FC Slovan Liberec | Vélodrome: Domácí chrám Marseille s bohatou historií
Menu Další Zavřít Zavřít
01.10.2015

Vélodrome: Domácí chrám Marseille s bohatou historií

Dominik Jakubec
Marseille – Už dnes večer se naši hráči představí na stadionu Vélodrome, který se tak stane jedním z největších fotbalových svatostánků, kde Slovan odehrál své utkání. Na trávníku této skvostné budovy bude od 21 hodin bojovat o první body ve skupinové fázi Evropské ligy.
Vélodrome má za sebou bohatou historii. Základní kámen byl položen již 28. dubna 1935, dostavba pak byla dokončena o dva roky později. Olympique Marseille tak získal nový domácí fotbalový chrám, který v červnu pokřtil přátelským utkáním s FC Turín.

Stadion však nepatřil pouze fotbalu. Dříve byl používán také pro cyklistické závody, což mu právě vyneslo název Vélodrome. Fanoušci Olympique mu však v meziválečné době nebyli příliš nakloněni. Místo toho preferovali starý stadion Huveaune, který vznikl ve dvacátých letech a byl částečně spolufinancován právě z kapes fanoušků.

Na Huveaune se Olympique dokonce přesunul zpět mezi lety 1945-1960, od té doby už je však jeho domácím stadionem až na výjimky Vélodrome. Ten postupem času dostával takovou tvář, jakou nabízí návštěvníkům dnes.

Éra renovací

První renovace začaly v sedmdesátých letech. Částečně byla zrušena cyklistická dráha, stejně jako atletický ovál, čímž mohla kapacita narůst až na 55 tisíc diváků. Stadion hostil například mistrovství Evropy v roce 1984, kdy v semifinále Francie – Portugalsko vytvořil tehdejší rekord v návštěvnosti mezinárodního zápasu s 54 848 fanoušky.

Množství míst se později opět zmenšilo, za cenu vyššího komfortu diváků. V roce 1985 navíc byla definitivně zrušena celá cyklistická dráha, čímž Vélodrome přestal být víceúčelovým stánkem. Velká rekonstrukce ho potkala před mistrovstvím světa ve fotbale v roce 1998, kdy kapacita vystoupala k 60 tisícům, to ale stále nebylo vše.

Od začátku byl totiž stadion často terčem kritiky kvůli chybějící střeše a s tím související špatnou akustikou, zároveň se tak vystavoval i silným mistrálům. To vše už ale od roku 2014 neplatí, neboť mu před mistrovstvím Evropy v roce 2016 byla střecha konečně dostavěna, čímž získal současný vzhled, a kapacita stoupla na 67 tisíc. S touto číslicí je největším stadionem ve Francii, k domácím zápasům ho využívá i ragbyová reprezentace.


Nynější cíl - EURO

Přípravy na EURO jsou na něm stále znát. Okolí Vélodromu stále hyzdí množství jeřábů, dokončují se výstavby mnoha budov v těsné blízkosti stadionu, ale samotný svatostánek je již připraven. V areálu mimo jiné funguje i wifi síť s příznačným jménem „EURO 2016“.

„Na takových stáncích se nehraje každý den,“ říká kapitán Slovanu David Pavelka, který se stejně jako zbytek kabiny na zápas s Marseille těší. A Daniel Bartl dodává: „Určitě si to všichni užijeme.“

Jediné, co poněkud kalí čtvrteční utkání, je nízký zájem fanoušků. Očekává se návštěva pouze zhruba okolo 10 tisíc diváků. „To si na tak velkém stadionu snad neumím ani představit,“ říká Jindřich Trpišovský. „Třeba nám to pomůže, pro fotbal je to každopádně škoda.“

Nezbývá než čekat, jak si v komorní atmosféře slavného stadionu naši hráči povedou. Mimochodem, pro některé z nich to vůbec nemusí být poslední start na Vélodromu. Ten totiž příští hostí řadu utkání evropského šampionátu a kdo ví, třeba si zde zahraje i český národní tým, do nějž má šanci podívat se hned několik hráčů z kádru Slovanu.


Generální partner
Preciosa
Prémiový partner
Tipsport
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
Inago A net
Mediální partneři
Náš region Rengl