FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Slavia 0:1
02.08.2024

Slovan před zaplněnými tribunami na Slavii nestačil a prohrál těsně 0:1

Liberec - V páteční předehrávce třetího kola narazil Slovan na silného soupeře v podobě pražské Slavie. I přes deštivé počasí si na tribuny našlo cestu mnoho fanoušků, kteří během utkání vytvářeli bouřlivou atmosféru. K vidění byla pouze jediná branka, která rozhodla o vítězi utkání. V prvním poločasu se trefil skvěle z dálky Malick Diouf a zařídil Slavii tři body za těsnou výhru 1:0.
3.kolo, pátek 2.8.2024, 17:30, Stadion u Nisy
0:1
(0:1)
SK Slavia PrahaSK Slavia Praha
FC Slovan Liberec: Bačkovský – Mikula (C), Ševínský, Preisler – Ghali (74. Koželuh), Icha, Hlavatý, Kayondo – Višinský (79. Kok), Nyarko (60. Dulay), Tupta (74. Frýdek)

Náhradníci: Musil - Pourzitidis, Plechatý, Koželuh, Varfolomejev, Zyba, Frýdek, Penner, Kok, Dulay, Letenay

SK Slavia Praha: Kinský - Holeš, Ogbu, Bořil (C) - Masopust (75. Zima), Prebsl, Oscar, Diouf (90. Wallem) - Schranz (90. Chytil), Chorý (66. Fila), Provod (66. Zafeiris)

Náhradníci: Mandous - Zima, Tomič, Vorlický, Wallem, Zafeiris, Jurečka, Jurásek, Fila, Chytil

Branky: 39. Diouf

Žluté karty: 82. Frýdek - 84. Schranz

Rozhodčí: J. Machálek – P. Caletka, P. Antoníček; VAR: K. Rouček, AVAR: I. Nádvorník

Diváci: 9011

Do první šance utkání se dostala Slavie hrající v černých dresech. Po úvodních minutách, kdy byla k vidění především kombinace ve středu hřiště, se ke střele dostal Masopust. Záložník pražského celku trefil z hranice vápna pouze dobře postaveného Ichu a následoval rohový kop, který ohrožení pro libereckou branku nepřinesl. Na druhé straně se po kombinaci propracoval ke střele Tupta, rovněž zakončoval z hranice velkého vápna, ale ani jeho pokus nebyl přesný a mířil mimo tři tyče. V desáté minutě následovala velká šance Nyarka, jenž po skvělé přihrávce Hlavatého postupoval sám z úhlu na bránu. Bohužel na Kinského nevyzrál a gólman hostí si s přízemní střelou poradil a připsal si skvělý zákrok.

Ve 28. minutě předvedl svoje brankářské schopnosti Bačkovský, který si vysloužil i potlesk z tribun. A nebylo divu, Provod na něj postupoval sám z úhlu a liberecký gólman dokázal ještě na zemi vystihnout kličku slávistického záložníka a těsně před samotným zakončením lapit míč do rukavic. Stejně dobře si vedl Bačkovský i po rychlém brejku Slavie v 39. minutě a zakončení Prebsla, jeho pokus vyrazil na rohový kop. Po něm ale následoval centr a střela Malicka Dioufa. Senegalský fotbalista se opřel za vápnem do míče a z voleje se trefil naprosto ideálně, balón se ještě otřel o břevno a skončil za zády Bačkovského, 0:1. Minutu před koncem prvního poločasu se Icha odhodlal k dalekonosné střele, která nesměřovala vůbec špatně, ale Kinský byl připraven a připsal si další zákrok.

Po začátku druhého poločasu byla Slavie trochu více zatažená a do první nebezpečné šance se propracoval po dlouhém autu Ševínský. Liberecký obránce pohotově střílel z otočky, ale bránu netrefil. V 63. minutě se dostal k zakončení náš kapitán Mikula, po nabídce Hlavatého vyslal střelu, kterou si Kinský bez problému pohlídal. Skvělým obranným zákrokem se o pár minut později blýskl Mikula, jenž vynuloval útočícího Filu. Ve druhé půli bylo patrné, že hosté byli s vedením spokojení a soustředili se především na defenzivní činnost. Slovan se snažil zápas alespoň srovnat, ale do plné obrany se mu nedařilo příliš prosadit.

Pár minut před koncem základní hrací doby přilétl do vápna soupeře nebezpečný centr, který se snažil zakončovat Ševínský, ovšem v dobré pozici na míč hlavou nedosáhl a nedokázal ohrozit bránu Slavie. V 89. minutě Slovan rozehrával rohový kop, po kterém se ke střeleckému pokusu dostal Frýdek. Z dálky hodně přestřelil a balón skončil až na střeše tribuny. V pětiminutovém nastavení se náš Slovan snažil ještě zatlačit na soupeře, ale Slavia si počínala zkušeně a těsný výsledek 0:1 dokázala ubránit. Nic na tom nezměnil ani nebezpečný centr v samotném závěru, který pouze proletěl vápnem soupeře. Ve třetím kole Chance Ligy Slovan před 9011 diváky prohrál těsným výsledkem 0:1.

Jindřich Trpišovský (SK Slavia Praha): „V prvé řadě musím poděkovat našim fanouškům, že dorazili v takovém počtu a společně s místními vytvořili skvělou kulisu. Utkání bylo takové, jaké jsme očekávali. Liberec staví strašně zajímavé mužstvo, přišli velmi dobří hráči, mají skvělého trenéra... Viděli jsme jejich zápasy a to se dnes potvrdilo. V prvním poločasu to byla obrovská intenzita nahoru dolů. Hodně běhání, spoustu presinků, depresinků. Strašně náročný zápas, i podle čísel náročnější než v Evropě. Nám se podařilo dostat do vedení a první gól v těchto zápasech obrovsky určuje ráz utkání. Abychom vytvořili tlak nahoře, museli jsme dostupovat, a tím pádem se otvírala okna v obraně pro náběhy soupeře. Z toho resultovala i šance Liberce, kdy nás Tonda podržel. Následně to bylo o náročnosti, jaký tým to zvládne, ať už souboje, intenzitu či běhání. Hráči tam nechali absolutně všechno, díky tomu se nám podařilo potřetí za sebou udržet čisté konto a zvládnout tento super těžký zápas. Pro nás vydřené body a jsme za ně rádi. Troufnu si říci, že Slovan bude minimálně do pátého místa a bude to jeden z nejtěžších výjezdů pro všechny týmy. Držím Liberci palce, vypadá velmi sympaticky, je tu skvělé prostředí. Jsem šťastný za Liberec, že zase přišlo tolik lidí. Vidím další fotbalové místo v republice. Dnes byla skvělá atmosféra, připomínalo mi to evropský zápas. “

Radoslav Kováč (FC Slovan Liberec): „Hlavně mě mrzí, že jsme v prvním poločasu nevstřelili branku. Škoda, že to Benji neuklidil, myslím si, že to byla velká šance... První poločas jsme za mě hráli velmi dobře, ale chybělo tomu koření v podobě branky. Mrzí mě, že jsme pro fantastické fanoušky neurvali doma alespoň bod. Ze dvou domácích zápasů máme pouze jeden, navíc jsme ztratili i s Olomoucí. Škoda, musíme jít dál, pracovat a být stejně dobře nastavení. Co se týče druhé půle, Slavia se trochu zatáhla a pro nás to bylo složitější. Mohli jsme být v některých věcech více trpělivější. Chtěli jsme dostávat míče za krajní stopery, ale až na pár šancí se nám to příliš nedařilo. Slavia to nakonec zvládla, vyhrála a může být spokojená. My tolik ne. Avšak myslím, že je na čem stavět. Tým má budoucnost. Je to skvělá parta, jsou rychlí a pracovití. Budu se opakovat, ale musíme pracovat a jít dále.“