FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Sparta - FCSL 2:1
před 3 dny

Slovan předvedl bojovný výkon, ale na Spartu nestačil a prohrál 1:2

Šimon Knopp
Liberec/Praha - Po reprezentační přestávce čekal na svěřence trenéra Kováče těžký soupeř. Ve 12. kole Chance Ligy narazili liberečtí fotbalisté ve venkovním prostředí na Spartu. Bohužel vstup do utkání se Slovanu nepovedl a už po osmi minutách prohrával 0:1, když se trefil Wiesner. Ve druhé půli se podařilo Liberci srovnat po střele Pourzitidise, ale Sparta v 79. minutě odpověděla z kopačky Haraslína a nakonec se radovala z výhry 2:1.
12.kolo, sobota 19.10.2024, 19:00
AC Sparta Praha AC Sparta Praha
2:1
(1:0)
AC Sparta Praha: Vindahl - Sørensen, Panák (C), Zelený - Wiesner (66. Suchomel), Kairinen, Sadílek (76. Olatunji), Ryneš - Krasniqi (76. Haraslín) - Tuci (46. Birmančevič), Rrahmani (83. Solbakken)

Náhradníci: Vorel - Ross, Suchomel, Pavelka, Pešek, Solbakken, Laci, Daněk, Birmančevič, Haraslín, Olatunji

FC Slovan Liberec: Bačkovský - Halinský, Mikula (C), Pourzitidis - Ghali (56. Icha), Zyba (82. Varfolomejev), Hlavatý, Kayondo (56. Preisler) - Eneme (63. Letenay), Tupta, Višinský (63. Nyarko)

Náhradníci: Krajčírik – Plechatý, Varfolomejev, Preisler, Icha, Dulay, Kok, Nyarko, Letenay

Branky: 8. Wiesner, 79. Haraslín - 63. Pourzitidis

Žluté karty: 88. Birmančevič, 90+4. Olatunji, 90+4. Lars Friis (trenér) - 43. Višinský, 77. Zyba, 84. Pourzitidis, 90+5. Preisler

Rozhodčí: D. Starý - K. Hájek, L. Slavíček | VAR: T. Kocourek | AVAR: L. Machač

Diváci: 16746

Utkání proti Spartě nabralo rychlý spád a domácí měli velkou šanci hned ve druhé minutě. Tuci hlavičkoval ve vápně a nabíhajícímu Wiesnerovi příliš mnoho nechybělo, aby sám zakončoval před Bačkovským. Druhá šance Sparty už skončila úvodní brankou utkání. Po centru Ryneše ze strany si naskočil na hlavičku Tomáš Wiesner a brankáři Liberce nedal šanci, 1:0. V 18. minutě podržel liberecké fotbalisty Bačkovský skvělým zákrokem, když musel čelit po chybě Halinského čelil samotnému nájezdu Ryneše. Slovan se snažil soupeře aktivně napadat, ale Sparta dobře kombinovala a pod tlakem většinou zvládala balón udržet.

Po jednom z rohových kopů se málem k zakončení dostal Halinský, ke kterému propadl balón až na zadní tyč. Příliš nechybělo, aby liberecký obránce zakončoval do odkryté brány. Zbytek prvního poločasu nabídl obraz vyrovnané hry. Přestože Sparta držela míč na svých kopačkách častěji, kombinovala převážně na své polovině a Slovan se snažil hrozit z rychlých brejkových akcí či standardních situací. A s blížící se přestávkou to byl právě Liberec, který vytvářel na soupeře větší tlak.

V úvodu druhé půle nebezpečně zahrozil Rrahmani, který se položil hlavou do centru Wiesnera, Bačkovský vytáhl další povedený zákrok a vyrazil míč na roh. O chvíli později zakončoval po velké chybě v obraně Tupta, ale z úhlu trefil pouze dobře vyběhnutého Vindahla, který zmenšil úhel. Na druhé straně zakončoval po rohu z otočky Ryneš, ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil. V 63. minutě se podařilo Slovanu vsítit gól, když po dlouhém centru vracel míč do vápna Halinský. Nejlépe se zorientoval Marios Pourzitidis, který prudkou střelou rozvlnil síť, 1:1.

Sparta se snažila znovu zvrátit vedení na svoji stranu, ale Zeleného hlavička skončila mimo. Ani Slovan nechtěl zůstat pozadu a po pěkné kombinaci zakončoval zpoza vápna Zyba, bránu netrefil. V 79. minutě se domácí znovu ujali vedení. Po přihrávce Suchomela se dostal za obranu Lukáš Haraslín a prudkou přízemní střelou prostřelil z úhlu Bačkovského. Svěřenci trenéra Kováče se snažili na inkasovanou branku odpovědět, ale to se jim nepodařilo a i přes bojovný výkon prohráli 1:2.

Lars Friis (AC Sparta Praha): „Je to důležité vítězství. Nebyl to krásný fotbal. Hodně jsme bojovali, ale nejdůležitější je zisk tří bodů. Nevyužili jsme některé šance a měli jsme problém vstřelit druhý gól. Naštěstí pro nás dva střídající udělali rozdíl a rozhodli pro nás zápas. Utkání ve druhém poločasu bylo na obě strany a to pro nás samozřejmě není dostatečné. Musíme takové zápasy rozhodnout mnohem dříve. “

Radoslav Kováč (FC Slovan Liberec): „Horší než v minulému utkání to být nemohlo. Sahali jsme po bodu. Myslím si, že výkon byl organizovanější, až na prvních dvacet minut. Apelujeme na to, abychom nepropadli, abychom byli agresivní v soubojích a hlavně abychom nabírali hráče. Kayondo měl velmi špatné postavení, neviděl vůbec nabíhající hráče... Práce je dost. Ale myslím si, že výkon byl pozitivní a věřím, že se od toho odrazíme. Uděláme všechno proto, abychom doma v dalším utkání zvítězili.