FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Ostrava 3:1
23.07.2023

Liga se vrátila, Slovan na úvod porazil Baník 3:1

Adam Žatečka
Liberec - Nejsou to ani dva měsíce od posledního ligového zápasu Slovanu a už se odehrál další, tentokrát ale už v rámci nové sezóny. Pod Ještěd dorazil ostravský Baník. Hráči obou mužstev byli už od začátku hodně aktivní a hrál se velice ofenzivní fotbal. Více ze hry ale měli naši fotbalisté. Během prvního poločasu přetavili hráči Slovanu aktivitu v gól hned dvakrát. Poprvé si do vlastní branky srazil míč Kpozo, podruhé zas navyšoval Červ. V druhé půli se chtěl Baník nadechnout. Pomoct jim k tomu měla nařízená penalta ze 46. minuty, kterou proměnil Tetour. Na konečných 3:1 zvyšoval Doumbia. Slovanu se tak podařilo vstoupit do ligy vítězně.
1.kolo, neděle 23.7.2023, 15:00, Stadion u Nisy
3:1
(2:0)
FC Baník OstravaFC Baník Ostrava
FC Slovan Liberec:

Vliegen - Plechatý, Chaluš (79. Prebsl), Pourzitidis - Fukala, Červ (79. Varfolomejev), Doumbia, Frýdek (61. Višinský), Ghali - Kulenović (71. Horský), Tupta (61. Mikula)

Náhradníci: Bačkovský - Prebsl, Govaers, Preisler, Mikula, Varfolomejev, Hudák, Víšinský, Penner, Horský, Rabušic

FC Baník Ostrava:

Letáček - Blažek, Bitri (37. Tanko), Lischka - Juroška (68. Ndefe), Tetour (68. Šín), Kaloč (68. Boula), Ewerton, Kpozo (85. Šehić) - Almási, Kubala

Náhradníci: Markovič - Boula, Pojezný, Buchta, Šín, Šehić, Rigo, Frydrych, Tanko, Ndefe

Branky: 19. Kpozo(vl.), 41. Červ, 64. Doumbia - 46. Tetour (pen.)

Žluté karty:49. Pourzitidis, 60. Červ, 73. Ghali - 25. Almási, 29. Tetour, 73. Ewerton

Rozhodčí: J. Petřík - L. Slavíček, L. Matoušek; VAR: T. Kocourek AVAR: L. Nehasil

Diváci: 3338

O výkop utkání se postarali hráči v bílém, tedy hosté. Naši fotbalisté nastoupili v nových modrých dresech. První šanci měl hned v první minutě Slovan. Na centr z pravé strany ve vápně číhal Tupta. Letáček si pro něj ale v klidu došel. Další dobrá šance přišla v šesté minutě. Ghali potáhl míč po levé straně a nahrávkou pod sebe hledal opět Tuptu. Ten však pustil míč za sebe, kde čekal Doumbia, jeho střela zpoza vápna ale skončila nad břevnem Letáčkovy brány. V deváté minutě zahrozil poprvé taky Baník. Po přímém kopu se k míči ve vápně dostal Kpozo, jeho pokus byl nejdříve zblokován a následná střela mířila nad. Vzápětí ale přišla šance opět na druhé straně. Z levé strany centroval Frýdek. Svým centrem našel hlavu nabíhajícího Fukaly, který se úplně sám zjevil za zády obránců. V dobré pozici však zakončoval těsně vedle levé tyče.

V 15. minutě měl Slovan další šanci. Marios Pourzitidis na půlce obehrál Almásiho a přihrál Doumbiovi. Liberecký záložník našel skvělou nahrávkou Tuptu, který se dostal před bránícího Bitriho. Avšak těsně předtím, než stihl vystřelit, upadl a dožadoval se odpískání pokutového koupu. Hlavní sudí jeho volání však nevyslyšel. O chvíli později už byli fotbalisté Slovanu za svoji aktivitu odměněni. Ahmad Ghali táhl balón po levé straně hřiště. Levou nohou odcentroval, míč se snesl přímo na hlavu bránícího Patricka Kpoza. Ten si ve snaze odvrátit míč do bezpečí srazil míč do brány a Liberec vedl 1:0.

Liberec si držel svou aktivitu. Ľubomír Tupta zakončoval na zadní tyč, jeho střela jen těsně minula pravou tyč. Po jednom z odražených míčů se ke střele dostal Doumbia. Střela, kterou vyslal, nadělala hostujícímu brankáři velké problémy, nakonec však míč udržel ve svých rukavicích. Poté už Slovan opět udeřil. Luka Kulenović přihrál do strany Fukalovi. Krajní obránce poslal nadýchaný centr a před bránou se zjevil úplně osamocený Lukáš Červ. Z této pozice už hlavou nemohl minout a už podruhé rozveselil liberecké fanoušky. Na konci poločasu se blýskl nový útočník Luka Kulenović. U pravého rohového praporku skvěle obešel obránce a podél brankové čáry mířil kupředu. Bohužel pro něj a jeho spoluhráče však narazil na dalšího bránícího hráče a míč zůstal v zámezí. První poločas tak skončil 2:0, poté co oba týmy převedly skvělou podívanou.

Hned po startu druhé půle dokázal Baník snížit. Tanko došel s balónem až do vápna, kde ho skluzem zastavil Matěj Chaluš. Po tomto zákroku se pískala penalta. Tu poté s klidem proměnil Daniel Tetour. Hra dále byla vyrovnaná, na míči ale stále byli více domácí. V 64. minutě se opět radovali liberečtí. Pourzitidis hodil aut z levé strany na Mikulu. Střídající hráč sklepl míč na Mohameda Doumbiu. Africký záložník opět ukázal domácím fanouškům, že přesné střely jsou jeho parketa, 3:1.

Poté začalo být utkání více rozkouskované, přicházela spousta faulů. Do obrovské tutovky se v 80. minutě dostal Tanko. Tváří v tvář však nechal vyniknout libereckého brankáře, který jeho pokus senzačně vychytal. Utkání se dohrávalo spíše na naší polovině, hosté se snažili hru ještě zdramatizovat. Nic zásadního se už nestalo a zápas skončil 3:1.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Dnes můžu být spokojený. Myslím si, že jsme to zvládli jak výkonem, tak výsledkem. První poločas z naší strany byl kvalitní a to vedení bylo zasloužené. Na úvod druhé půle jsme udělali chybu a zbytečně jsme darovali soupeři penaltu. Pak přišla desetiminutovka, kdy do nás Baník tlačil, protože cítil šanci. Cením si toho, že mužstvo hru zase vyrovnalo a začalo si vytvářet další šance. Z těch ložených šancí jsme gól nedali, ale pak to Doumbi (Doumbia pozn. red.) krásně trefil za šestnáctkou. Ten gól nám hodně pomohl k uklidnění a dobrým taktickým výkonem jsme utkání dovedli do vítězného konce.

Pavel Hapal (FC Baník Ostrava):První půle byla z naší strany katastrofální. Neměli jsme pohyb, nevyhrávali jsme osobní souboje a velice naivně jsme bránili. To vyústilo ve vlastní gól. Hráli jsme pomalu, zdlouhavě jsme kombinovali. Takhle se liga hrát nedá, ať je tu deset nebo třeba patnáct nových hráčů. Ve druhé půli jsme se zlepšili, po gólu z penalty jsme se trochu nadechli, měli jsme několik zakončení, ale kromě té penalty jsme už žádnou nevyřešili.