FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Pardubice 3:0
18.08.2024

Slovan si poradil s Pardubicemi 3:0, dvakrát se prosadil Hlavatý

Martin Soukup
Liberec - Slovan si připsal důležité tři body do tabulky, když dokázal skolit Pardubice jednou brankou Christian Frýdek a dvěma zásahy Michal Hlavatý. V deštivém utkání udržel Liberec čisté konto i po zásluze Huga Jana Bačkovského, který chytil penaltu. Patnáct minut před koncem viděl červenou kartu za zákrok na soupeře Ahmad Ghali.
5.kolo, neděle 18.8.2024, 17:00, Stadion u Nisy
3:0
(2:0)
FK PardubiceFK Pardubice
FC Slovan Liberec: Bačkovský – Halinský, Ševínský, Pourzitidis – Ghali, Icha (70. Zyba), Hlavatý, Kayondo (70. Koželuh) – Frýdek (70. Nyarko), Tupta (C) (80. Varfolomejev), Višinský (78. Preisler)

Náhradníci: Krajčírik – Mikula, Preisler, Varfolomejev, Koželuh, Zyba, Eneme, Kok, Dulay, Letenay, Nyarko

FK Pardubice: Budinský – Noslin, Jindra, D. Šimek, Kalabiška (70. Surzyn) – Vacek (C), Simon – Leipold (53. Mareš), Zlatohlávek (46. Yahaya), Patrák (83. Zifčák) – Krobot (53. Solil)

Náhradníci: Stejskal – Surzyn, Darmovzal, Huf, Mareš, Solil, Zifčák, Míšek, Brdička, Yahaya

Branky: 15. Frýdek, 37. Hlavatý (Halinský), 64. Hlavatý

Žluté karty: 27. Hlavatý (LIB), 34. Ševínský (LIB), 56. Icha (LIB), 90+3. Varfolomejev (LIB) – 50. Noslin (PCE)

Červené karty: 73. Ghali (LIB)

Rozhodčí: Rouček – Kotík, Dresler; VAR: Orel, AVAR: Machač

Diváci: 2941

V úvodu zápasu, za hustého deště, měli první slibnou šanci domácí fotbalisté, když po několika odrazech skončil míč na rohovém kopu. Následně z pravé strany zkoušel levou nohou překvapit Budinského Ghali. Ten jeho střelu vyrazil pouze před sebe, kde číhal Kayondo. Na těžkém terénu ale nedokázal umístit míč mezi tři tyče. V 15. minutě vystřelil ze střední vzdálenosti Christian Frýdek, a ten se trefil výtečně, když uklidil míč do levé šibenice soupeřovy branky - 1:0.

Rozjetý Liberec zahrozil z další velké šance. Ve vápně si zpracoval balon Hlavatý, jeho umístěnou střelu stačili zblokovat Kalabiška s Jindrou. Ve 22. minutě se dostaly Pardubice také do velké šance. Z levé strany poslal střílený centr do vápna Kalabiška. Po odrazu libereckých obránců musel zasahovat reflexivně Bačkovský, který si připsal úspěšný zákrok. Po půl hodině hry měli pardubičtí možnost standardní situace, z odraženého míče však nedokázali nic vytěžit.

Ve 37. minutě po dlouhém vhazování Kayonda a po několika prodloužení hlavou propadl do pardubického vápna míč, kde na samotném konci byl Michal Hlavatý, který z voleje propálil slovenského brankáře - 2:0. Před poločasovou přestávkou ještě centroval z levé strany Ghali, který našel v dobré pozici Tuptu. Ten ale míč netrefil ideálně a branku minul. V první půli se už nic nestalo, a tak se šlo do šaten za stavu 2:0.

Na začátku druhého poločasu poslal do vápna nadýchaný centr Frýdek. Na něj si naskočil Kayondo, jenž trefil spojnici Budínského branky. Po hodině hry se k centru z pravé strany dostal Ghali, který hledal Tuptu. Slovenského útočníka dokázal najít, ovšem v těžké pozici s hráčem na zádech pouze střílel mimo tři tyče.

V 64. minutě se po skvělé individuální akci Tupty prosadil podruhé v zápase Michal Hlavatý, jenž využil nejdříve sóla slovenského útočníka, následně zblokované střely Frýdka a zamířil do pravého dolního rohu branky - 3:0. V 71. minutě se přezkoumával zákrok Ahmada Ghaliho, který na mokrém trávníku uklouzl a trefil při tom Kalabiškovy nohy. Na popud videorozhodčího vytasil hlavní sudí červenou kartu.

Deset minut před koncem zahrál jasně rukou ve vápně Koželuh a byl nařízen pokutový kop. Bačkovský vystihl stranu a vyrazil Patrákovu penaltu. Stadionem se ozývalo velmi hlasité skandování domácích fanoušků, kteří vyvolávali jeho jméno. Pardubice se dostaly ke konci zápasu k několika slibných šancí, všechny ale dokázali liberečtí odvrátit. V nastavení druhé půle se už nic nestalo, a tak mohl Slovan slavit vítězství 3:0.

Radoslav Kováč (FC Slovan Liberec): Myslím, že jsme měli povedenou první půli. Měli jsme výborný přechod do útoku. Dali jsme dvě důležité branky. První po střele z dálky a druhá po autu. Třetí gól to samozřejmě rozhodl, nicméně jsme dostali červenou kartu. Snad bude Kalabiška dobrý, protože jsem slyšel, že to nevypadá úplně dobře. To mě mrzí, i za Ghaliho, protože to bylo nechtěné. Poté jsme udělali hloupou penaltu, která byla zbytečná, ale Hugo to skvěle chytil. Jsem rád za kluky, že to bylo s nulou. Tři body nám hodně pomůžou, vítězství jsme hodně potřebovali.

Jiří Saňák (FK Pardubice): Musím poblahopřát soupeři k vítězství. Výsledek vypadá jako o třídu, ale dovolím si tvrdit, že ten výkon nebyl tak špatný. Za mě jsme odehráli jedny z nejlepších úvodních třiceti minut, co se týče hry v obraně. Zápas rozhodly dobře ukončené akce domácích a naše laciné chyby. Prali jsme se až do konce, největší tragédie na tomto zápase je těžké zranění Honzy Kalabišky.