FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Jablonec - FCSL 1:1
17.09.2023

Slovan v derby remizoval na jablonecké Střelnici 1:1

Jablonec/Liberec - Svěřenci Luboše Kozla nastoupili do 61. Podještědského derby aktivně a odměnou jim byla penalta v začátku utkání, kterou proměnil Ľubomír Tupta a otevřel si tak střelecký účet v této sezoně. Bohužel další šance neproměnili a Jablonec brzy po přestávce srovnal. Další branky už k vidění nebyly a utkání tak skončilo nerozhodně 1:1
8.kolo, neděle 17.9.2023, 15:00, Na Střelnici
FK Jablonec FK Jablonec
1:1
(0:1)
FK Jablonec: Hanuš – Černák (27. Jovović), Tekijaški, Hurtado, Polidar – Čanturišvili, Hübschman (63. Houska), Souček (82. Alégué), Kratochvíl – Chramosta (C), Drchal (46. Krulich)

Náhradníci: Fendrich – Štěpánek, Houska, Schön, D. Souček, Martinec, Jovović, Slávik, Alégué, Krulich

FC Slovan Liberec: Vliegen – Fukala, Chaluš, Mikula (C) – Ghali, Červ, Doumbia (88. Rabušic), Žambůrek, Preisler (72. Hudák) – Kulenović (72. Okoh), Tupta (59. Frýdek)

Náhradníci: Bačkovský – Lehoczki, Varfolomejev, Višinský, Frýdek, Horský, Hudák, Okoh, Rabušic

Branky: 53. Tekijaški - 8. Tupta z pen.

Žluté karty: 7. Tekijaški, 31. Jovović - 7. Chaluš, 61. Červ, 85. Žambůrek, 90+3. Hudák

Rozhodčí: Berka - Pečenka, Vyhnanovský; VAR: Kocourek, AVAR: Machač

Diváci: 3650

Slovan vstoupil do zápasu aktivně a hned v první minutě se dostal k nebezpečnému zakončení. Ghali našel přesnou přihrávkou nabíhajícího Doumbiu ve vápně a ten zakončoval po zemi na zadní tyč. Brankář Hanuš střelu vytáhl na roh. O pár chvil později byla po zásahu VARu nařízena penalta pro náš tým za ruku ve vápně. K míči se postavil Ľubomír Tupta, poslal gólmana na druhou stranu a Slovan šel do vedení 1:0. I nadále byl Liberec aktivnější. Ve 12. minutě si navedl míč do středu hřiště Dominik Preisler a tvrdou ranou pod břevno zaměstnal Hanuše.

Po čtvrthodině hry těsně nedosáhli na centr z levé strany jak Kulenović na přední tyči, tak Ghali, který vše zavíral na zadní. Jablonec se pak také dostal na dostřel, ale ani jednu ze dvou slibných standardních situací nedokázal zakončit na bránu. Ve 23. minutě předvedl pěknou individuální akci Ľubomír Tupta, který prošel kolem trojice protihráčů a vystřelil těsně nad. O dvě minuty později mířil těsně vedle střelou po zemi Doumbia. Po půlhodině hry zkusil aktivní Tupta překvapit brankáře střelou z úhlu, ale Hanuš si situaci pohlídal.

Tři minuty před pauzou uklouzl jeden z jabloneckých obránců a liberečtí hráči se řítili ve čtyřech proti dvěma. Tupta dostal míč do pravé strany na volného Kulenoviće, jehož střelu do levého rohu vyškrábl brankář Hanuš. Následně však pomezní rozhodčí signalizoval ofsajd, takže kdyby z toho byl gól, celá akce by se přezkoumávala. Do konce poločasu už se nic závažného nestalo a do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro modrobílý klub.

I po přestávce začal lépe Slovan. V 50. minutě dostal z druhé vlny nabíhající Doumbia míč přímo proti noze a z první vystřelil. Hanuš předvedl skvělý reflex a zachránil Jablonec od druhé inkasované branky. Bohužel za chvíli hráči litovali neproměněných šancí, když z ojedinělé možnosti po rohovém kopu srovnal Nemanja Tekijaški na 1:1. Naše mužstvo na chvíli vypadlo z tempa, ale po chvíli se oklepalo a dostalo výhodu standardní situace, kdy po nadýchaném centru Žambůrka za obranu skončil balon po sérii odrazů na tyči.

V 74. minutě se uvolnil Ghali a vystřelil na přední tyč. Brankář byl ale na zemi včas a míč vyrazil. O další čtyři minuty později napřáhl za vápnem uzdravený Frýdek. Jenže ani on nevyzrál svou střelou na domácího brankáře. V 80. minutě se ukázal také náš brankář Vliegen, který tygřím skokem vytěsnil střelu Krulicha mířící na zadní tyč. V závěru měl ještě Jablonec dvě možnosti ze standardních situací, ale v obou případech přestřelil a body se tak v 61. Podještědském derby dělily.

Radoslav Látal (FK Jablonec): Zápas bych rozdělil na dva poločasy. V prvním nás rozhodila penalta, dlouho se tam nehrálo, bylo tam pošťuchování, celkově nás to vyhodilo úplně z rytmu a ze hry a měli jsme špatný první poločas. V týdnu jsme si přitom něco nachystali, ale neplnili jsme z toho nic. O přestávce byla bouřka v kabině, pak jakoby se v nás něco rozsvítilo a hned jsme byli lepší, už to byl jiný Jablonec. Začali jsme dostupovat hráče, dostávali jsme se po stranách do šancí. Povedlo se nám proměnit standardní situaci, ale měli jsme lépe využít těch příležitostí, bohužel už to nestačilo. Některé rozhodnutí rozhodčího ale nechápu. Že měl jít ve dvacáté minutě ven Chaluš po druhé žluté kartě, o tom se nemusíme bavit. Pak jsme třeba dali gól, když jsme rychle rozehráli, ale z jakého důvodu nám ho rozhodčí neuznal? Vždyť sudí neukazoval, že hrát se bude na píšťalku. Postavili jsme si balon, rozehráli jsme, gól neplatí. Já to prostě nechápu.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Hodnocení bych rozdělil na dvě části, jak to u nás většinou bývá. Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání korunovaný penaltou a gólem. Po brance jsme měli čtyři nebo pět výborných přechodů, kdy alespoň jeden musíme vyřešit a jít do vyššího vedení, které by bylo zasloužené. Upozorňovali jsme na začátek druhé půle, který od nás paradoxně špatný nebyl. Udělali jsme však zbytečný roh, ze kterého jsme inkasovali. Jablonec to povzbudilo a od té chvíle to bylo otevřené utkání. V závěru byl o trochu aktivnější Jablonec. Vyrovnali a hráli doma, takže na tom byli psychicky lépe. Nám už docházely síly, více jsme kazili v přechodové fázi a nedostávali se tolik do šancí. Zápas jsme ztratili hlavně v první půli, kdy byly situace na navýšení náskoku a byli jsme herně o třídu lepší.