FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Chrudim 2:1pen
28.06.2024

Slovan porazil Chrudim 2:1 po penaltách a zítra si zahraje finále turnaje

Benátky nad Jizerou - Svěřenci Radoslava Kováče vstoupili do dvoudenního fotbalového turnaje, který se už pojedenácté koná v Benátkách nad Jizerou, vítězně. Skóre otevřel ve 23. minutě přesnou hlavičkou Hudák. Hosté srovnali chvíli před koncem. Na řadu tak přišly penalty. Tu rozhodující proměnil v páté sérii Olaf Kok.
Benátky, pátek 28.6.2024, 15:30, Letní stadion Benátky nad Jizerou
2:1pen
(1:0)
MFK ChrudimMFK Chrudim
FC Slovan Liberec: Vliegen - Plechatý, Varfolomejev, Pourzitidis - Hudák, Polyák, Lexa (85. Kop), Penner (60. Ghali) - Kok, Rabušic (46. Letenay), Strnad

Náhradníci: Musil - Ghali, Letenay, Kop

MFK Chrudim: Floder – Wehovský, Němeček, Řezníček, Kutík, Látal, Malecha, Polanský, Skwarczek, Matoušek, Toml

Náhradníci: Šerák – Sotorník, Holub, Bauer, Šindler, Krejčí, Kosek, Hudec, Čada, Číž

Branky: 23. Hudák, rozhodující pen. Kok - 84. Řezníček

Žluté karty: 42. Skwarczek (CHR)

Rozhodčí: Bohata - Trska, Novák

Hned v první minutě se chrudimští dostali po pravé straně do vápna. Střela Filipa Matouška rozvlnila síť, ale pouze tu boční. Na konci páté minuty centroval z pravé strany Jakub Hudák. Balon si hlavou našel Olaf Kok, ale nedokázal jej usměrnit za záda brankáře. O čtyři minuty později napřáhl ke střele za vápnem, pro toto utkání kapitán, Matěj Strnad. Mířil však nad. V 11. minutě zahrozila opět Chrudim. Kombinaci Polanského s Řezníčkem na levé straně zakončil druhý jmenovaný střelou na zadní tyč. Ani on ale svůj pokus nevměstnal do požadovaného prostoru.

Utkání nabíralo na obrátkách. Rabušic našel zpětnou přihrávkou Olafa Koka na malém vápně, jenže nizozemskému útočníkovi se balon zamotal mezi nohami a brankář Floder si jej uzmul pro sebe. O krásnou střelu ze střední vzdálenosti se ve 14. minutě postaral Milax Lexa, který se opřel do odraženého míče. Jeden z obránců ale vychýlil letící balon mimo bránu. Slovan mohl jít do vedení po 21 minutách. Dominik Plechatý vybojoval míč po rohovém kopu, našel ve vápně volného Pourzitidise, kterého však vychytal výborným zákrokem chrudimský brankář.

O dvě minuty později už bylo veselo. Na centr Nicolase Pennera si naskočil Jakub Hudák a přesnou tvrdou hlavičkou o zem nedal brankáři šanci 1:0. Liberečtí hráči byli i nadále aktivnější a více na míči, čímž Chrudim prakticky do ničeho nepouštěli. Také o další zakončení se postaral Hudák, když si ve 38. minutě navedl balon na levou nohu. Střela se mu však příliš nepovedla a Folder s ní neměl příliš velkou práci. O pět minut později se připomněl také soupeř. Matouškovu střelu zpoza vápna lapil Vliegen. Náš brankář měl do poločasu ještě jeden důležitý zákrok, když vyrážel střelu úplně volného Látala.

Druhá půle začala mírným tlakem Chrudimi, který vyústil ve velkou šanci v 51. minutě. Nikdo z hráčů v červeném ale nedokázal dostat poskakující balon skrz malé vápno za záda Vliegena. Vzápětí přihrával na druhé straně Kok na hranici malého vápna. Před Letenayem stáhl míč brankář Floder. V 57. minutě se postaral o hezký individuální průnik do vápna Nicolas Penner. Střelou na přední tyč rozvlnil pouze boční síť. Po třech minutách na hřišti se ukázal Nigerijec Ghali. Přihrávku z levé strany si ale stáhl chrudimský brankář.

V 68. minutě se hnal opět střídající Ghali na brankáře. Tentokrát zakončoval těsně vedle zadní tyče. Na druhé straně se o pár minut později dostal ke střele střídající Daniel Kosek. Náš brankář byl opět připraven a střelu z dobré pozice nohou vyrazil. Čtvrt hodiny před koncem dostal balon do nebezpečného prostoru Ghali. Tomáš Polyák jej však netrefil. Po chvíli se dostal herní artikl na hranici velkého vápna, kde do něj práskl Hudák. Střela letěla vysoko nad. Za pár okamžiků hlavičkoval na druhé straně jeden z chrudimských hráčů. Také on mířil nad.

V 84. minutě přišla z ničeho nic chrudimská akce a z ní vyrovnání. Po rychle rozehrané standardní situaci před střídačkami soupeř zatáhl míč po levé straně, dostal jej na hranici velkého vápna a z dorážky vyrovnal na 1:1 Jan Řezníček. Slovan to nezabalil a chtěl vyhrát. Pár minut před koncem pálil Lexa. Brankář jeho pokus nadvakrát chytil. Další šance už nepřišla ani na jedné straně a o vítězi tak musely rozhodnout pokutové kopy.

Za Slovan se prosadili: Ivan Varfolomejev, Lukáš Letenay, Matěj Strnad a Olaf Kok. Jelikož Olivier Vliegen chytil hned dva pokutové kopy, neproměněná penalta Mariose Pourzitidise nemusela naše mužstvo mrzet, protože vyhrálo 2:1 po penaltách.

Radoslav Kováč (FC Slovan Liberec): Každé vítězství je dobré. Zápas jsme zvládli na penalty, ale mohli jsme rozhodnout už dříve. Na druhou stranu i Chrudim měla své příležitosti. Chtěli jsme vidět hlavně mladé hráče po dvou týdnech v těžkých tréninkových jednotkách. Byli tam kluci z B-týmu i například dorostenec Matěj Strnad, narozený v roce 2006. Všichni nás mile překvapili. Ve vedru to pro ně bylo hodně složité. Soupeř vystřídal osm hráčů, my jen jednoho. Nicméně nám to ukázalo to, co jsme potřebovali.