé inkasovali. Rychlou akci dokázal využít Ľubomír Tupta, jenž po úniku zakončil mezi nohy Cimrmana.

O čtyři minuty později mohl zakončovat do prázdné brány Horský a zvýšit na 3:0. Avšak ve velké šanci pouze přestřelil. Další gól jsme tedy v zápase již neviděli a liberečtí fotbalisté se mohli radovat z výhry 2:0 a postupu do osmifinále MOL Cupu.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Sami jsme si udělali zápas těžký. Myslím si, že od patnácté minuty to bylo na jednu branku. Jenom za první půli, co jsem si psal, jsme měli šest šancí. Nejsme schopni dát gól z malého vápna. Naše standardky nejsou naší zbraní... Udělali jsme si to těžké. Takové zápasy v poháru jsou. Domácí podali obětavý výkon. My jsme v druhém poločasu samozřejmě branku vstřelit chtěli, ale povedlo se nám to až deset minut před koncem. Měli jsme ji vstřelit daleko dříve. Naše kvalita ve finální fázi je slabá. Věděli jsme, že máme na lavičce hráče, kteří mohou náš výkon pozvednout, když to základní sestavě třeba tolik nepůjde. Myslím si, že toto rozhodlo.“