FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Bohemians 1905 0:1
06.08.2023

Slovan doma nestačil na Bohemians a po nevyužité penaltě prohrál 0:1

Šimon Knopp
Liberec - Ve druhém domácím zápase letošního ligového ročníku se liberečtí fotbalisté představili na stadionu U Nisy proti Bohemians. Utkání se hrálo dlouho 0:0 a po neproměněné penaltě, kterou kopal Tupta, to vypadalo, že se oba týmy rozejdou nerozhodně. Vše se změnilo až v nastaveném čase, kdy se trefil Matyáš Kozák a rozhodl o vítězství Bohemians 1:0.
3.kolo, neděle 6.8.2023, 15:00
0:1
(0:0)
Bohemians Praha 1905Bohemians Praha 1905
FC Slovan Liberec: Vliegen - Plechatý (17. Prebsl), Chaluš, Pourzitidis - Mikula (C) (90+1. Horský), Červ, Doumbia, Ghali - Frýdek - Kulenović (72. Rabušic), Tupta (72. Fukala)

Náhradníci: Bačkovský - Prebsl, Lehoczki, Preisler, Fukala, Varfolomejev, Penner, Horský, Rabušic

Bohemians Praha 1905: Reichl - Hůlka, Křapka, Hybš - Köstl, Jindřišek (C), Hrubý, Dostál (79. Kovařík) - Beran , Puškáč (46. Necid), Matoušek (79. Kozák)

Náhradníci: Valeš,Soukup - Mužík, Kadlec, Vala, Kovařík, Kozák, Prekop, Necid

Branky: 90+1. Kozák

Žluté karty: 43. Doumbia, 53. Ghali - 29. Matoušek, 39. Hůlka, 64. Beran

Rozhodčí: L. Szikszay - J. Hrabovský, M. Volf; VAR: O. Berka, AVAR: L. Machač

Diváci: 2958

V úvodní pětiminutovce se hráči Bohemians dostali do dvou nebezpečných centrů. Nejprve zakončoval hlavičkou Puškáč těsně vedle i díky bránění Ghaliho. Z následného rohu rovněž proletěl míč pár centimetrů vedle tyče, tentokrát i s přispěním jednoho z našich bránících fotbalistů. Na druhé straně využil své rychlosti Tupta a postupoval sám na Reichla. Dostal se i k zakončení, ale v pádu poslal balón pouze mimo. V 15. minutě došlo k velmi smolnému momentu. Po jednom ze soubojů skončil na zemi Plechatý. Liberecký obránce se držel za koleno, musel být odnesen na nosítkách a následně vystřídán, do hry naskočil Prebsl.

K další střele se propracoval po kombinaci mezi Kulenovićem a Tuptou druhý jmenovaný. Do jeho pokusu se obětavě položil Hybš a celou akci zblokoval. Tým Bohemians se dostal do dobré šance po jedné ze standardních situací na hranici vápna. Přestože Hrubý rozehrával z úhlu, jeho střílený pokus musela obrana Liberce odvracet hned nadvakrát. V samotném závěru poločasu se ještě k jedné hlavičce dostal Puskáč, ale bránu pouze přestřelil.

Po návratu z kabin se do obrovské příležitosti dostal Matoušek. Centr z pravé strany proletěl až na volného útočníka pražského týmu. Zdálo se, že Matoušek byl celou situací zaskočený. Balón ho trefil do hrudníku a pouze se odrazil do náručí gólmana Vliegena. V 51. minutě už prakticky celý stadion začal slavit. Na první pohled se totiž zdálo, že tvrdá hlavička Kulenoviće po rohovém kopu skončila v síti. Záhy se ale ukázalo, že se jednalo pouze o boční síť a pokračovalo se dál za stavu 0:0.

O pár minut později byl v další slibné pozici Ghali. Ovšem ani nigerijský záložník na Reichla nevyzrál a bránu z úhlu minul. I fotbalisté Bohemians byli směrem do útoku nepříjemní. V 56. minutě si zpracoval míč ve vápně Hrubý a odhodlal se ke střele. Do té skočil skluzem Chaluš a zablokoval ji. Následovala akce Frýdka, který se vrhl do vápna mezi trojici hráčů. Svoji šikovností si vykoledoval penaltu, které se ujal Tupta. Slovenský útočník se rozhodl vystřelit po zemi k tyči, ale Reichl správně odhadl směr a dokázal střelu vyrazit.

V 67. minutě se do útoku vydal Matoušek, pláchl Chalušovi a následně obešel i Pourzitidise. Narazil až při zakončení, když se mu z hranice vápna nepodařilo trefit branku. Podobně si vedl i Jindřišek, který po centru a odraženém míči zakončoval z voleje. Jeho pohotový pokus zablokovali obránci Liberce. V 77. minutě se za obranou vynořil střídající Rabušic. Zkoušel zakončovat ihned z voleje, ale trefil pouze vybíhajícího Reichla. V samotném závěru a již probíhajícím nastavení se podařilo hostům vybojovat rohový kop. Centr, který následoval vedl k odraženému míči. Ten si našel volný Matyáš Kozák, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě a poslal Bohemians do vedení 1:0.

Domácí Slovan se snažil ještě rychle odpovědět a srovnat, bohužel neměl již dostatek času a po zaznění píšťalky, signalizující konec zápasu, se musel smířit s porážkou 0:1.

Jaroslav Veselý (Bohemians Praha 1905): „Začnu z konce. Pro nás strašně důležité body, v Liberci se jen tak snadno nevyhrává. Měli jsme ze soupeře respekt, protože jsme samozřejmě viděli jeho utkání. Zápas proti Baníku hráli opravdu dobře a zaslouženě vyhráli. Myslím, že hráli výborně i v Boleslavi, kde o vítězství smolně přišli. Abych řekl pravdu, asi bych bral před zápasem i bod, protože to utkání lemovalo pro nás takové těžké období, kdy jsme toho měli docela dost. Myslím si, že na to, jak byl těžký terén, tak se hrálo zajímavé utkání. Jakmile jeden tým zatlačil druhý, tak hrozilo nebezpečí. Druhý poločas byl překvapivě otevřený. Samozřejmě taková ta bláznivá dvacetiminutovka byla korunována neproměněnou penaltou domácích. Což byl asi zásadní styčný bod našeho úspěchu. My jsme si pak vytvářeli nebezpečné situace. Když dáte branku takhle ke konci, je to samozřejmě i trošku štěstí. Zasloužené to bylo za naši bojovnost, ale nebudu říkat, jestli to bylo spravedlivé nebo ne, to nechám odborníkům. Chtěli jsme hrát pracovitě, organizovaně a zodpovědně. Vítězství si nesmírně vážím, protože vím, že v Liberci se nebude hrát nikomu lehce.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Samozřejmě jsem zklamaný a částečně i naštvaný, protože si myslím, že jde o úplně zbytečnou porážku. Věděli jsme, že to bude těžké. Bohemka má zkušené a soubojové mužstvo, nehraje se proti ní lehce. To se dnes potvrdilo. První poločas byl vyloženě boj, kdy bylo hodně zranění, ošetřování, faulů a soubojů. Víceméně si nevybavuji, že by ani jedno mužstvo mělo vyložené šance. My jsme měli dobrý vstup do druhé půle, kdy si myslím, že jsme byli lepším mužstvem. Měli jsme vyložené šance Kulenoviće a Ghaliho. Poté i penaltu, která byla asi důležitým bodem utkání. Kdybychom ji proměnili, tak se mohl ráz utkání změnit. Bohužel, neproměnili jsme ji... V závěru poločasu už Bohemka díky nákopům a soubojům měla hodně standardních situací. Celý zápas jsme to bránili docela slušně, Rabušic měl ještě jednu šanci, kdy se mohla miska vah převážit na naši stranu. Nepovedlo se nám to. Mrzí mě, že neubráníme standardní situaci v poslední minutě, stejně jako v Mladé Boleslavi. Je to určitou nedůsledností hráčů, jsou tam nějaké úkoly, které jsme zase nesplnili. Je to od nás hloupé, a proto jsme dnes úplně zbytečně tento zápas prohráli.“